Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Zmiany w dopłatach dla producentów pszenicy. Został jeden dzień
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 30.04.2023 12:47

Zmiany w dopłatach dla producentów pszenicy. Został jeden dzień

None
unsplash.com

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła nabór wniosków o pomoc finansową dla rolników, którzy ponieśli straty na skutek agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. W ramach nowelizowanych przepisów producenci pszenicy lub kukurydzy mogą ubiegać się o wsparcie, a termin naboru wniosków został przesunięty na 31 maja 2023 r.

Wsparcie finansowe dla rolników dotkniętych agresją Rosji na Ukrainę

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) prowadzi nabór wniosków o pomoc finansową dla rolników, którzy ponieśli straty spowodowane agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Wsparcie finansowe przysługuje producentom pszenicy lub kukurydzy, którzy złożyli wniosek o przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego w 2022 roku oraz ponieśli dodatkowe koszty z powodu braku stabilizacji na rynku tych zbóż. Do końca kwietnia 2023 roku polscy producenci rolni złożyli około 13,5 tysiąca wniosków o pomoc finansową. Najwięcej wniosków do ARiMR złożyli rolnicy w województwach: lubelskim, świętokrzyskim i kujawsko-pomorskim.

Nowelizacja przepisów – zmiany w terminie naboru

Od 29 kwietnia 2023 roku wejdzie w życie nowelizacja przepisów dotyczących wsparcia finansowego dla rolników dotkniętych agresją Rosji na Ukrainę. Zmiany obejmują przesunięcie terminu naboru wniosków na 31 maja 2023 roku. Warto dodać, że nie zmienił się jednak sposób i miejsce składania dokumentów – można to zrobić osobiście, przez pełnomocnika, przesyłką rejestrowaną, a także elektronicznie przez skrzynkę podawczą ePUAP lub za pośrednictwem mObywatel.

Warunki ubiegania się o wsparcie finansowe

Wsparcie finansowe mogą otrzymać rolnicy, którzy posiadają numer identyfikacyjny w krajowym systemie ewidencji producentów oraz prowadzą działalność jako mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwo. Do wniosku należy dołączyć kopie faktur VAT lub ich duplikaty, które potwierdzają sprzedaż pszenicy lub kukurydzy, którą przeprowadzono w od 1 grudnia 2022 roku do 14 kwietnia 2023 roku podmiotom zajmującym się obrotem, skupem lub przetwórstwem zbóż.