Ardanowski ws. pomocy covidowej dla rolników i zadłużeń w gospodarstwach rolnych
Jednak nie tylko wzrasta zadłużenie polskich gospodarstw, ale i rośnie liczba gospodarstw, które nie są w stanie spłacać zadłużenia. Jak pokreślił dziś Ardanowski, oszacowano, że 6,5 tys. gospodarstw nie spłaca zaciągniętych kredytów, z czego 3,5 tys. gospodarstw "jest w windykacji komorniczej".
"Zdolności kredytowe gospodarstw będą potrzebne w najbliższym czasie"
- Zwracamy uwagę, że zdolności kredytowe gospodarstw będą potrzebne w najbliższym czasie, ponieważ według wszelkich danych, które rada przy prezydencie analizowała już wcześniej, by spełnić oczekiwania konsumentów europejskich i wytyczne dotyczące Zielonego Ładu, rolnicy będą musieli inwestować w swoje gospodasrtwa - podkreślił dziś Ardanowski.
Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:
Były minister rolnictwa mówiąc o inwestycje w gospodarstwa, miał na myśli, inwestycje w między innymi nowe technologie, maszyny i urządzenia. W związku z tym, że ani WPR, ani w Krajowym Planie Odbudowy nie przewidziano zbyt dużego nakładu pieniędzy na inwestycje, cały czas zdaniem Ardanowskiego obecny jest problem, bo rolnicy nie mają skąd wziąć pieniędzy na innowacje, czyli dalej będą musieli zaciągać kredyty.
Niezrozumiałą dla Ardanowskiego kwestią w przypadku udzielania kredytów jest to, że rolnicy zmuszani są przez banki do zabezpieczania stosunkowo niewielkich kredytów, całym gospodarstwem rolnym. Jak zaznaczyły były szef resortu rolnictwa, ten obszar wymaga zmiany. Ardanowski pokreślił także, że prowadzenie produkcji rolnej jest zajęciem ryzykownym ze względu na zmiany klimatyczne i anomalie pogodowe (np. susza).
- Banki podnoszą bardzo ważną kwestię, jeśli nie ma sprawnego systemu ubezpieczeń do upraw i zwierząt, to ryzyko dla gospodarstwa jest bardzo duże, a w związku z tym biorą to pod uwagę w przypadku kredytowania (...) dlatego musi być poprawiona ustawa o ubezpieczeniach - dodał Ardanowski.
Jednocześnie były minister rolnictwa zaznaczył, że obecnie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi prace nad zmianą ustawy o ubezpieczeniach zostały wstrzymane. W sprawie kompromisu z bankami, dzięki którym możliwe będzie kredytowanie rolników, rozmawiać ma upoważniony do tego Grzegorz Puda.
Pomoc covidowa dla rolników
Jak zaznaczył Ardanowski, podczas dzisiejszego posiedzenia rady podniesiono także kwestię pomocy dla rolników w związku ze stratami poniesionymi na skutek pandemii. Zdaniem rolników wsparcie, na jakie mogli liczyć (np. zasiłki KRUS, czy możliwość wzięcia kredytu) nie jest rozwiązaniem sytuacji.
- (Rolnicy - przyp. red) oczekują pomocy adekwatnej, jaką mają przedsiębiorcy zajmujący się działalnościami nierolniczymi - zaznaczył Ardanowski, dodając, że rolnik, prowadząc swoje gospodarstwo, jest przedsiębiorcą, tylko niestety nie z punktu widzenia obowiązującego prawa.
Takie podejście do rolników, zdaniem Ardanowskiego, jest krzywdzące i należy je zmienić.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
Kolejne owoce, na które stać tylko bogaczy. 160 złotych za kilogram to nie żart
Gospodarz na wiejskim podwórku palił opony. Nie spodziewał się finału
Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródła: prezydent.pl/YouTube, prezydent.pl