Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ceny > Kolejne owoce, na które stać tylko bogaczy. 160 złotych za kilogram to nie żart
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 17.05.2021 02:00

Kolejne owoce, na które stać tylko bogaczy. 160 złotych za kilogram to nie żart

owoce pieniądze
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Czy oznacza to, że po wyższych niż zwykle cenach truskawek, czereśnie dołączą do grona tzw. owoców luksusowych? Nastroje konsumentów nie są optymistyczne, a mogą być jeszcze gorsze, zwłaszcza że niezbyt korzystna aura przyczyniła się do strat w gospodarstwach rolnych. 

Czereśnie tylko dla bogatych?

Jeszcze niedawno portal Rolnik Info przekazał informacje na temat opinii internautów w temacie wysokich cen truskawek. Wyższe ceny tych owoców na początku sezonu są zrozumiałe - czy jednak zapowiadane obniżki owoców rzeczywiście będą miały miejsce? Trudne warunki pogodowe sprawiają, że eksperci stają się w tej kwestii nieco sceptyczni. 

Kolejnym elementem, który rozsierdził sporą część konsumentów, stały się ceny czereśni. Na antenie Dzień Dobry TVN pokazano fotografię ceny ze sklepu w miejscowości Wilkszyn pod Wrocławiem. Nie jest żartem, że za tamtejsze czereśnie konsument musi zapłacić 163,99 złotych za kilogram!

W ubiegłym sezonie cena za kilogram tych owoców w handlu detalicznym oscylowała w granicach od 25 do 60 złotych. Warto jednak dodać, że nie tylko same czereśnie stały się droższe - według informacji przekazywanych przez Główny Urząd Statystyczny ceny usług i towarów w kwietniu 2021 roku były wyższe o 4,3% wobec analogicznego okresu sprzed roku.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-7]

Wszystko przez nieurodzaj

Rolnicy sprzedający swe towary na Rolno-Spożywczym Rynku Hurtowym Bronisze wskazują, że powodem tak wysokich cen produktów jest nieurodzaj. Niskie temperatury z przymrozkami i ulewnymi deszczami przyczyniły się do zniszczenia części kwiatostanów drzew owocowych.

Kolejnym czynnikiem winnym wzrostu cen jest fakt otwarcia gastronomii. Restauratorzy i właściciele barów chcą najwidoczniej nadrobić straty poniesione w ostatnim roku, toteż nawet te zwykłe dania stają się niemałym wydatkiem dla konsumenta. 

Polscy internauci nie zawsze wykazują się zrozumieniem dla wysokich cen krajowych owoców, które są zazwyczaj droższe od tych importowanych: 

- Tylko dlaczego za nie chca tak drogo skoro w Polsce siła robocza jest dużo tańsza i odpada transport przez całą Europe a cena dwa razy wyższa. Trudno niech plantatorzy jedza co sami wychodowali [pis. oryg.]

- Ja chętnie kupię polskie owoce jeśli będą miały niższą cenę. Kryzys Cividowy dotyka wszystkich i nikt nam pracownikom nie daję dodatku na zaspokojenie pazerności polskich producentów [pis. oryg.]

Pomimo zróżnicowanych nastrojów wśród producentów i konsumentów miejmy nadzieję, że nadchodzące tygodnie okażą się być łaskawe dla upraw i - w dalszej kolejności - dla zawartości kieszeni Polaków. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: dziendobry.tvn.pl, sadyogrody.pl