UE podwaja import cebuli z jednego z pozaeuropejskich krajów
Dostawy cebuli z Egiptu do państw Unii Europejskiej w sezonie 2022/23 wykazały znaczący wzrost, osiągając poziomy nienotowane od czterech lat. Ten wzrost jest wynikiem dramatycznych obniżeń zbiorów cebuli w krajach UE, spowodowanych suszą, która nawiedziła Europę latem ubiegłego roku.
Rekordowy wolumen eksportu
W okresie od lipca 2022 roku do czerwca 2023 roku Egipt dostarczył na rynek unijny aż 128 tysięcy ton cebuli. To ponad dwukrotny wzrost w porównaniu do ostatnich trzech sezonów, w których import z Egiptu nie przekraczał 60 tysięcy ton.
Dlaczego UE importuje coraz więcej cebuli spoza Europy?
Główną przyczyną tego gwałtownego wzrostu popytu na egipską cebulę wśród importerów z UE jest niedobór lokalnych zbiorów, wywołany katastrofalną suszą, która dotknęła Europę latem ubiegłego roku. Malejące zapasy w UE skłoniły Egipt do znacznego zwiększenia eksportu. Warto również zaznaczyć, że dewaluacja lokalnej waluty w Egipcie sprawiła, że egipskie produkty stały się bardziej atrakcyjne na rynku światowym.
Główni importerzy egipskiej cebuli w UE
Holandia była głównym importerem cebuli z Egiptu w minionym sezonie, wykorzystując te produkty przede wszystkim do reeksportu do innych krajów. W pierwszej piątce importerów cebuli z Egiptu znalazły się także Włochy, Słowenia, Rumunia i Grecja, które łącznie sprowadziły prawie 60 tysięcy ton tego produktu, co stanowi 45 proc. całkowitej podaży.
źródło: sadyogrody.pl