RolnikInfo.pl
asf

unsplash.com / fot. Tim Schmidbauer

Przełomowa zmiana w kwestii polowań zbiorowych. Nadchodzi masowy odstrzał dzików?

31 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

ASF jest problemem, który bez przerwy krzyżuje szyki hodowcom trzody chlewnej w Polsce. Mimo to brak jakichkolwiek efektywnych i długofalowych rozwiązań w kwestii zapobiegania rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń. Polski Związek Łowieck

29 stycznia 2021 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się informacja m.in. o ponownym dopuszczeniu do polowań zbiorowych w celu walki z ASF.

Polowania zbiorowe i ASF

Już od 1 lutego wejdzie w życie szereg zmian luzujących obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Oznacza to m.in. ponowne otwarcie galerii handlowych (przy zachowaniu wymogów reżimu sanitarnego) oraz zniesienie godzin dla seniorów.

Nowości w tym wymiarze pojawią się również dla rolników i myśliwych, którzy są dwoma głównymi grupami zorientowanymi na walkę z afrykańskim pomorem świń. Od pewnego czasu - właśnie ze względów sanitarnych - zakazano polowań zbiorowych. Utrzymano jednak możliwość organizowania polowań indywidualnych

Zgodnie z informacjami podanymi na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji polowania zbiorowe wracają - i to głównie po to, by walczyć z afrykańskim pomorem świń.

Uchylenie pewnych obostrzeń

Warto wiedzieć, że rząd zezwolił na: 

  • organizowanie poszukiwań padłych zwierząt mogących stanowić zagrożenie epizootyczne;

  • budowę urządzeń ograniczających lub zatrzymujących migrację zwierząt w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych zwierząt;

  • organizację polowań zbiorowych, w których trakcie dokonuje się odstrzału zwierzyny w celu ograniczenia liczebności populacji mogącej stwarzać zagrożenie epizootyczne.

Choć nie pada tutaj kluczowa fraza, jaką jest afrykański pomór świń, to wiadomo, że poprzez zagrożenie epizootyczne rozumiany jest właśnie ten wirus. ASF utrudnia, a czasem nawet uniemożliwia normalne funkcjonowanie hodowców trzody chlewnej.

Utrudniony jest proces oddawania świń do ubojni, trudniejsze warunki są również do tego, by handlować zwierzętami. O prawo do organizowania polowań zbiorowych walczył Polski Związek Łowiecki.

Paweł Lisiak, który jest Łowczym Krajowym PZŁ w piśmie skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego, resortu rolnictwa oraz resortu klimatu i środowiska wskazywał, że polowania zbiorowe są w stanie zwalczać ASF. Wskazał również, iż bez możliwości tworzenia polowań zbiorowych pojawią się problemy z realizacją rocznych planów łowieckich. 

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

  • Odśnieżał drogi ciągnikiem. Niebezpieczny finał prac na Lubelszczyźnie

  • Już w poniedziałek rozpocznie się nabór wniosków. Rolnicy mogą ubiegać się o zwrot pieniędzy

  • Razem przekroczyli skalę alkomatu. Dwóch traktorzystów stanie przed sądem

źródło: topagrar.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

świnie

Zwierzęta

Kierowca przewoził 70 świń. Pojazd zatrzymano do kontroli

Czytaj więcej >
myśliwy krowa

Zwierzęta

Myśliwy pomylił krowę ze zwierzyną łowną. Dramat rolnika

Czytaj więcej >
wścieklizna

Zwierzęta

Kolejne dwa przypadki wścieklizny. Choroba atakuje głównie jeden region

Czytaj więcej >
las grzybobranie

Zwierzęta

Nietypowe grzybobranie. W lesie znaleziono egzotyczne zwierzę

Czytaj więcej >
świnie

Zwierzęta

Niemcy: w oborze odkryto zmumifikowane świnie. Wszczęto śledztwo

Czytaj więcej >
pożar bydło

Zwierzęta

Nocny pożar w gospodarstwie. Zginęło 146 sztuk bydła

Czytaj więcej >