Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Waloryzacja emerytur 2024. Wiadomo już, ile wyniesie emerytura z KRUS
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 16.02.2024 21:10

Waloryzacja emerytur 2024. Wiadomo już, ile wyniesie emerytura z KRUS

pieniądze
Pixabay/Gosia K.

Już od marca seniorzy otrzymają większą kwotę świadczenia emerytalno-rentowego. Zapowiadana waloryzacja dotyczy zarówno wypłat z ZUS, jak i z KRUS. Dla rolników wyliczana jest ona indywidualnie. Na jakie kwoty mogą liczyć emeryci po waloryzacji?

Wskaźnik waloryzacji w 2024 roku

1 marca zostanie przeprowadzona waloryzacja rent i emerytur. Przemnożenie kwoty bazowej przez wskaźnik wymiaru (ustalany indywidualnie dla każdego świadczenia), ma wpływ na wysokość comiesięcznych wypłat świadczeń emerytalno-rentowych.

W tym roku kwota podwyżki opiera się na poziomie inflacji z 2023 roku. Z danych udostępnionych 9 lutego przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że przeciętne wynagrodzenie w poprzednim roku było wyższe, zatem waloryzacja analogicznie również będzie wyższa i wynosić będzie 12,12 procent. 

"Strajk wkurzonych". Znana rolniczka wprost o proteście we Wrocławiu

Kwota emerytury od marca 2024 roku

Rolnicy, którzy podlegają ubezpieczeniom w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego muszą spełnić odpowiednie warunki, aby ubiegać się o emeryturę rolniczą. 

Przede wszystkim rolnik powinien osiągnąć wiek emerytalny, (dla kobiet to 60 lat, dla mężczyzn 65 lat). Kolejnym warunkiem jest posiadanie okresu składkowego, który wynosi 25 lat.

Biorąc pod uwagę wzrost (od 1 marca 2023 roku) wskaźnika przeciętnego, realnego wynagrodzenia, wysokość najniższej emerytury oraz renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej a także renty socjalnej wynosić będzie 1780,96 zł. To wzrost o 192,52 zł.

Co z wypłatą 13. i 14. emerytury?

Jeśli chodzi o świadczenia emerytalno-rentowe dla rolników, to tutaj sytuacja jest nieco inna. Sposób wyliczania emerytury z KRUS różni się z emeryturą płatnika ZUS. Emerytura rolnika stanowi 90% emerytury minimalnej. 

Na chwilę obecną kwota wypłacana seniorowi- rolnikowi wynosi 1429,60 zł brutto. Waloryzacja marcowa podniesie minimalną kwotę świadczenia emerytalno-rentowego do 1602,86 zł. 

Co jest istotne, rolnik z dłuższym stażem pracy może liczyć na większą kwotę emerytury:

  • rolnik, który przepracował 30 lat otrzyma 189,20 zł netto podwyżki,
  • rolnik, który przepracował 40 lat otrzyma 198,09 zł netto podwyżki,
  • rolnik, który przepracował 50 lat otrzyma 212,85 zł netto więcej.

Rolnicy, którzy opłacali składki do KRUS mogą liczyć na dodatkowe wypłaty, jakimi są "trzynastki" i "czternastki".  Kwoty dodatkowych emerytur po waloryzacji na poziomie 12,12% mogą wynosić dla większości emerytów rolnych nawet 1780,96 zł brutto.