Ciągnik w lesie stanął w płomieniach. Trzy jednostki straży pożarnej ruszyły na ratunek
Na miejsce zdarzenia zadysponowano trzy jednostki straży pożarnej z JRG Międzyrzecz oraz OSP Międzyrzecz-Obrzyce.
Pożar ciągnika w lesie
Do niebezpiecznego zdarzenia doszło 1 kwietnia 2021 roku w Nadleśnictwie Trzciel w pobliżu miejscowości Policko w gminie Pszczew na terenie województwa lubuskiego. Płomienie zajęły ciągnik o nazwie forwarder.
Polska wersja nazwy forwarder to ciągnik nasiębierny. Jest on używany po ścięciu drewna - służy do zabierania pozyskanego materiału do miejsca jego składowania. Maszyna jest wyposażona w żuraw, który umożliwia zbieranie i układanie drewna na naczepie.
Jak podają służby na stronie internetowej KP PSP w Międzyrzeczu, do zapłonu doszło w godzinach popołudniowych. Osoby obecne na miejscu w momencie powstania ognia starały się ugasić pożar przy pomocy gaśnic proszkowych. Niestety, wszelkie starania zdały się na nic.
Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:
[EMBED-5]
W momencie, gdy strażacy zjawili się na miejscu, ogień trawił już całą maszynę. Na palący się pojazd podano pianę ciężką, a w dalszej kolejności wodę.
Do palącej się maszyny przyjechał również pracownik Lasów Państwowych, by okoliczny teren poddać obserwacji. Jak się jednak okazało, 80-letni las sosnowy nie doznał żadnego uszczerbku wskutek pożaru maszyny.
Niebezpieczne pożary w lasach
Sytuacja, do której doszło w Nadleśnictwie Trzciel mogła zakończyć się o wiele gorzej - niekontrolowany wybuch ognia w lesie stanowi ogromne zagrożenie. Strażacy nie podali przyczyn, dla których ciągnik nasiębierny zajął się ogniem. Niewykluczone, że przyczyną zdarzenia mogło być zwarcie instalacji elektrycznej.
GUS podał, że w 2019 roku w lasach i niezalesionych terenach naturalnych miały miejsce aż 9653 pożary, czyli o 768 więcej niż w roku poprzedzającym.
Warto podkreślić, że 4047 ze wszystkich pożarów w 2019 roku było spowodowanych celowym podpaleniem. 2622 niekontrolowane wybuchy ognia miały swe źródło w nieostrożności osób dorosłych, a 233 zdarzenia powstały wskutek wady urządzeń technicznych lub ich korzystaniu z nich w nieprawidłowy sposób.
Najmniejszy udział w pożarach miały względy pogodowe (116 przypadków), nieostrożność osób niepełnoletnich (61) oraz wady pojazdów transportowych lub ich nieprawidłowa eksploatacja (25).
GUS wskazał, iż pozostałe pożary, zostały wywołane w jeszcze inny sposób (693) lub ich przyczyna nie została ustalona (1911).
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
"Rolnik szuka żony": Internauci podsumowali uczestników. "Wymagania z kosmosu"
21 wsi i 750 gospodarstw zniknie. Wszystko z powodu budowy CPK
Tragiczne w skutkach zderzenie ciągnika rolniczego z motocyklem
Źródło: gov.pl/web/kppsp-miedzyrzecz, teraz-srodowisko.pl