Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Rosja: zniszczono prawie 42 tony polskich gruszek. Winne embargo
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:38

Rosja: zniszczono prawie 42 tony polskich gruszek. Winne embargo

rosja
unsplash.com / fot. 44 Degrees North

Powodem tak drastycznej decyzji rosyjskich władz jest embargo na wiele towarów żywnościowych pochodzących m.in. z krajów Unii Europejskiej oraz nakaz niszczenia pochodzących stamtąd wszystkich zakazanych w Rosji produktów.

Rosja niszczy gruszki

Cała sytuacja miała miejsce na terenie Rosji 17 lutego bieżącego roku. W czterech ciężarówkach z Białorusi odkryto nie tylko zadeklarowaną w ładunku marchew, ale także gruszki oznaczone jako produkt polski. Rosyjskie prawo jest w tym względzie nieubłagane - owoce musiały zostać zniszczone

Decyzja taka wynika z dekretu Prezydenta Federacji Rosyjskiej nr 560. Dokument ten został wprowadzony z dniem 6 sierpnia 2014 roku - w praktyce oznacza on zakaz importu bardzo wielu produktów roślinnych do Federacji Rosyjskiej z państw Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii i Królestwa Norwegii.

Wśród nich są świeże warzywa i owoce (np. ziemniaki, cebula, jabłka, gruszki, marchew, ogórki), jak i żywe rośliny, a także warzywa suszone, cięte w kawałki, granulowane czy też sproszkowane.

Jak podaje Business Insider, powołując się na oficjalny portal prawny Federacji Rosyjskiej, embargo zostało przedłużone do 31 grudnia 2021 roku.

Żywność z zakazanej listy w każdej wykrytej próbie transportu na teren Rosji będzie bezwzględnie niszczona, tak, jak miało to miejsce z polskimi gruszkami przewożonymi białoruskimi ciężarówkami. 

Bolesne embargo

Przypadki niszczenia żywności przez rosyjskie władze nie są sytuacjami odosobnionymi - 20 lutego wykryto dwa przypadki przewozu jabłek niewiadomego pochodzenia. Również w takim przypadku owoce czekało zniszczenie.

Embargo na różne rodzaje produktów rolno-spożywczych Federacja Rosyjska wprowadziła w 2014 roku, co było bezpośrednią odpowiedzią na unijne sankcje wynikłe z aneksji Krymu i agresji wobec Ukrainy.

Później do embarga dołączono prezydencki dekret mówiący o niszczeniu żywności, która w sposób nielegalny trafia na teren Rosji.

Ze względu na trwający zakaz sprzedaży wielu produktów rolno-spożywczych do Rosji, polska Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa zapowiedziała, iż nie wydaje żadnych świadectw fitosanitarnych na towary objęte zakazem.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: sad24.pl