Wojewoda Kujawsko-Pomorski dnia 31 marca bieżącego roku wydał rozporządzenie w sprawie zarządzenia sanitarnego odstrzału dzików. Do odstrzału dojdzie na terenie, który zagrożony jest wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF). Rozporządzenie zostało wydane dla powiatów: aleksandrowskiego,brodnickiego,bydgoskiego,chełmińskiego,golubsko-dobrzyńskiego,grudziądzkiego,inowrocławskiego,lipnowskiego,mogileńskiego,nakielskiego,radziejowskiego,rypińskiego,sępoleńskiego,świeckiego,toruńskiego,tucholskiego,wąbrzeskiego,włocławskiego,żnińskiego.Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:
Główny Inspektorat Weterynarii na bieżąco aktualizuje nowe przypadki afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Jak wynika z najnowszych aktualizacji, do tej pory w kraju potwierdzono 1003 przypadki ASF wśród dzików. Jedynie w ciągu ostatniego tygodnia, potwierdzono kolejnych ponad 80 przypadków na terenie województw warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, podlaskiego i podkarpackiego. Od początku roku w Polsce potwierdzone zostało jedno ognisko ASF wśród świń. Zapraszamy do obejrzenia:W ostatnich dniach pojawiła się decyzja Unii Europejskiej w sprawie kwestii środków kontroli zdrowia zwierząt. Niektóre z regionów, w których dotychczas wyznaczono obszar zagrożenia, uzyskają status obszarów objętych ograniczeniami. Dla hodowców oznaczać to będzie znaczne ułatwienia, a więcej na ten temat można przeczytać >tutaj<.
Niektóre regiony, które dotychczas należały do obszaru zagrożenia, uzyskają status obszarów objętych ograniczeniami. Oznaczać to będzie znaczne ułatwienia dla hodowców trzody chlewnej w Polsce. Decyzja wykonawcza Unii EuropejskiejTzw. obszar zagrożenia, czyli strefa niebieska, znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie potwierdzonych ognisk afrykańskiego pomoru świń. Nie trzeba dodawać, że ze względu na sytuację epidemiologiczną sprzedaż czy transport zwierząt są znacznie utrudnione. Władze unijne uznały, że część regionów w Polsce, które dotychczas znajdowały się w strefie niebieskiej (czyli obszarze zagrożenia), będzie włączona do strefy czerwonej (czyli objętej ograniczeniami). Ze strefy niebieskiej do czerwonej przeniesione będą gminy Bartoszyce, Bisztynek w powiecie bartoszyckim i gmina Jeziorany w powiecie olsztyńskim (woj. warmińsko-mazurskie), gminy Żmudź, Dorohusk, Dubienka, Kamień, Leśniowice, Wojsławice w powiecie chełmskim, gminy Stary Zamość, Skierbieszów, Zamość, Miasto Zamość, Sitno w powiecie zamojskim oraz gminy Ostrówek, Lubartów w powiecie lubartowskim (woj. lubelskie). Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: Ze strefy niebieskiej do strefy żółtej (obszaru ochronnego) trafią powiaty: koniński (gmina Grodziec), kaliski (gminy Blizanów, Stawiszyn, Żelazków) i pleszewski (gminy Gizałki, Chocz, Czermin, Pleszew, Gołuchów). Z kolei ze strefy czerwonej (objętej ograniczeniami) do strefy żółtej przejdą powiaty: pułtuski (gminy Pokrzywnica, Winnica i Świercze), ciechanowski (gmina Grudusk), mławski (gminy Stupsk i Wiśniewo), płoński (gminy Baboszewo, Dzierzążnia i Raciąż) i płocki (gminy Bulkowo i Staroźreby).