RolnikInfo.pl > Wiadomości > Znakomite wieści dla drobiarzy. Jedno z państw zawiesza cło na import mięsa
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 25.10.2023 17:54

Znakomite wieści dla drobiarzy. Jedno z państw zawiesza cło na import mięsa

drób
unsplash.com

Władze Egiptu podjęły decyzję o zawieszeniu ceł na import mięsa z kurczaka na okres sześciu miesięcy – informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP). Zmiana w polityce celnej to odpowiedź na trudności w egipskim sektorze drobiarskim, wynikające m.in. z wpływu grypy ptaków i wzrostu kosztów produkcji.

 

Największy beneficjent decyzji egipskiego rządu

Największym beneficjentem decyzji egipskiego rządu będzie Brazylia, dominujący dostawca kurczaków na rynek północnoafrykański. Zawieszenie ceł  na import drobiu na sześć miesięcy dotyczy głównie tuszek kurcząt, dominującego produktu w brazylijskich dostawach. Zmiana taryfowa obejmuje taryfę KNU na poziomie 30 proc., co sprawi, że brazylijskie kurczaki staną się znacznie bardziej konkurencyjne na egipskim rynku.

Egipt importuje drób na potęgę

Decyzja Egiptu korzystnie wpłynie na wyniki sprzedażowe brazylijskich zakładów drobiarskich. Brazylijskie Stowarzyszenie Białka Zwierzęcego (ABPA) wyraziło zadowolenie z złagodzenia warunków handlowych. W opinii dyrektora ds. rynków ABPA, Luísa Rua, Egipt to kluczowy odbiorca kurczaków z Brazylii, znajdujący się w gronie dwudziestu największych importerów tego mięsa.

Potężne dostawy, potężne pieniądze

Brazylia, mająca 90 proc. udział w egipskim imporcie mięsa drobiowego, eksportuje rocznie znaczne ilości kurczaków do Egiptu. W okresie styczeń-wrzesień 2023 roku Brazylia dostarczyła na rynek egipski 50 tys. ton mięsa, generując przychody w wysokości 107,7 mln USD. Zmiana taryf otwiera przed brazylijskim sektorem drobiarskim nowe perspektywy na egipskim rynku.

 

źródło: KIPDiP

 

 

Tagi: KIPDiP