Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ceny > Towar ma zaniżane ceny w sklepach. Dramat producentów papryki
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 14.09.2023 21:47

Towar ma zaniżane ceny w sklepach. Dramat producentów papryki

papryki
unsplash.com

Polscy plantatorzy papryki stoją w obliczu poważnych problemów finansowych z powodu niekorzystnych cen na rynku w Polsce. Przemysł produkcji tych warzyw może zmniejszyć się drastycznie w wyniku presji wywieranej przez duże korporacje handlowe, które obniżają ceny na swoją korzyść. Skala importu papryki, głównie z Holandii, wpływa na obniżenie cen produktu krajowego.

Polscy producenci papryki w opałach

Producenci papryki alarmują, że ich przyszłość jest zagrożona, gdyż sieci handlowe stosują tzw. ceny dumpingowe, oferując produkt po cenach niższych od kosztów produkcji. To zjawisko jest wynikiem dużego napływu papryki z zagranicy, szczególnie z Holandii. Polscy producenci są zmuszeni do sprzedaży swoich produktów poniżej progu opłacalności.

– Od czasów covidowych obserwujemy tendencję wśród wielkich korporacji handlowych, które usiłują całkowicie zdołować cenę. Nie wiem, czy chcą się nas pozbyć z rynku, czy przejąć nasze gospodarstwa. Wiem, że są próby np. skracania łańcuchów dostaw, a tak naprawdę to próby płacenia jeszcze mniej producentom. Bo producent, który sprzedaje bezpośrednio do sieci w ramach skracania łańcuchów dostaw, dostaje mniej niż dystrybutor – powiedział w rozmowie z Newseria Biznes Mirosław Łuska, prezes zarządu Zrzeszenia Producentów Papryki RP.

 

Podobieństwo do sytuacji na rynku owoców jagodowych

Podobna sytuacja miała miejsce na rynku malin czy porzeczek, gdzie ceny były tak niskie, że zbieranie owoców stało się nieopłacalne dla rolników. Rząd podjął wtedy działania, ale sytuacja nie poprawiła się znacząco, a ceny w innych skupach nadal pozostają na relatywnie niskim poziomie.

Protest producentów i pomysły na zmiany

Producenci papryki apelują o skrócenie łańcucha dostaw i ograniczenie importu z innych krajów, zwłaszcza z Holandii, która dostarcza około 70 tysięcy ton papryki rocznie. Na sierpniowym spotkaniu z ministrem rolnictwa pojawił się pomysł wprowadzenia systemu rejestracji importu, co pozwoliłoby na kontrolę nad źródłem sprowadzanego produktu.

Sygnał ten jest kolejnym alarmem w kontekście walki polskich producentów rolnych o opłacalność i stabilność na rynku, który obarczony jest presją ze strony międzynarodowej konkurencji i polityki cenowej dużych sieci handlowych.

Polscy plantatorzy papryki, podobnie jak rolnicy innych sektorów, oczekują skutecznych działań ze strony władz, które zabezpieczą ich przed niekorzystnymi warunkami na rynku i pozwolą na kontynuację produkcji na opłacalnym poziomie.

 

źródło: Newseria Biznes, agronews.com.pl

Tagi: Warzywa