RolnikInfo.pl
asf

unsplash.com / fot. Tim Schmidbauer

Przełomowa zmiana w kwestii polowań zbiorowych. Nadchodzi masowy odstrzał dzików?

31 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

ASF jest problemem, który bez przerwy krzyżuje szyki hodowcom trzody chlewnej w Polsce. Mimo to brak jakichkolwiek efektywnych i długofalowych rozwiązań w kwestii zapobiegania rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń. Polski Związek Łowieck

29 stycznia 2021 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się informacja m.in. o ponownym dopuszczeniu do polowań zbiorowych w celu walki z ASF.

Polowania zbiorowe i ASF

Już od 1 lutego wejdzie w życie szereg zmian luzujących obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Oznacza to m.in. ponowne otwarcie galerii handlowych (przy zachowaniu wymogów reżimu sanitarnego) oraz zniesienie godzin dla seniorów.

Nowości w tym wymiarze pojawią się również dla rolników i myśliwych, którzy są dwoma głównymi grupami zorientowanymi na walkę z afrykańskim pomorem świń. Od pewnego czasu - właśnie ze względów sanitarnych - zakazano polowań zbiorowych. Utrzymano jednak możliwość organizowania polowań indywidualnych

Zgodnie z informacjami podanymi na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji polowania zbiorowe wracają - i to głównie po to, by walczyć z afrykańskim pomorem świń.

Uchylenie pewnych obostrzeń

Warto wiedzieć, że rząd zezwolił na: 

  • organizowanie poszukiwań padłych zwierząt mogących stanowić zagrożenie epizootyczne;

  • budowę urządzeń ograniczających lub zatrzymujących migrację zwierząt w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych zwierząt;

  • organizację polowań zbiorowych, w których trakcie dokonuje się odstrzału zwierzyny w celu ograniczenia liczebności populacji mogącej stwarzać zagrożenie epizootyczne.

Choć nie pada tutaj kluczowa fraza, jaką jest afrykański pomór świń, to wiadomo, że poprzez zagrożenie epizootyczne rozumiany jest właśnie ten wirus. ASF utrudnia, a czasem nawet uniemożliwia normalne funkcjonowanie hodowców trzody chlewnej.

Utrudniony jest proces oddawania świń do ubojni, trudniejsze warunki są również do tego, by handlować zwierzętami. O prawo do organizowania polowań zbiorowych walczył Polski Związek Łowiecki.

Paweł Lisiak, który jest Łowczym Krajowym PZŁ w piśmie skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego, resortu rolnictwa oraz resortu klimatu i środowiska wskazywał, że polowania zbiorowe są w stanie zwalczać ASF. Wskazał również, iż bez możliwości tworzenia polowań zbiorowych pojawią się problemy z realizacją rocznych planów łowieckich. 

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: topagrar.pl

Podobne artykuły

Stephen & Claire Farnsworth/Flickr (zdjęcie poglądowe)

Zwierzęta

Pod nieobecność gospodarza wszedł do chlewni. Miał pobrać krew, uśpił prosięta

Czytaj więcej >
ebaso/Pixabay

Zwierzęta

GIW: Kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt dzikich

Czytaj więcej >
futrzarstwo

Zwierzęta

Internautka o futrzarstwie: "To żadne rolnictwo nie jest". Gorzka krytyka wobec rolników

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Zwierzęta

Główny Lekarz Weterynarii zaapelował do hodowców norek

Czytaj więcej >
milesz/Pixabay

Zwierzęta

Zapadł wyrok w sprawie. Myśliwy został skazany za znęcanie się nad dzikiem

Czytaj więcej >
Otwarte Klatki/ Materiały Prasowe

Zwierzęta

Hodowca drobiu skazany. Zabił 2000 zwierząt ze szczególnym okrucieństwem

Czytaj więcej >