Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > UE podwaja import cebuli z jednego z pozaeuropejskich krajów
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 10.09.2023 10:57

UE podwaja import cebuli z jednego z pozaeuropejskich krajów

cebule
unsplash.com

Dostawy cebuli z Egiptu do państw Unii Europejskiej w sezonie 2022/23 wykazały znaczący wzrost, osiągając poziomy nienotowane od czterech lat. Ten wzrost jest wynikiem dramatycznych obniżeń zbiorów cebuli w krajach UE, spowodowanych suszą, która nawiedziła Europę latem ubiegłego roku.

Rekordowy wolumen eksportu

W okresie od lipca 2022 roku do czerwca 2023 roku Egipt dostarczył na rynek unijny aż 128 tysięcy ton cebuli. To ponad dwukrotny wzrost w porównaniu do ostatnich trzech sezonów, w których import z Egiptu nie przekraczał 60 tysięcy ton.

Dlaczego UE importuje coraz więcej cebuli spoza Europy?

Główną przyczyną tego gwałtownego wzrostu popytu na egipską cebulę wśród importerów z UE jest niedobór lokalnych zbiorów, wywołany katastrofalną suszą, która dotknęła Europę latem ubiegłego roku. Malejące zapasy w UE skłoniły Egipt do znacznego zwiększenia eksportu. Warto również zaznaczyć, że dewaluacja lokalnej waluty w Egipcie sprawiła, że egipskie produkty stały się bardziej atrakcyjne na rynku światowym.

Główni importerzy egipskiej cebuli w UE

Holandia była głównym importerem cebuli z Egiptu w minionym sezonie, wykorzystując te produkty przede wszystkim do reeksportu do innych krajów. W pierwszej piątce importerów cebuli z Egiptu znalazły się także Włochy, Słowenia, Rumunia i Grecja, które łącznie sprowadziły prawie 60 tysięcy ton tego produktu, co stanowi 45 proc. całkowitej podaży.

 

 źródło: sadyogrody.pl

Tagi: Cebula