Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wieś > Gospodarz na wiejskim podwórku palił opony. Nie spodziewał się finału
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 18.05.2021 02:00

Gospodarz na wiejskim podwórku palił opony. Nie spodziewał się finału

zwoleń opony
unsplash.com / fot. Tengyart

Za palenie śmieci - również na prywatnej posesji - mężczyzna musiał się grubo tłumaczyć. W świetle polskiego prawa za tego typu czyn grozi kara grzywny lub aresztu. 

Beztrosko palił śmieci na posesji w Zwoleniu

Media niejednokrotnie przedstawiają historie związane z porzucaniem najrozmaitszych rodzajów śmieci na terenach leśnych. Z drugiej strony kolejną plagą są przedziwne praktyki osób, które - zamiast oddać odpady w stosowne miejsce - postanawiają je spalić.

Taką właśnie decyzję powziął mieszkaniec Zwolenia w gminie Gostynin na terenie województwa mazowieckiego. Jak relacjonuje lokalny portal gostynin24.pl, w sobotni wieczór 15 maja 2021 roku nad jedną z posesji dało się zauważyć gęsty, czarny dym.

Nie wiadomo, kto poinformował straż pożarną i policję o nierozsądnej praktyce opisywanego mężczyzny - być może był to jeden z sąsiadów, który był zaniepokojony dużą ilością dymu w okolicy.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-7]

Warto bowiem mieć na względzie, że palone opony i inne przedmioty wykonane z gumy lub tworzywa sztucznego, emitują do atmosfery szkodliwe związki chemiczne oraz charakterystyczny, przykry zapach. W efekcie trudno nie zauważyć, jeśli w danej okolicy ktoś pali tego typu obiekty. 

Finał zdarzenia

Mężczyzna z pewnością nie spodziewał się gości, którzy wkrótce pojawili się przed jego posesją. Byli nimi strażacy ochotnicy ze Szczawina Kościelnego i Lucienia, którzy przybyli w trzech wozach strażackich.

Druhowie byli gotowi do rozpoczęcia akcji gaśniczej i zakończenia szkodliwego procederu palenia opon. Ponadto na miejsce zjawili się funkcjonariusze policji - wedle relacji portalu gostynin24.pl, sporządzili oni notatkę z zajścia. 

Nie wiadomo, z jakimi konkretnie sankcjami będzie musiał się liczyć właściciel posesji, który nielegalnie palił opony. Obowiązujące prawo jasno wskazuje, iż zgodnie z artykułem 191 Ustawy o odpadach za spalanie śmieci poza przeznaczonymi do tego spalarniami grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności.

Na wsiach często spotykamy się nie tylko z termicznym przetwarzaniem odpadów, ale również innymi operacjami z ogniem, takimi jak podpalanie łąk. Warto pamiętać, że zarówno palenie odpadów na prywatnych posesjach, jak i podkładanie ognia pod nieużytki jest niezwykle nierozsądnym działaniem, które negatywnie wpływa na zdrowie i życie ludzi i zwierząt.

Na poniższej mapie prezentujemy lokalizację wsi Zwoleń na terenie gminy Gostynin: 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: gostynin24.pl