Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś

Asf

świnie
19.03.2022 02:42 W Polsce wybija się świnie, w Danii - dziki. Porażający bilans skutków ASF

Afrykański pomór świń wyprowadził z równowagi cały rynek trzody chlewnej w Polsce. Szacuje się, że od początku 2021 roku w związku z ogniskami ASF wybito w naszym kraju około 35 tysięcy świń. Polscy rolnicy apelują do rządu o zdecydowane działania i redukcję populacji dzików. W tym samym czasie hodowcy trzody chlewnej wskazują, że w Danii w ciągu trzech lat całkowicie wybito populację dzików liczącą 157 sztuk. ASF, dziki i różne punkty widzeniaPośród burzliwych dyskusji na temat stanu rolnictwa, sektora trzody chlewnej, metod walki z afrykańskim pomorem świń pewne jest jedno - ostatnie lata w rolnictwie zdecydowanie nie należą do łatwych. Od początku 2021 roku w Polsce potwierdzono 48 ognisk ASF, w wyniku czego wybito około 35 tysięcy sztuk świń. Rolnikom wypłacono blisko 1,5 miliona złotych odszkodowań. Pomimo obietnicy MRiRW dotyczącej przekazania dodatkowych funduszy na bioasekurację gospodarstw, sytuacja hodowców trzody chlewnej nie ulega poprawie. Rolnicy coraz częściej domagają się od polityków podjęcia bardzo zdecydowanych działań - jednym z nich miałaby być drastyczna redukcja populacji dzików w Polsce. Wiele osób uznaje dziki za główne wektory przenoszące afrykański pomór świń na kolejne regiony w kraju. Inni wskazują, że głównym winowajcą transmisji ASF jest człowiek i jego nieodpowiedzialne zachowanie.

świnie
19.03.2022 02:42 Materiał biologiczny świń zagrożony. Branża apeluje do ministra rolnictwa

Afrykański pomór świń nie tylko utrudnia (a nawet uniemożliwia) handel trzodą chlewną, ale wpływa też na inne ogniwa branży hodowlanej. Jak się okazuje, niewykluczone, że już wkrótce może zabraknąć w Polsce materiału biologicznego, jakim jest nasienie knurów. Stacje pozyskiwania nasienia nie mogą bowiem swobodnie funkcjonować w obszarach objętych restrykcjami w związku z ASF. O zmianę aktualnie obowiązujących przepisów branża hodowlana zwróciła się do ministra rolnictwa Grzegorza Pudy. Problem z materiałem biologicznym świń w PolsceSytuacja związana z ekspansją afrykańskiego pomoru świń w Polsce z pewnością nie ulega poprawie, a skutki choroby mają potężny wpływ na kondycję całego sektora wieprzowego w kraju. Jak się okazuje, ASF jest źródłem problemów nie tylko w sytuacji, gdy hodowcy chcą sprzedać świnie do rzeźni, ale również wtedy, kiedy chcą je pokryć. Istnieje uzasadniona obawa, że już wkrótce polscy rolnicy mogą napotkać niemały problem - niedobór, a nawet brak materiału biologicznego pochodzącego od knurów. Aktualne przepisy uniemożliwiają swobodne funkcjonowanie stacjom pozyskiwania nasienia samców świń na terenach, które są objęte restrykcjami związanymi z wykryciem ASF.

hotel
19.03.2022 02:42 Chiny: powstają piętrowe hotele dla świń. Nowy pomysł na lepszą bioasekurację

Wielopiętrowe budynki mające dość niecodzienną nazwę hoteli dla świń są niczym innym jak inną odsłoną przemysłowych ferm trzody chlewnej. Liczące sobie nawet trzynaście kondygnacji budowle tworzone są w Chinach - ich konstrukcja ma pozwolić na zmniejszenie negatywnego wpływu hodowli na środowisko i zapobiegać ekspansji chorób zakaźnych. To, że tzw. hotele dla świń powstają w Chinach, nie powinno nikogo dziwić - Państwo Środka jest bowiem największym producentem mięsa wieprzowego na całym świecie. Hotele dla świń w ChinachJak przekazuje brytyjski portal Independent, chińskie władze zdecydowały się na tworzenie budynków hodowlanych nowego typu ze względu na potrzebę lepszej bioasekuracji przeciwko ASF i innym chorobom zakaźnym. Konstrukcje mają mieć nawet trzynaście pięter. Jeden z tzw. hoteli dla świń powstał na południu Chin - mieszka w nim ponad dziesięć tysięcy zwierząt. Warto dodać, że w opisywanym budynku jest również monitoring, a świniom podaje się specjalnie wyselekcjonowanie pożywienie. Dodatkowo zwierzęta są pod stałym nadzorem weterynarza, a dostęp innych osób do nich jest ograniczony. Kontakt ze świniami ma niewiele osób - wszystko po to, by ograniczyć ryzyko przenoszenia chorób do chlewni.

