Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > 123 mld dolarów strat rocznie w rolnictwie. Porażający powód
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 25.10.2023 17:22

123 mld dolarów strat rocznie w rolnictwie. Porażający powód

zamyślony mężczyzna
unsplash.com

Nowy raport Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) omawia druzgocące skutki katastrof naturalnych dla globalnej produkcji rolniczej. Co to oznacza w praktyce? Szacuje się, że rocznie straty te mają równowartość 123 mld dolarów, czyli 5 procentom rocznego światowego PKB produktów rolnych. Jakie są główne powody tego szokującego wpływu?

Potężne straty dla sektora rolnego na całym świecie. Winne katastrofy naturalne

Raport FAO, zatytułowany "Wpływ katastrof na rolnictwo i bezpieczeństwo żywnościowe", koncentruje się przede wszystkim na wpływie katastrof naturalnych na uprawy i zwierzęta gospodarskie. Nie trzeba nikomu powtarzać, że występujące coraz częściej gwałtowne zjawiska pogodowe nie wpływają na korzyść funkcjonowania gospodarstw rolnych. W związku z tym, jak podano w raporcie FAO, na świecie w ciągu ostatnich trzech dekad straty osiągnęły niewiarygodną wartość 3,8 bln dolarów, co stanowi średnią stratę roczną na poziomie 123 mld dolarów.

Niepokój: rosnące straty w kluczowych sektorach

Według raportu FAO, straty związane z głównymi produktami rolnymi, takimi jak zboża, owoce, warzywa, cukier, mięso i przetwory mleczne, wykazują tendencję wzrostową. Straty na świecie w zbożach sięgają średnio 69 mln ton rocznie, co równa się całej produkcji zbóż we Francji w 2021 roku. Podobnie ogromne są straty w owocach, warzywach i cukrze – każdego roku traci się około 40 mln ton każdej z tych kategorii produktów.

Kto traci najbardziej? Najbiedniejsi

Najbardziej szokujące jest, że katastrofy mają największy wpływ na kraje o niższych i niższych średnich dochodach. Straty w tych regionach sięgają nawet 15 procent ich całkowitego PKB rolnictwa. Jak wskazują autorzy raportu FAO, całe rozwijające się państwa wyspiarskie także doświadczają strat na poziomie blisko 7 procent ich PKB rolnictwa. Raport podkreśla pilną potrzebę poprawy zbierania danych, aby lepiej zrozumieć i przeciwdziałać tym dramatycznym stratom w sektorze rolnym na świecie.

 

 

źródło: farmer.pl, FAO

 

Tagi: Ekologia