Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Zginęli dla ojczyzny. Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 12.07.2023 11:00

Zginęli dla ojczyzny. Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

stara fotografia drewnianego domu
sejm.gov.pl

79 lat temu niemieccy okupanci dokonali masakry w polskiej wsi Michniów w Świętokrzyskiem. Zamordowano ponad 200 mieszkańców, w tym kobiety i dzieci, a wieś została spalona. To tragiczne zdarzenie stało się symbolem niemieckiego okrucieństwa wobec polskiej wsi. Zgodnie z ustawą Sejmu 12 lipca każdego roku, w hołdzie dla bohaterstwa i ofiary ludności wiejskiej, obchodzony jest Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

Pacyfikacja Michniowa: męczeństwo i terroryzowanie

Masakra w Michniowie była jedną z wielu pacyfikacji dokonywanych przez Niemców w okupowanej Polsce w czasach II wojny światowej. Miały one na celu terroryzowanie i zastraszenie ludności cywilnej za jej niezłomne poparcie dla polskiego ruchu oporu. Niemcy nie tylko mordowali mieszkańców wsi, ale także deportowali ich do obozów koncentracyjnych, takich jak Auschwitz, lub wysyłali na przymusowe roboty w Niemczech. Polskim rolnikom zakazano także odbudowy zniszczonych domów i uprawy pól. 

Sowieckie zbrodnie: cierpienie Polaków na dwóch frontach

Niemcy nie byli jedynymi sprawcami zbrodni na polskiej wsi. Sowieci również nie szczędzili brutalności, najpierw po swojej inwazji na Polskę w 1939 roku, a następnie po wkroczeniu na ziemie okupowane przez Niemców w 1944 roku. Mieszkańcy polskich wsi byli ofiarami represji sowieckiego reżimu, którego celem było złamanie ducha oporu i przejęcie kontroli nad polskim społeczeństwem. Rozstrzeliwania, wysiedlenia, zsyłki do łagrów i przymusowe roboty to tylko część cierpień, jakie ponieśli mieszkańcy wsi pod sowieckim jarzmem.

Hołd dla bohaterów: upamiętnienie Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

W 2017 roku Sejm w Polsce, aby oddać hołd bohaterstwu i poświęceniu polskiej wsi, ustanowił 12 lipca Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Ustawa ta miała nie tylko upamiętniać patriotyczną postawę mieszkańców wsi w czasie II wojny światowej, ale również uhonorować ogromne poświęcenie i cierpienie, jakie dotknęło mieszkańców polskich wsi w czasie okupacji. 

W obliczu bolesnych wspomnień masakry w Michniowie i innych podobnych tragedii, oddajmy cześć tym, którzy zginęli dla ojczyzny. Pamiętajmy o ich niezłomnym duchu walki i postawie patriotycznej, by przekazać to dziedzictwo kolejnym pokoleniom. Niech Dzień Męczeństwa Wsi Polskiej będzie przypomnieniem o naszej jedności i siły w dążeniu do prawdy, sprawiedliwości i wolności dla wszystkich Polaków.