RolnikInfo.pl
rosja

unsplash.com / fot. 44 Degrees North

Rosja: zniszczono prawie 42 tony polskich gruszek. Winne embargo

22 Lutego 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Do kontroli fitosanitarnej w Rosji skierowano cztery ciężarówki z Białorusi, które - oficjalnie - przewoziły marchew. Pod warzywami ukryto jednak 41,8 ton gruszek z Polski. Rosyjski Rosselkhoznadzor zdecydował o natychmiastowym zniszczeniu owoców.

Powodem tak drastycznej decyzji rosyjskich władz jest embargo na wiele towarów żywnościowych pochodzących m.in. z krajów Unii Europejskiej oraz nakaz niszczenia pochodzących stamtąd wszystkich zakazanych w Rosji produktów.

Rosja niszczy gruszki

Cała sytuacja miała miejsce na terenie Rosji 17 lutego bieżącego roku. W czterech ciężarówkach z Białorusi odkryto nie tylko zadeklarowaną w ładunku marchew, ale także gruszki oznaczone jako produkt polski. Rosyjskie prawo jest w tym względzie nieubłagane - owoce musiały zostać zniszczone

Decyzja taka wynika z dekretu Prezydenta Federacji Rosyjskiej nr 560. Dokument ten został wprowadzony z dniem 6 sierpnia 2014 roku - w praktyce oznacza on zakaz importu bardzo wielu produktów roślinnych do Federacji Rosyjskiej z państw Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii i Królestwa Norwegii.

Wśród nich są świeże warzywa i owoce (np. ziemniaki, cebula, jabłka, gruszki, marchew, ogórki), jak i żywe rośliny, a także warzywa suszone, cięte w kawałki, granulowane czy też sproszkowane.

Jak podaje Business Insider, powołując się na oficjalny portal prawny Federacji Rosyjskiej, embargo zostało przedłużone do 31 grudnia 2021 roku.

Żywność z zakazanej listy w każdej wykrytej próbie transportu na teren Rosji będzie bezwzględnie niszczona, tak, jak miało to miejsce z polskimi gruszkami przewożonymi białoruskimi ciężarówkami. 

Bolesne embargo

Przypadki niszczenia żywności przez rosyjskie władze nie są sytuacjami odosobnionymi - 20 lutego wykryto dwa przypadki przewozu jabłek niewiadomego pochodzenia. Również w takim przypadku owoce czekało zniszczenie.

Embargo na różne rodzaje produktów rolno-spożywczych Federacja Rosyjska wprowadziła w 2014 roku, co było bezpośrednią odpowiedzią na unijne sankcje wynikłe z aneksji Krymu i agresji wobec Ukrainy.

Później do embarga dołączono prezydencki dekret mówiący o niszczeniu żywności, która w sposób nielegalny trafia na teren Rosji.

Ze względu na trwający zakaz sprzedaży wielu produktów rolno-spożywczych do Rosji, polska Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa zapowiedziała, iż nie wydaje żadnych świadectw fitosanitarnych na towary objęte zakazem.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: sad24.pl

Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

kołodziejczak agrounia

Wiadomości

Kołodziejczak zajął stanowisko w sprawie wniosku PSL. Nie kryje dezaprobaty

Czytaj więcej >
grzyby

Wiadomości

Wykręcać czy odcinać? Wybitny specjalista dementuje popularne mity o grzybach

Czytaj więcej >
kontrole

Wiadomości

Wzmożona liczba kontroli w gospodarstwach. Wszystko przez skargi i donosy na rolników

Czytaj więcej >
ustawa

Wiadomości

Rekompensaty ws. stanu wyjątkowego. Rząd podjął decyzję

Czytaj więcej >
piątka dla zwierząt

Wiadomości

Sylwia Spurek zaproponowała nową "piątkę dla zwierząt". Burza komentarzy w sieci

Czytaj więcej >
sejm

Wiadomości

17.09 Sejm zajmie się nową ustawą. Rolnicy będą lepiej chronieni w handlu żywnością

Czytaj więcej >