asf
19.03.2022 02:41 Potwierdzono kolejne pięć ognisk ASF. Rząd składa rolnikom obietnice

Ekspansja afrykańskiego pomoru świń nie ustaje, a wirus zgarnia ogromne żniwo - Główny Inspektorat Weterynaryjny poinformował o kolejnych pięciu ogniskach ASF potwierdzonych w województwie wielkopolskim, warmińsko-mazurskim, podkarpackim i dolnośląskim. 19 lipca 2021 roku Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przedstawiła założenia programu mającego wspomóc odbudowę gospodarstw rolnych po ASF. Zapowiedzi polityczne a trwająca walka z ASFAfrykański pomór świń jest wyjątkowo wymagającym przeciwnikiem i bez wątpienia trudno znaleźć sposób, by go znokautować jednym celnym ciosem. W bolesny sposób przekonują się o tym hodowcy trzody chlewnej, którzy masowo muszą likwidować swoje stada - również te, wśród których nie wykryto wirusa ASF. Nie trzeba zatem zgadywać, że atmosfera na polskiej wsi robi się coraz bardziej napięta - dobitnym dowodem na postawioną tezę są m.in. ostatnie protesty organizowane przez Agrounię. W tym samym czasie afrykański pomór świń nie słabnie i zbiera dalsze żniwo - Główny Inspektorat Weterynaryjny poinformował o potwierdzeniu kolejnych pięciu ognisk choroby w tym tygodniu. 32. ognisko ASF w tym roku zlokalizowano w stadzie liczącym dziewięć zwierząt we wsi Radomno (gm. Nowe Miasto Lubawskie) w województwie warmińsko-mazurskim. Na Podkarpaciu potwierdzono 33. ognisko wirusa - stado składająca się z dziewiętnastu świń znajduje się w Podolu (gm. Przecław). Kolejne niewielkie - liczące bowiem dwanaście świń - stado zainfekowane afrykańskim pomorem świń zostało zlokalizowane w Starym Tomyślu (gm. Nowy Tomyśl) w województwie wielkopolskim. Również 35. ognisko choroby stwierdzono w Wielkopolsce - tym razem w powiecie rawickim.W Wąsoszu na Dolnym Śląsku (gm. Wąsosz) wykryto 36. ognisko wirusa, jednakże nadal nie wiadomo, jak duże jest zainfekowane stado świń.

imago/blickwinkel/EAST NEWS
19.03.2022 02:41 Co z odstrzałem dzików? Jest odpowiedź na interwencję Izby Rolniczej

Prezes Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Bronisław Węglewski jeszcze na początku lipca bieżącego roku zwrócił się do Wojewody Łódzkiego, Tobiasza Bocheńskiego w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie województwa łódzkiego. W piśmie zaapelowano o "zarządzeniu całkowitego odstrzału dzików". Co wynika z odpowiedzi wojewody?Jak informowaliśmy >tutaj<, Prezes Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Bronisław Węglewski wnioskował o "zarządzeniu całkowitego odstrzału dzików" w województwie łódzkim, ze szczególnym uwzględnieniem stref zagrożonych, dzięki czemu możliwe byłoby powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa ASF.

Peggychoucair/ pixabay
19.03.2022 02:41 GIW: Kolejne ogniska ASF w Polsce

Do 30 wzrosła liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) - wynika z najnowszego komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii. Nowe ogniska zostały potwierdzone na terenie województwa mazowieckiego, małopolskiego i podkarpackiego. Kolejne ogniska zostały stwierdzone na podstawie badań przeprowadzonych w dniach 20-21 lipca bieżącego roku.

unsplash.com / fot. Kenneth Schipper Vera
19.03.2022 02:41 Kolejne ognisko ASF. Wybito blisko 1000 świń

Kolejne ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) zostało potwierdzone w Polsce. Nowe ognisko stwierdzono w gospodarstwie w powiecie mławskim. W gospodarstwie utrzymywano blisko 1000 sztuk świń. 26 ognisko ASF w 2021 roku zostało stwierdzone w Uniszkach Gumowskich w gminie Wieczfnia Kościelna w powiecie mławskim w województwie mazowieckim.

