Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > 50 zł za przezimowaną rodzinę pszczelą. Termin składania wniosków o dopłaty już wkrótce
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 14.05.2023 18:00

50 zł za przezimowaną rodzinę pszczelą. Termin składania wniosków o dopłaty już wkrótce

None
unsplash.com

Pszczelarze mogą składać wnioski o dofinansowanie do przezimowanych rodzin pszczelich do 31 maja 2023 roku. Fundusze pomocowe pochodzą z budżetu krajowego w ramach pomocy de minimis dla rolnictwa. Na każdą z rodzin pszczelich przypada dofinansowanie w postaci 50 złotych. 

Dofinansowanie dla pszczelarzy

31 maja 2023 roku mija termin składania wniosków o dofinansowanie przezimowanych rodzin pszczelich – za każdą z nich przysługuje dopłata w wysokości 50 złotych. Całkowita suma, która jest przeznaczona przez państwo dla pszczelarzy na ten cel to 60 milionów złotych. Warto zaznaczyć, że w ubiegłych latach pszczelarze otrzymywali mniejsze dopłaty za każdą przeziowaną rodzinę pszczelą – było to 20 złotych (a suma budżetu wynosiła 35,5 milionów złotych). W 2022 roku polskim pszczelarzom przekazano w sumie 23 miliony złotych.



 

Jakie są warunki uzyskania dofinansowania przez pszczelarzy?

Dopłatę do przezimowanych rodzin pszczelich mogą otrzymać hodowcy pszczół prowadzący tzw. działalność nadzorowaną, a do tego są wpisani do ewidencji producentów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz do rejestru Powiatowego Lekarza Weterynarii. 

W sytuacji, w której dany hodowca pszczół nie jest zarejestrowany w ARiMR, do uzyskania dopłaty wystarczy uprzednie uzyskanie numery ewidencyjnego. 

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie?

Agencja Resturyktuzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przyjmuje wnioski o opisywane dofinansowanie od 1 kwietnia 2023 roku. Jak podaje ARiMR, dotychczas wnioskii złożyło około 25 tysięcy pszczelarzy – głównie z województwa podkarpackiego, lubelskiego i małopolskiego. 

Wnioski o dofinansowanie do przezimowanych rodzin pszczelich można składać osobiście lub przez pełnomocnika w biurach powiatowych ARiMR, przesłać przesyłką poleconą (rejestrowaną i nadaną za pośrednictwem Poczty Polskiej) lub drogą elektroniczną przez platformę ePUAP.