Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Załamanie pogody coraz bliżej. Tak zabezpieczysz rośliny przed mrozem
Julia Bogucka
Julia Bogucka 02.04.2025 11:54

Załamanie pogody coraz bliżej. Tak zabezpieczysz rośliny przed mrozem

Rośliny przymrozek
Fot. MiloszGuzowski/CanvaPro

Prognozy pogody na najbliższy weekend są bardzo niepokojące. Niskie temperatury mogą bardzo negatywnie wpłynąć na rozwój naszych upraw, stąd już teraz należy podjąć działania, które temu zapobiegną. Czasu jest niewiele, trzeba się więc pospieszyć. W ten sposób zabezpieczysz swoje rośliny przed mrozem i ograniczysz wszelkie zniszczenia.

Niepokojące prognozy pogody na kwiecień

Słońce coraz częściej i na dłużej zagląda w okna naszych domów i mieszkań, a wiosnę czuć w powietrzu już od dłuższego czasu. Wielu Polaków miało nadzieję, że już wkrótce osiągnie ona swoje apogeum, a delikatny wietrzyk będzie tylko delikatnie nas ochładzał i chronił przed przegrzaniem. Okazuje się jednak, że jest duże prawdopodobieństwo, że jeszcze doświadczymy w tym miesiącu zimy.

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, najbliższe dni mają jeszcze cieszyć nas sympatyczną pogodą. Tym samym w okresie od 31 marca do 6 kwietnia, nad Polską dominuje wyż z północy, który przyniesie przejaśnienia i rozpogodzenia. Ciepłe masy powietrza nadejdą, ale noce wciąż mogą być zimne — przy gruncie spotykane są przymrozki.

przymrozek.jpg
Fot. Thomas Faull/Getty Images/CanvaPro

Już w nadchodzący weekend załamanie pogody może być zdecydowanie bardziej odczuwalne. Prognozy wskazują na opady deszczu, a nawet deszczu ze śniegiem, a temperatura w ciągu dnia będzie się wahała od 4 do 10 st. C. Nocą z kolei panować będą ujemne wartości sięgające nawet -3 st. C, Również w niedzielę prognozowane są niskie temperatury.

To może przynieść tragiczne skutki dla naszych upraw, którego dopiero otrzymały sygnał, aby zacząć się rozwijać. Aby zapobiec radykalnym zniszczeniom, należy podjąć natychmiastowe reakcje. Tak ochronisz swoje rośliny przed nadchodzącym mrozem.

Jeśli masz w ogrodzie te rośliny, spodziewaj się inwazji ślimaków. Przyciągają je jak magnes Posadź tę roślinę już w kwietniu. Fioletowy "dywan" zrobi furorę w ogrodzie

Tym skutkują wiosenne mrozy

Kwiecień to moment, w którym rośliny budzą się do życia, a na wielu z nich możemy już zobaczyć zalążki liści oraz kwiatów. Gwałtowne spadki temperatury mogą jednak bardzo negatywnie wpłynąć na ich rozwój, a w konsekwencji również późniejsze zbiory. W zależności od rodzaju roślin konsekwencje mogą być różnorodne, ale w niemal każdym przypadku — bardzo przykre.

  • Drzewa owocowe — przymrozki mogą uszkodzić kwiaty i pąki, co doprowadzi do zmniejszenia liczby zawiązków owoców. Najbardziej wrażliwe są morele i brzoskwinie, które wcześnie zakwitają.
  • Warzywa w gruncie (ziemniaki, marchew, buraki, cebula, sałata, kapusta, pomidory, papryka) — liście i młode siewki mogą obumierać lub rozwijać się dużo wolniej, przymrozki mogą zahamować kiełkowanie nasion.
  • Winorośle — przymrozki mogą uszkodzić pąki winorośli, co skutkuje zmniejszeniem plonu, a uszkodzenie liści i pędów może hamować wzrost krzewów.
  • Rośliny ozdobne i ogrodowe (tulipany, magnolie, hortensje) — przymrozki mogą uszkodzić pąki i kwiaty i skrócić okres kwitnienia, rośliny wieloletnie mogą stracić część liści i pędów.
pąki.jpg
Fot. Artsiom Mashara/Getty Images/CanvaPro

Istnieje kilka mechanizmów, które zachodzą podczas przymrozków w roślinach, które właśnie rozpoczęły swój intensywny rozwój. To między innymi zamarzanie wody w komórkach, co prowadzi do obumierania tkanek, odwodnienie roślin, a także uszkodzenia mechaniczne ze względu na zwiększoną kruchość roślin. Pogoda prognozowana na najbliższy weekend może udaremnić nasze starania o piękny ogród, warto więc jak najszybciej podjąć działania, które nam pomogą.

Zobacz: Zrób z tego nawóz i wsyp do storczyka. W mgnieniu oka wypuści nowe kwiaty

Tak ochronisz rośliny przed mrozem

Warto już teraz zastanowić się nad tym, w jaki sposób zabezpieczymy rośliny z naszego ogrodu przed nadchodzącymi przymrozkami. Te mogą bowiem doprowadzić do obumarcia wielu z nich, co nie tylko oszpeci nasz ogród, ale również uniemożliwi zbiory. Już teraz powinniśmy zadbać o ich odpowiednie nawilżenie poprzez zraszanie i właściwe podlewanie. W ciągu dnia woda skumuluje ciepło i odda je systemowi korzeniowemu podczas chłodnych nocy.

W tym okresie unikajmy również nawozów bogatych w azot. To przede wszystkim ze względu na fakt, że powoduje on zwiększenie ilości wody w komórkach roślinnych. Z tego powodu stają się one wrażliwsze na przemarzanie i powstanie uszkodzeń. Możemy zainwestować również w ochronę termiczną za pomocą świec dymnych i koksowników lub systemów nawiewowych, które pomogą wymieszać zimne powietrze z cieplejszym. Te metody są najczęściej wykorzystywane w dużych sadach i winnicach.

Istotne będzie przysłonięcie roślin na czas przymrozków, co pozwoli na ograniczenie potencjalnych strat. Wśród najbardziej skutecznych metod wymienia się przede wszystkim:

  • agrowłókninę, włókninę i folie perforowane — stosowanie białej agrowłókniny o gramaturze 17–30 g/m² pozwala na podniesienie temperatury pod osłoną nawet o kilka stopni. Idealnie sprawdzi się w przypadku warzyw i młodych drzewek owocowych.
  • słomiane maty, włókniny i klosze — tradycyjne słomiane maty lub osłony z trzciny, będą skutecznie izolować rośliny przed zimnym powietrzem. Klosze plastikowe lub szklane nadają się do ochrony pojedynczych roślin, np. pomidorów.
  • tunele foliowe — chronią warzywa ciepłolubne (np. pomidory, paprykę, ogórki) przed nagłymi zmianami temperatury. Można je wietrzyć w cieplejsze dni, aby zapobiec przegrzaniu.

Te sposoby mogą znacząco poprawić stan naszych roślin podczas nadchodzących przymrozków. Warto zainteresować się nimi już teraz, aby nie doświadczyć zbyt dużych strat.