Kenneth Schipper Vera/Pixabay
19.03.2022 02:41 ASF nie odpuszcza. Potwierdzono kolejne ognisko

Do 25 wzrosła liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w 2021 roku - wynika z komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii. Nowe ognisko ASF potwierdzono w województwie dolnośląskim. Główny Lekarz Weterynarii powiadomił o wystąpieniu 25 ogniska ASF, które zostało stwierdzone w gminie Osiecznica, powiat bolesławiecki, województwo dolnośląskie.

milesz/Pixabay
19.03.2022 02:41 "Wnioskuję o zarządzeniu całkowitego odstrzału dzików". Izba rolnicza interweniuje ws. ASF

Prezes Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Bronisław Węglewski zwrócił się do Wojewody Łódzkiego, Tobiasza Bocheńskiego w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) w województwa łódzkim. W piśmie wnioskowano o "zarządzeniu całkowitego odstrzału dzików". - W wyniku wykrycia ognisk ASF w województwie łódzkim należało zutylizować 6608 sztuk trzody chlewnej znajdującej się w promieniu 1 km od ogniska. Jest to ogromna strata dla rolników jak również dla gospodarki a szczególnie dla budżetu - wskazano w piśmie do wojewody.

unsplash.com / fot. Kameron Kincade
19.03.2022 02:41 Jakie działania planuje wdrożyć ministerstwo, aby zahamować rozwój ASF?

Jeszcze na początku lipca bieżącego roku poseł Paulina Matysiak zwróciła się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Matysiak między innymi próbowała dowiedzieć się, jakie działania podejmie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, by zapobiec rozprzestrzenianiu się ASF. W odpowiedzi Szymon Giżyński, Sekretarz Stanu w MRiRW, szeroko opisał, jakie działania już zostały podjęte. - Zwalczanie afrykańskiego pomoru świń na terytorium Polski jest realizowane przez ograny Inspekcji Weterynaryjnej (IW). Działania w zakresie zwalczania ASF prowadzone są w oparciu o obowiązujące prawodawstwo krajowe i Unii Europejskiej - odpowiedział na pytanie Szymon Giżyński, Sekretarz Stanu w MRiRW. Szymon Giżyński przytoczył także obowiązujące ustawy i rozporządzenia, przypomniał o realizowaniu od 2019 roku "programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie". Program ten realizowany jest także i w bieżącym roku. Jak wskazał Giżyński, program obejmuje między innymi następujące działania: przeprowadzanie badań świń i dzików, kontrole gospodarstw w zakresie bioasekuracji, prowadzenie przez Inspekcję Weterynaryjną kampanii informacyjnej,utrzymywanie zakazu dokarmiania dzików. Oprócz powyższych starań, jak przekazał Giżyński, prowadzone są działania, które mają na celu redukcję populacji dzików, "usuwanie potencjalnych źródeł wirusa ASF", prowadzenie monitoringu dzików, a także likwidację ognisk ASF u świń. - Ponadto, na bieżąco są prowadzone działania nakierowane na zwalczanie nowo pojawiających się ognisk ASF u świń, a także ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby w gospodarstwach kontaktowych, zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń - dodał Giżyński.

unsplash.com / fot. Adrian Infernus
19.03.2022 02:40 ASF: trzy nowe ogniska. W gospodarstwach prawie 2 tysiące świń

Do 15 wzrosła liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF). Dwa ogniska zostały stwierdzone w województwie lubuskim oraz jedno w województwie wielkopolskim.

unsplash.com / fot. Kameron Kincade
19.03.2022 02:40 Rolnicy dla rolników. AGROunia spotka się z hodowcami

- Codziennie znika 250 gospodarstw hodujących świnie. To dramaty całych rodzin Politycy i urzędnicy biernie się temu przyglądają. AGROunia działa - pojawiło się w mediach społecznościowych AGROunii z informacją, że już w najbliższą sobotę odbędzie się spotkanie z rolnikami, na którym przekazana zostanie praktyczna wiedza na temat afrykańskiego pomoru świń (ASF). Jak zapowiada AGROunia podczas spotkania poznać będzie można porady i przestrogi do hodowców trzody z województwa lubelskiego, którzy od lat zmagają się z afrykańskim pomorem świń.

