Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Jak rozpoznać polską truskawkę? Zapytaliśmy plantatorkę Kamilę Sułek
Aneta Modrzejewska
Aneta Modrzejewska 18.04.2024 19:56

Jak rozpoznać polską truskawkę? Zapytaliśmy plantatorkę Kamilę Sułek

Polska truskawka
Fot. Unsplash/Artur Rutkowski

Truskawki i maliny są ulubionymi owocami Polaków. Nic dziwnego, polska truskawka wyróżnia się w Europie wspaniałym smakiem, a przy tym jest bardzo cennym źródłem witamin i minerałów. Początek sezonu truskawkowego jest także dla oszustów okazją, by sprzedawać importowane truskawki jako nasze, droższe. Zapytaliśmy plantatorkę Kamilę Sułek jak uchronić się przed oszustwem. 

Truskawka jako bomba witaminowa

Słodkie i soczyste truskawki każdemu z nas kojarzą się z piękną i słoneczną pogodą, kiedy dojrzewają i nabierają słodyczy. Dżemy, kompoty, koktajle, czy ciasta z truskawkami, to coś, co lubią i dorośli i dzieci. 

W przypadku truskawek korzyść jest podwójna, te smaczne owoce nie tylko wspaniale smakują, ale także są witaminową bombą. 

Truskawki zawierają:

  • witaminę C 58,8mg/100 g (cytryna ma jej dla porównania 52 mg), 
  • tiaminę, ryboflawinę, niacynę, witaminę B6, A, E, K, kwas foliowy,
  • potas (aż 153 mg na 100g), wapń, żelazo, magnez, fosfor, sód, cynk,
  • błonnik (2 g/100 g)
  • inne dobroczynne substancje takie jak: pektyny, antocyjany, bromeline, kwercetynę.

Mimo słodkiego smaku mają niewielką kaloryczność na poziomie 32 kcal/100g, a przy tym są najcenniejszym wśród owoców źródłem przeciwstarzeniowych antyutleniaczy. 

Nadchodzi załamanie pogody. Możliwe ogromne straty

Jak rozpoznać polską truskawkę na ryneczkach?

Zgodnie z prawem każda partia owoców powinna być oznaczona krajem pochodzenia oraz producentem, który odpowiada za wprowadzenie jej na rynek. Niestety, co roku Polacy są oszukiwani przez nieuczciwych importerów, sprzedających greckie czy hiszpańskie truskawki jako polskie. Nasza redakcja poprosiła o pomoc w rozpoznaniu krajowej truskawki specjalistkę od tych owoców, panią Kamilę Sułek, która we własnym gospodarstwie uprawia ekologicznie truskawki w tunelach foliowych. Pani Kamila prowadzi konto na platformie Instagram: “domwszczerympolu”, na którym dzieli się swoją wiedzą w zakresie uprawy oraz edukuje o postawach społecznych. 

Pani Kamilo, w różnych artykułach internetowych znajdujemy porady, że aby rozpoznać polską truskawkę, kluczowa jest szypułka. To ona ma wskazywać nam, czy truskawka jest krajowa, czy też nie. Świeża szypułka oraz czerwony kolor owocu przy niej mają wskazywać na polskie pochodzenie tych owoców. Czy to prawda?

Kamila Sułek: Tak, to prawda. Polskie truskawki są zrywane i sprzedawane najczęściej w tym samym lub następnym dniu, wiec szypułka jest świeża, truskawka pachnie. Truskawki z Grecji, Hiszpanii czy Maroka przyjeżdżają do nas po 2-4 dniach od zbiorów. A biorąc pod uwagę, że truskawka jest owocem delikatnym, są one zrywane przed osiągnięciem pełni dojrzałości, wiec okolice szypułki są zwykle niewybarwione. 

Jak jeszcze możemy rozpoznać polskie truskawki?

Kamila Sułek: Na pierwszy rzut oka po cenie. Nie ma się co łudzić, że będzie ona konkurencyjna z importem. O tej porze grecka truskawka dojrzewa na polach, nasza dopiero będzie dojrzewać pod folią. Cena jest wyższa, bo koszt produkcji pod folią jest wysoki.  Nie tylko cena wyróżnia nasze owoce, przede wszystkim smak i jakość. Uprawiamy też inne odmiany niż Grecja (itp.), smaczniejsze, bardziej soczyste i słodsze. Kto zna smak dobrej, polskiej truskawki ten nie da się oszukać. 


Wybór leży po stronie konsumenta, to klient decyduje jaki owoc wybierze. Oby ten wybór był świadomy, nie wynikający z oszustwa. 
 

Oszustwa "na polską truskawkę"

W tym roku Hiszpanie narzekają na marokańskie truskawki, które są w Hiszpanii sprzedawane jako hiszpańskie. Ale my znamy ten proceder od lat, kiedy to hiszpańska truskawka udawała naszą, polską.

Kamila Sułek: To prawda, w ubiegłym roku media społecznościowe obiegły nagrania z rynku w Broniszach, gdzie importowana truskawka była przesypywana w znane nam wszystkim drewniane opakowania. Truskawka z importu często pakowana jest w skrzyneczki albo plastikowe pudełeczka, o ile nie była przesypana w tekturowe pudełka, żeby lepiej udawać naszą. Polskie truskawki tunelowe najczęściej spotykamy w drewnianych lub tekturowych 1 kg-2 kg opakowaniach.

Zawsze mamy też prawo zapytać skąd owoc pochodzi, gdzie został wyprodukowany i z jaką odmianą mamy do czynienia. 

Jakiej ceny za truskawki możemy spodziewać się w tym roku?

Kamila Sułek: Moim zdaniem cena będzie taka jak w zeszłym roku, ja uważam, że jest jakaś psychologiczna granica ceny, która ludzie są w stanie zapłacić za polski owoc taki jak truskawka. Niestety nie wydaje mi się, żeby cena wzrosła. Od 5 lat rosną koszty produkcji, cena stoi w miejscu. W tej chwili dostępna jest jedynie polska truskawka szklarniowa, w moim gospodarstwie, gdzie uprawiamy truskawkę w tunelu, myślę, że  rozpoczniemy sezon na początku maja. Spodziewam się około 30 zł za kg w hurcie, w pierwszym tygodniu sprzedaży.