Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Ceny prasowania słomy w 2024 roku. Sprawdź czy nie przepłacasz
Redakcja RolnikINFO
Redakcja RolnikINFO 08.07.2024 11:33

Ceny prasowania słomy w 2024 roku. Sprawdź czy nie przepłacasz

None
fot. pxhere.com

Prasowanie słomy traci na popularności z powodu zmniejszającej się liczby gospodarstw hodowlanych. Mniej rolników potrzebuje słomy do swoich zwierząt, a ci, którzy jej potrzebują, często posiadają własne prasy. Dodatkowo, spada opłacalność handlu słomą z powodu wysokich kosztów amortyzacji pras, siatki i sznurka.

Czynniki wpływające na cenę

1. Odległość od pola:

Im dalej Twoje pole znajduje się od siedziby firmy oferującej usługę prasowania, tym wyższą cenę możesz za nią zapłacić. Wynika to z dodatkowych kosztów transportu maszyny i paliwa, które ponosi usługodawca. Warto więc przed wyborem firmy sprawdzić jej lokalizację i porównać oferty firm z Twojej okolicy.

2. Powierzchnia pola:

W przypadku większych powierzchni pól, cena za metr kwadratowy zazwyczaj staje się niższa. Dzieje się tak, ponieważ firmy oferują rabaty ilościowe, uwzględniając mniejsze koszty operacyjne związane z prasowaniem większych obszarów.

3. Zapewnienie siatki lub sznurka:

Jeśli zdecydujesz się na usługę, w której to firma zapewnia siatkę lub sznurek do owijania balotów, cena będzie wyższa. W przeciwnym razie musisz samodzielnie zakupić te materiały, co może generować dodatkowe koszty.

4. Stopień zbicia balotów:

Mocniej zbite baloty słomy oznaczają mniejszą ich ilość z hektara. Wiąże się to z wyższą gęstością materiału, co wymaga większej mocy prasy i generuje więcej pracy dla maszyny. W rezultacie, usługa prasowania balotów o wyższym stopniu zbicia może być droższa.

5. Rodzaj kostki:

Ceny różnią się również w zależności od wybranego rodzaju kostki. Duże kostki słomy, np. 120x120 cm, są zazwyczaj droższe niż mniejsze, np. 80x80 cm. Wynika to z większej pojemności dużych kostek, co wiąże się z wyższym zużyciem siatki lub sznurka oraz dłuższym czasem prasowania.

Przykładowe ceny

Ceny słomy mogą się różnić w zależności od rodzaju opakowania, regionu i aktualnego popytu. Poniżej przedstawiamy szczegółowy rozkład cen słomy, uwzględniając te czynniki:

Rodzaj opakowania:

  • Balot 125 cm: Cena waha się od 15 do 30 zł za sztukę, najczęściej spotykana cena to 20 zł. W cenę wliczona jest siatka do owijania balotu.
  • Duża kostka: Cena za dużą kostkę słomy wynosi około 30 zł.
  • Słoma w małej kostce: Małe kostki słomy są rzadko spotykane, a ich cena wynosi około 5 zł za sztukę.
  • Słoma z balota 125 cm: Cena słomy pozyskanej z jednego balotu 125 cm waha się od 50 do 80 zł. Ostateczna kwota zależy od regionu i aktualnego popytu.
  • Słoma za tonę: Ceny słomy sprzedawanej na tony wynoszą od 300 do 350 zł za tonę.
  • Duża kostka (400 kg): Cena dużej kostki słomy o wadze 400 kg zaczyna się od 100 zł.

Gdzie szukać ofert?

Ceny prasowania słomy można znaleźć na portalach rolniczych, w lokalnych gazetach ogłoszeniowych, a także u bezpośrednio u usługodawców.

Negocjacje:

W przypadku większych zleceń warto negocjować cenę z firmą usługodawczą. Istnieje szansa na uzyskanie rabatu, szczególnie przy stałej współpracy lub dużej ilości balotów.

Opinie o usługodawcach:

Przed zleceniem usługi prasowania słomy, warto sprawdzić opinie o firmie, z którą zamierza się współpracować. Można to zrobić w Internecie, na forach rolniczych lub popytać o polecenia wśród sąsiadujących rolników. Pozwoli to na wybór rzetelnego i sprawdzonego usługodawcy.

Pamiętaj o tych dodatkowych informacjach, aby świadomie wybrać firmę i uzyskać usługę prasowania słomy w najlepszej cenie i jakości.

Tagi: Zboża