Rictor Norton & David Allen/ Wikipedia/ (CC BY 2.0)
19.03.2022 02:40 Kolejne ognisko ASF. W gospodarstwie utrzymywano jedną świnię

W Polsce stwierdzono 12 ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF). Jak powiadomił Główny Lekarz Weterynarii, w gospodarstwie utrzymywana była jedna świnia. Zgodnie z dzisiejszym komunikatem wydanym przez Głównego Lekarza Weterynarii liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) wzrosła w Polsce do 12. Ostatnie z ognisk stwierdzone zostało w województwie podkarpackim.

Policja Łódź-Wschód
19.03.2022 02:40 Łódzkie: czasowe ograniczenia ruchu z powodu ASF

W gminie Tuszyn (woj. łódzkie) zostały wprowadzone czasowe ograniczenia ruchu. Ograniczenia wynikające z Rozporządzenia Wojewody Łódzkiego z dnia 25 czerwca bieżącego roku w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF) obowiązują do 21 lipca - przypominają funkcjonariusze i apelują o przestrzeganie przepisów. W rozporządzeniu wprowadzono ograniczenie w przemieszczaniu się osób i pojazdów, poprzez zakaz ich ruchu na drodze powiatowej nr 3313E Kruszów. Ograniczenia obowiązują od 30 czerwca do 21 lipca (środa) bieżącego roku. - Na drodze krajowej 12, jadąc od Łodzi i od Piotrkowa Trybunalskiego. Zostały tam umieszczone znaki drogowe uprzedzające o zakazach, na ulicy Wolborskiej w Kruszowie obowiązuje zakaz ruchu oznaczony tablicą informacyjną, iż znak ten nie dotyczy osób dojeżdżających do posesji oraz z ograniczeniem prędkości z uwagi na przejazd przez matę dezynfekcyjną - wskazują funkcjonariusze z łódzkiej policji. Ograniczenie nie ma zastosowania w następujących przypadkach:dla osób zamieszkałych przy nieruchomościach, do których można dojechać jedynie drogą powiatową, dla osób, które wykonują czynności zawodowe, pozarolniczą działalność gospodarczą lub prowadzących działalność rolniczą, lub pracę w gospodarstwie rolnym, do którego można dojechać jedynie drogą powiatową, dla pojazdów, które biorą udział w zwalczaniu ASF.

Pexels/Pixabay
19.03.2022 02:40 Nowe ogniska ASF. W chlewniach ponad 1000 świń

Do 11 wzrosła liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce od początku 2021 roku - informuje dziś Główny Lekarz Weterynarii. Główny Lekarz Weterynarii powiadomił dziś o stwierdzeniu trzech ognisk ASF u świń. Nowe ogniska potwierdzono na podstawie badań przeprowadzonych w dniu 30.06.2021.

Chun-San/pixabay
19.03.2022 02:40 KRIR żąda od Pudy programu odbudowy rodzinnej produkcji trzody chlewnej

Podczas VIII Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) VI kadencji, które odbyło się w miniony czwartek, przyjęte zostało stanowisko w sprawie bieżącej sytuacji w rolnictwie. Wśród najważniejszych spraw znalazła się dramatyczna sytuacja w produkcji trzody chlewnej, kwestia braku pieniędzy na ubezpieczenia, czy zmiana podejścia do zwalczania koronawirusa u norek. Jak wskazuje KRIR, narastające problemy w produkcji trzody chlewnej wynikają zarówno z nowych obostrzeń dotyczących ASF, jak i braku skutecznej walki z wirusem. Fatalna sytuacja wpływa na to, że następuje spadek gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną. Utrzymanie się takiej sytuacji, zdaniem KRIR, doprowadzi do tego, że w Polsce będzie dostępna wieprzowina jedynie z importu. W związku z dramatyczną sytuacją Krajowa Rada Izb Rolniczych zażądała, by Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawił program odbudowy rodzinnej produkcji trzody chlewnej.

unsplash.com / fot. Kameron Kincade
19.03.2022 02:40 Potwierdzono 8 ognisk. ASF już w pięciu województwach

W Polsce od początku roku stwierdzono 8 ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF). Do tej pory ogniska zostały potwierdzone już w pięciu województwach. Jak wynika z komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii, na podstawie badań przeprowadzonych od 22 do 25 czerwca bieżącego roku stwierdzone zostały ogniska ASF u świń numer 6-8.

minister rolnictwa
19.03.2022 02:39 Minister rolnictwa zadecydował. Podjęto natychmiastową walkę z ASF w jednym z województw

