Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Przełomowa zmiana w kwestii polowań zbiorowych. Nadchodzi masowy odstrzał dzików?
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:38

Przełomowa zmiana w kwestii polowań zbiorowych. Nadchodzi masowy odstrzał dzików?

asf
unsplash.com / fot. Tim Schmidbauer

29 stycznia 2021 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się informacja m.in. o ponownym dopuszczeniu do polowań zbiorowych w celu walki z ASF.

Polowania zbiorowe i ASF

Już od 1 lutego wejdzie w życie szereg zmian luzujących obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Oznacza to m.in. ponowne otwarcie galerii handlowych (przy zachowaniu wymogów reżimu sanitarnego) oraz zniesienie godzin dla seniorów.

Nowości w tym wymiarze pojawią się również dla rolników i myśliwych, którzy są dwoma głównymi grupami zorientowanymi na walkę z afrykańskim pomorem świń. Od pewnego czasu - właśnie ze względów sanitarnych - zakazano polowań zbiorowych. Utrzymano jednak możliwość organizowania polowań indywidualnych

Zgodnie z informacjami podanymi na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji polowania zbiorowe wracają - i to głównie po to, by walczyć z afrykańskim pomorem świń.

Uchylenie pewnych obostrzeń

Warto wiedzieć, że rząd zezwolił na: 

  • organizowanie poszukiwań padłych zwierząt mogących stanowić zagrożenie epizootyczne;

  • budowę urządzeń ograniczających lub zatrzymujących migrację zwierząt w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych zwierząt;

  • organizację polowań zbiorowych, w których trakcie dokonuje się odstrzału zwierzyny w celu ograniczenia liczebności populacji mogącej stwarzać zagrożenie epizootyczne.

Choć nie pada tutaj kluczowa fraza, jaką jest afrykański pomór świń, to wiadomo, że poprzez zagrożenie epizootyczne rozumiany jest właśnie ten wirus. ASF utrudnia, a czasem nawet uniemożliwia normalne funkcjonowanie hodowców trzody chlewnej.

Utrudniony jest proces oddawania świń do ubojni, trudniejsze warunki są również do tego, by handlować zwierzętami. O prawo do organizowania polowań zbiorowych walczył Polski Związek Łowiecki.

Paweł Lisiak, który jest Łowczym Krajowym PZŁ w piśmie skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego, resortu rolnictwa oraz resortu klimatu i środowiska wskazywał, że polowania zbiorowe są w stanie zwalczać ASF. Wskazał również, iż bez możliwości tworzenia polowań zbiorowych pojawią się problemy z realizacją rocznych planów łowieckich. 

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: topagrar.pl