RolnikInfo.pl

Piotr Molecki/East News

Minister rolnictwa zadecydował. Podjęto natychmiastową walkę z ASF w jednym z województw

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

We wtorek 22 czerwca 2021 roku na portalu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pojawił się komunikat związany z najnowszą decyzją ministra Grzegorz Pudy. Na jego polecenie Inspekcja Weterynaryjna podjęła natychmiastowe działania dotyczące zwalczania afrykańskiego pomoru świń w województwie łódzkim.

Warto dodać, że działania te wpisują się w nową metodę walki z ASF - polegają na szybkim wykrywaniu i zwalczaniu ognisk. Podejmowane są również starania o to, by jeszcze lepiej zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby.

Minister rolnictwa wydał decyzję

Afrykański pomór świń spędza sen z powiek wszystkim hodowcom trzody chlewnej - choroba jest niezwykle zaraźliwa i sprawia, że rolnicy są zmuszani do masowego wybijania stad swoich zwierząt.

Do dziś nie znaleziono efektywnego sposobu radzenia sobie z ASF - brak na tę chorobę szczepionki i odpowiednich lekarstw. Świnie domowe zarażają się chorobą najczęściej od dzików, które stanowią główne ogniska ASF.

We wtorek 22 czerwca 2021 roku na oficjalnej stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pojawił się komunikat, z którego wynika, że minister Grzegorz Puda podjął kolejne kroki przeciwko ekspansji ASF w Polsce.

Jak przedstawiono w informacji na portalu, sytuację choroby trzody chlewnej w województwie łódzkim nadzoruje Inspekcja Weterynaryjna.

Działania pracowników Inspekcji polegają na uśmiercaniu zwierząt z zainfekowanych stad, przekazywaniu ich ciał do utylizacji, czyszczeniu i dezynfekowaniu zagrożonych gospodarstwa w ciągu 24 godzin od momentu wykrycia choroby.

Sytuacja w województwie łódzkim

W przyspieszonych działaniach pracowników Inspekcji Weterynaryjnej chodzi o to, by skutecznie przerwać łańcuch transmisji afrykańskiego pomoru świń.

Decyzja ministra Grzegorza Pudy była podyktowana informacjami, jakie napłynęły od Głównego Lekarza Weterynarii 19 i 20 czerwca 2021 roku.

PIW-PIB w Puławach poinformował wtedy o dwóch kolejnych ogniskach afrykańskiego pomoru świń w województwie łódzkim.

Warto dodać, że poprzez pozytywne wyniki laboratoryjne z gospodarstw w Kruszowie (gmina Tuszyn) i Świątkowicach (gmina Lututów) odnotowano tym samym trzecie i czwarte ognisko ASF w 2021 roku w Polsce.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] Źródło: gov.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Podpalacz słomy ujęty przez policjantów. Oniemieli, gdy wydało się, kim jest
Czytaj więcej >

Wiadomości

Minister Grzegorz Puda skomentował strajki rolników. Odniósł się do postulatów Agrounii
Czytaj więcej >

Wiadomości

Rolnik nie chciał oddać swojej ziemi pod gazociąg. Zatrzymała go policja
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ogromne straty rolników z gminy Stupsk. Od jesieni ubiegłego roku zalewane są ich łąki i grunty orne
Czytaj więcej >

Wiadomości

Rolnik oskarżony o spowodowanie lokalnej katastrofy ekologicznej. Grozi mu do 8 lat więzienia
Czytaj więcej >

Wiadomości

IMGW wydało ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Alerty obowiązują w 6 województwach
Czytaj więcej >
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]