We wtorek 22 czerwca 2021 roku na portalu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pojawił się komunikat związany z najnowszą decyzją ministra Grzegorz Pudy. Na jego polecenie Inspekcja Weterynaryjna podjęła natychmiastowe działania dotyczące zwalczania afrykańskiego pomoru świń w województwie łódzkim. Warto dodać, że działania te wpisują się w nową metodę walki z ASF - polegają na szybkim wykrywaniu i zwalczaniu ognisk. Podejmowane są również starania o to, by jeszcze lepiej zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby. Minister rolnictwa wydał decyzjęAfrykański pomór świń spędza sen z powiek wszystkim hodowcom trzody chlewnej - choroba jest niezwykle zaraźliwa i sprawia, że rolnicy są zmuszani do masowego wybijania stad swoich zwierząt. Do dziś nie znaleziono efektywnego sposobu radzenia sobie z ASF - brak na tę chorobę szczepionki i odpowiednich lekarstw. Świnie domowe zarażają się chorobą najczęściej od dzików, które stanowią główne ogniska ASF. We wtorek 22 czerwca 2021 roku na oficjalnej stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pojawił się komunikat, z którego wynika, że minister Grzegorz Puda podjął kolejne kroki przeciwko ekspansji ASF w Polsce. Jak przedstawiono w informacji na portalu, sytuację choroby trzody chlewnej w województwie łódzkim nadzoruje Inspekcja Weterynaryjna. Działania pracowników Inspekcji polegają na uśmiercaniu zwierząt z zainfekowanych stad, przekazywaniu ich ciał do utylizacji, czyszczeniu i dezynfekowaniu zagrożonych gospodarstwa w ciągu 24 godzin od momentu wykrycia choroby.

ASF - apel MRiRW
19.03.2022 02:39 Resort rolnictwa apeluje do hodowców. Zwiększa się ryzyko pojawienia się ASF

W związku ze zbliżającym się okresem wzmożonego ryzyka pojawiania się ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) wśród świń resort rolnictwa zaapelował do hodowców o przestrzeganie zasad bioasekuracji. Jak przypomina Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi sezon prac polowych sprzyja przenoszeniu wirusa ASF z lasów czy pól na teren takich gospodarstw.

Mięso - rynek wieprzowiny
19.03.2022 02:38 Prognozy są obiecujące. Można spodziewać się zwiększenia światowego popytu na mięso wieprzowe

- Globalny rynek mięsa wieprzowego nadal pozostaje pod presją afrykańskiego pomoru świń (ASF), który mocno wpływa na produkcję wieprzowiny w Azji i Europie. Oddziałuje on również na globalne przepływy handlowe - przekazuje portal 3trzy3.pl.Jednak zdaniem Rabobanku w 2021 roku, można spodziewać się zwiększonego popytu na wieprzowinę.

ASF - płot
19.03.2022 02:38 Stanął płot za 700 tysięcy złotych. Jednak ASF nie daje za wygraną

O tym, że zakończono prace nad płotem, poinformowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu na początku stycznia, a same prace dobiegły końca jeszcze przed końcem 2020 roku. - Zakończono prace w nadleśnictwach Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski w związku z nakazem wojewody dotyczącym budowy ogrodzeń ograniczających lub zatrzymujących migrację zwierząt z terenów leśnych, wraz z niezbędnymi bramami i furtkami - napisano na stronie. Głównym zadaniem ogrodzenia miało być ograniczenie przemieszczania się zwierzyny w związku z ASF z województwa mazowieckiego do województwa świętokrzyskiego. Ogrodzenie powstało na terenie nadleśnictw Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski, płot ma długość 24 kilometrów i kosztował leśników 700 tysięcy złotych.

ASF  - pierwszy przypadek
19.03.2022 02:37 Potwierdzono pierwsze ognisko ASF. Na fermie jest ok. 17 tys. świń

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal TopAgrar, Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Zielonej Górze potwierdził pierwsze ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) w tym roku wśród świń.

żołnierze
19.03.2022 02:36 Do lasów wkroczyli żołnierze. Powód jest jeden

Są to kolejne działania, które mają ograniczyć rozprzestrzenianie choroby w zachodniej części Polski. Afrykański pomór świń nie odpuszczaGdy patrzymy na aktualną mapę afrykańskiego pomoru świń w Polsce, staje się jasnym, że choroba postępuje i zagarnia kolejne powiaty naszego kraju.Wedle informacji przekazywanych przez Główny Inspektorat Weterynarii, ASF obejmuje teren od Pomorza Gdańskiego aż po województwo podkarpackie. Centralny pas pozostaje w większości wolny od ognisk choroby, jednakże sytuacja staje się na powrót poważna w okolicach Kalisza, Poznania, a także w województwie lubuskim. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-10]To właśnie w zachodniej Polsce podjęto decyzję o zaangażowaniu do pracy żołnierzy z dwunastej Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w celu zapobiegania dalszej transmisji wirusa afrykańskiego pomoru świń.

