Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Choroba rozprzestrzenia się po Polsce, kolejne fermy zarażone. 150 tys. zwierząt do wybicia
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 08.07.2025 07:00

Choroba rozprzestrzenia się po Polsce, kolejne fermy zarażone. 150 tys. zwierząt do wybicia

Kura
Photo by Mickaela Scarpedis-Casper on Unsplash

Tegoroczne lato nie jest przyjemną porą roku dla hodowców drobiu. Na Mazowszu sytuacja staje się coraz poważniejsza. Służby weterynaryjne potwierdziły nowe ogniska rzekomego pomoru drobiu. W związku z ich wykryciem konieczne będzie wybicie blisko 150 tysięcy sztuk ptactwa hodowlanego. Dla rolników oznacza to ogromne straty.

Nowe ogniska choroby. Tysiące zwierząt do wybicia

Jak poinformował Główny Inspektorat Weterynarii, tylko w jednym rejonie - powiecie żuromińskim - ujawniono trzy nowe ogniska choroby. Dotyczą one zarówno kur niosek, jak i kur rzeźnych. Stado w miejscowości Dąbrówki w powiecie żuromińskim liczyło 15 500 sztuk.

drób, kury
Rzekomy pomór drobiu to choroba, która niesie za sobą ogromne straty dla hodowców. Fot. Krugloff – Getty Images Pro

35. ognisko wykryto także w tej samej gminie - Bieżuń. W stadzie tym jednak były kury nioski. Ich liczba to 39 892 szt. Największe zagrożenie stwarza jednak ognisko nr 36, które wykryto w miejscowości Karniszyn. Tam do likwidacji przeznaczono aż 97 228 sztuk drobiu. Łącznie, w obrębie jednego powiatu, wybić trzeba będzie około 150 tys. zwierząt.

Lekarze ostrzegają, chrońcie swoje psy. Niebezpieczeństwo czyha w trawie Te przepisy wprowadzono w tym roku. Hodowcy muszą o tym pamiętać, żeby uniknąć problemów

Skala zagrożenia pomorem drobiu rośnie

W całym kraju sytuacja wygląda coraz bardziej niepokojąco. Według najnowszych danych tylko od początku 2024 roku wykryto 36 ognisk Newcastle disease (ND), czyli rzekomego pomoru drobiu. Łącznie choroba dotknęła aż 3 751 244 sztuk ptactwa. Wszystkie te zwierzęta musiały zostać "uśmiercone i zutylizowane".

Wirus szczególnie niebezpieczny jest dla ferm przemysłowych, gdzie rozprzestrzenia się błyskawicznie. Zgodnie z procedurami "niezwłoczne zabicie drobiu lub innych ptaków w sposób wykluczający rozprzestrzenianie się grypy ptaków" to pierwsze z działań podejmowanych przez służby. Oprócz tego przeprowadza się dokładne "oczyszczanie i dezynfekcję przy użyciu odpowiednich preparatów biobójczych".

Obszary pod kontrolą i objawy choroby

Wokół ognisk choroby wyznacza się tzw. strefy zapowietrzone i zagrożone - odpowiednio o promieniu co najmniej 3 i 10 kilometrów. W tych obszarach obowiązują zaostrzone zasady bioasekuracji oraz kontrola przemieszczania się zwierząt i ludzi.

Choroba, choć nie zawsze ujawnia się od razu, może mieć gwałtowny przebieg.

Rzekomy pomór drobiu [...] może przebiegać z bardzo dużą śmiertelnością, silną depresją i upadkami w przeciągu 3-4 dni od wystąpienia objawów klinicznych - ostrzega Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Zamborowie.

Objawy obejmują trudności z oddychaniem, "porażenia, czy skręty szyi (torticollis)" oraz znaczący spadek produkcji jaj.

Dramatyczne statystyki i przyszłość branży

Choć choroba ND nie jest nowym zagrożeniem, od 2023 roku obserwuje się jej gwałtowny powrót. W ubiegłym roku wybito aż 3 miliony sztuk drobiu w związku z jej występowaniem. W tym roku statystyki są jeszcze wyższe. Na domiar złego, równolegle branża walczy z innym zagrożeniem - wysoce zjadliwą grypą ptaków.

W tym roku ognisk tej choroby wykryto 85, ostatnie wykryto 2 maja. [...] uśmiercono i zutylizowano ponad 8 mln sztuk drobiu - przypomina GIW. 

Sektor drobiarski czeka na decyzję rządu w sprawie rekompensat - mowa o możliwych 133 milionach złotych.