RolnikInfo.pl
żołnierze

Jakub Kaminski/East News (fot. ilustracyjna)

Do lasów wkroczyli żołnierze. Powód jest jeden

30 Maja 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Do wielkopolskich lasów wkroczyli żołnierze z dwunastej Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Od soboty (29.05) trwają prace nad tropieniem padłych dzików, których nieuprzątnięte ciała mogą przyczyniać się do dalszej transmisji afrykańskiego pomoru świń w Polsce.

Są to kolejne działania, które mają ograniczyć rozprzestrzenianie choroby w zachodniej części Polski. 

Afrykański pomór świń nie odpuszcza

Gdy patrzymy na aktualną mapę afrykańskiego pomoru świń w Polsce, staje się jasnym, że choroba postępuje i zagarnia kolejne powiaty naszego kraju.

Wedle informacji przekazywanych przez Główny Inspektorat Weterynarii, ASF obejmuje teren od Pomorza Gdańskiego aż po województwo podkarpackie. 

Centralny pas pozostaje w większości wolny od ognisk choroby, jednakże sytuacja staje się na powrót poważna w okolicach Kalisza, Poznania, a także w województwie lubuskim. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-10]

To właśnie w zachodniej Polsce podjęto decyzję o zaangażowaniu do pracy żołnierzy z dwunastej Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w celu zapobiegania dalszej transmisji wirusa afrykańskiego pomoru świń. 

Prace żołnierzy w wielkopolskich lasach

Jak podaje portal farmer.pl, w środę (19.05) potwierdzono kolejne ognisko afrykańskiego pomoru świń w gminie Chrzypsko Wielkie, które jest tożsame z zagrożeniem życia hodowanych tam około trzech tysięcy świń. 

Warto podkreślić, że zdarzenie to ma znamienny charakter, bowiem od jesieni 2020 roku do początku maja bieżącego roku nie notowano nowych przypadków choroby w województwie wielkopolskim. 

Trzy dni po potwierdzeniu obecności wirusa ASF w stadzie świń w gminie Chrzypsko Wielkie, przystąpiono do jego całkowitej likwidacji. Służby są jednak świadome, że zagrożenie czai się nie tylko w gospodarstwach, ale również w lasach, a dokładniej - wśród dzików. 

Z tego względu w minioną sobotę w wielkopolskich lasach pojawiło się 50 żołnierzy, których zadanie polegało na poszukiwaniu martwych dzików. W pracach korzystali oni również z pomocy drona z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego WUW w Poznaniu. 

Warto dodać, że choć afrykański pomór świń w błyskawicznym tempie dziesiątkuje zarażone dziki, świnie i świniodziki, to nie jest jednostką chorobową groźną dla ludzkiego zdrowia. Mimo to po kontakcie ze zwierzętami gospodarskimi warto zadbać o zmianę odzieży, obuwia, a także dokładne mycie rąk. 

Poniższa mapa pochodząca z portalu Głównego Inspektoratu Weterynarii przedstawia stan rozprzestrzenienia ASF w Polsce na dzień 20.05.2021 roku: 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli c**hcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl**

Źródło: wetgiw.gov.pl, farmer.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

świnie

Zwierzęta

Kierowca przewoził 70 świń. Pojazd zatrzymano do kontroli

Czytaj więcej >
myśliwy krowa

Zwierzęta

Myśliwy pomylił krowę ze zwierzyną łowną. Dramat rolnika

Czytaj więcej >
wścieklizna

Zwierzęta

Kolejne dwa przypadki wścieklizny. Choroba atakuje głównie jeden region

Czytaj więcej >
las grzybobranie

Zwierzęta

Nietypowe grzybobranie. W lesie znaleziono egzotyczne zwierzę

Czytaj więcej >
świnie

Zwierzęta

Niemcy: w oborze odkryto zmumifikowane świnie. Wszczęto śledztwo

Czytaj więcej >
pożar bydło

Zwierzęta

Nocny pożar w gospodarstwie. Zginęło 146 sztuk bydła

Czytaj więcej >