Odstrzał - asf
19.03.2022 02:36 Kujawsko-pomorskie: Wojewoda wydał rozporządzenie ws. odstrzału dzików

Wojewoda Kujawsko-Pomorski dnia 31 marca bieżącego roku wydał rozporządzenie w sprawie zarządzenia sanitarnego odstrzału dzików. Do odstrzału dojdzie na terenie, który zagrożony jest wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF). Rozporządzenie zostało wydane dla powiatów: aleksandrowskiego,brodnickiego,bydgoskiego,chełmińskiego,golubsko-dobrzyńskiego,grudziądzkiego,inowrocławskiego,lipnowskiego,mogileńskiego,nakielskiego,radziejowskiego,rypińskiego,sępoleńskiego,świeckiego,toruńskiego,tucholskiego,wąbrzeskiego,włocławskiego,żnińskiego.Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

asf
19.03.2022 02:33 Opublikowano decyzję UE ws. ASF. Ważne informacje dla polskich hodowców trzody chlewnej

Niektóre regiony, które dotychczas należały do obszaru zagrożenia, uzyskają status obszarów objętych ograniczeniami. Oznaczać to będzie znaczne ułatwienia dla hodowców trzody chlewnej w Polsce. Decyzja wykonawcza Unii EuropejskiejTzw. obszar zagrożenia, czyli strefa niebieska, znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie potwierdzonych ognisk afrykańskiego pomoru świń. Nie trzeba dodawać, że ze względu na sytuację epidemiologiczną sprzedaż czy transport zwierząt są znacznie utrudnione. Władze unijne uznały, że część regionów w Polsce, które dotychczas znajdowały się w strefie niebieskiej (czyli obszarze zagrożenia), będzie włączona do strefy czerwonej (czyli objętej ograniczeniami). Ze strefy niebieskiej do czerwonej przeniesione będą gminy Bartoszyce, Bisztynek w powiecie bartoszyckim i gmina Jeziorany w powiecie olsztyńskim (woj. warmińsko-mazurskie), gminy Żmudź, Dorohusk, Dubienka, Kamień, Leśniowice, Wojsławice w powiecie chełmskim, gminy Stary Zamość, Skierbieszów, Zamość, Miasto Zamość, Sitno w powiecie zamojskim oraz gminy Ostrówek, Lubartów w powiecie lubartowskim (woj. lubelskie). Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: Ze strefy niebieskiej do strefy żółtej (obszaru ochronnego) trafią powiaty: koniński (gmina Grodziec), kaliski (gminy Blizanów, Stawiszyn, Żelazków) i pleszewski (gminy Gizałki, Chocz, Czermin, Pleszew, Gołuchów). Z kolei ze strefy czerwonej (objętej ograniczeniami) do strefy żółtej przejdą powiaty: pułtuski (gminy Pokrzywnica, Winnica i Świercze), ciechanowski (gmina Grudusk), mławski (gminy Stupsk i Wiśniewo), płoński (gminy Baboszewo, Dzierzążnia i Raciąż) i płocki (gminy Bulkowo i Staroźreby).

ASF - ponad 1000 przypadków
19.03.2022 02:33 ASF nie traci na sile. Od początku roku potwierdzono ponad 1000 przypadków

Główny Inspektorat Weterynarii na bieżąco aktualizuje nowe przypadki afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Jak wynika z najnowszych aktualizacji, do tej pory w kraju potwierdzono 1003 przypadki ASF wśród dzików. Jedynie w ciągu ostatniego tygodnia, potwierdzono kolejnych ponad 80 przypadków na terenie województw warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, podlaskiego i podkarpackiego. Od początku roku w Polsce potwierdzone zostało jedno ognisko ASF wśród świń. Zapraszamy do obejrzenia:W ostatnich dniach pojawiła się decyzja Unii Europejskiej w sprawie kwestii środków kontroli zdrowia zwierząt. Niektóre z regionów, w których dotychczas wyznaczono obszar zagrożenia, uzyskają status obszarów objętych ograniczeniami. Dla hodowców oznaczać to będzie znaczne ułatwienia, a więcej na ten temat można przeczytać >tutaj<.

  • 1
  • 2