Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Rząd zadecydował. Zmiany ws. zwrotu akcyzy od paliwa rolniczego
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:44

Rząd zadecydował. Zmiany ws. zwrotu akcyzy od paliwa rolniczego

akcyza
unsplash.com / fot. Dan Loran

W piątek 30 lipca 2021 roku poinformowano, iż Rada Ministrów zdecydowała się na przyjęcie ustawy o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego w cenie paliwa stosowanego do celów produkcji rolnej. Rząd przekonuje, że w wyniku zmian prawnych rolnicy będą ponosili mniejsze wydatki na cele produkcji żywności.

Zgodnie z reformą, zmianie ma ulec m.in. limit oleju napędowego wykorzystywanego na jeden hektar upraw - z dotychczasowych 100 litrów został podniesiony do 110 litrów.

Rolnicy dostaną większy zwrot za kupno paliwa do produkcji rolnej

Ponieważ maszyny rolne głównie poruszają się po polach, rolnikom przysługuje zwrot podatku akcyzowego za kupno paliwa wykorzystywanego do pracy w gospodarstwie.

W piątek 30 lipca 2021 roku na oficjalnej stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawiła się informacja o przyjęciu ustawy o zmianie poprzedniej ustawy dotyczącej szczegółów i wysokości zwrotu kwot za zakup paliwa do celów rolniczych.

Jak twierdzi rząd, przeprowadzane zmiany mają na celu wspomóc rolników i odciążyć ich finansowo w procesie produkcji żywności.

W komunikacji KPRM możemy przeczytać, że rolnicy otrzymają zwrot podatku akcyzowego za zużyte 110 litrów paliwa (a nie, jak dotychczas, za 100 litrów) na jeden hektar gruntów.

Kolejne zmiany

Zmiana limitów oleju napędowego stosowanego na jednym hektarze nie jest jedyną zmianą, jaką obwieszczono na portalu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zwiększony został również limit zużycia paliwa do jednej dużej jednostki przeliczeniowej bydła (DJP). Dotychczas wynosiła ona 30 litrów i została zwiększona do poziomu 40 litrów.

Ponadto za przeprowadzanie postępowania w sprawie otrzymywania zwrotu podatku za zakupiony olej napędowy odpowiedzialne będą gminy.

Pieniądze, które będą trafiały do kieszeni rolników, będą przekazywane od ministra poprzez wojewodę do władz gminnych.

Przepisy będą obowiązywały od 1 stycznia 2022 roku.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów