RolnikInfo.pl
minister rolnictwa

Piotr Molecki/East News

Minister rolnictwa zadecydował. Podjęto natychmiastową walkę z ASF w jednym z województw

22 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

We wtorek 22 czerwca 2021 roku na portalu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pojawił się komunikat związany z najnowszą decyzją ministra Grzegorz Pudy. Na jego polecenie Inspekcja Weterynaryjna podjęła natychmiastowe działania dotyczące zwalczania afrykańskiego pomoru świń w województwie łódzkim.

Warto dodać, że działania te wpisują się w nową metodę walki z ASF - polegają na szybkim wykrywaniu i zwalczaniu ognisk. Podejmowane są również starania o to, by jeszcze lepiej zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby.

Minister rolnictwa wydał decyzję

Afrykański pomór świń spędza sen z powiek wszystkim hodowcom trzody chlewnej - choroba jest niezwykle zaraźliwa i sprawia, że rolnicy są zmuszani do masowego wybijania stad swoich zwierząt.

Do dziś nie znaleziono efektywnego sposobu radzenia sobie z ASF - brak na tę chorobę szczepionki i odpowiednich lekarstw. Świnie domowe zarażają się chorobą najczęściej od dzików, które stanowią główne ogniska ASF.

We wtorek 22 czerwca 2021 roku na oficjalnej stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pojawił się komunikat, z którego wynika, że minister Grzegorz Puda podjął kolejne kroki przeciwko ekspansji ASF w Polsce.

pożar

Pożar pochłonął maszyny i wózek inwalidzki. Rodzina rolników pilnie potrzebuje wsparcia

CZYTAJ DALEJ

Jak przedstawiono w informacji na portalu, sytuację choroby trzody chlewnej w województwie łódzkim nadzoruje Inspekcja Weterynaryjna.

Działania pracowników Inspekcji polegają na uśmiercaniu zwierząt z zainfekowanych stad, przekazywaniu ich ciał do utylizacji, czyszczeniu i dezynfekowaniu zagrożonych gospodarstwa w ciągu 24 godzin od momentu wykrycia choroby.

Sytuacja w województwie łódzkim

W przyspieszonych działaniach pracowników Inspekcji Weterynaryjnej chodzi o to, by skutecznie przerwać łańcuch transmisji afrykańskiego pomoru świń.

Decyzja ministra Grzegorza Pudy była podyktowana informacjami, jakie napłynęły od Głównego Lekarza Weterynarii 19 i 20 czerwca 2021 roku.

PIW-PIB w Puławach poinformował wtedy o dwóch kolejnych ogniskach afrykańskiego pomoru świń w województwie łódzkim.

Warto dodać, że poprzez pozytywne wyniki laboratoryjne z gospodarstw w Kruszowie (gmina Tuszyn) i Świątkowicach (gmina Lututów) odnotowano tym samym trzecie i czwarte ognisko ASF w 2021 roku w Polsce.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: gov.pl

Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

cpk rolnicy

Wiadomości

Alarmujące informacje ws. CPK. Jaki los czeka rolników?

Czytaj więcej >
pzł polski związek łowiecki

Wiadomości

PZŁ o utrudnieniach w procesie zwalczania ASF. Wspomniano o rolnictwie wielkoobszarowym

Czytaj więcej >
kołodziejczak strajk

Wiadomości

Agrounia i personel medyczny dalej strajkują. Kołodziejczak skrytykował pewną grupę zawodową

Czytaj więcej >
premier mateusz morawiecki

Wiadomości

Premier: nowy system ubezpieczeń dla rolników już w październiku

Czytaj więcej >
ubojnia

Wiadomości

Szereg rażących nieprawidłowości w ubojni. Lekarz weterynarii nie reagował?

Czytaj więcej >
strajk medyków agrounia

Wiadomości

Agrounia strajkuje z medykami. Policja znalazła niepokojący ładunek w busie

Czytaj więcej >