RolnikInfo.pl
pożar ciągnik

KP PSP Międzyrzecz

Ciągnik w lesie stanął w płomieniach. Trzy jednostki straży pożarnej ruszyły na ratunek

8 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Wedle relacji Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Międzyrzeczu w ogniu stanął tzw. forwarder, czyli ciągnik używany do zrywki drewna w lesie. Płomienie w błyskawicznym tempie zajęły całą maszynę.

Na miejsce zdarzenia zadysponowano trzy jednostki straży pożarnej z JRG Międzyrzecz oraz OSP Międzyrzecz-Obrzyce.

Pożar ciągnika w lesie

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło 1 kwietnia 2021 roku w Nadleśnictwie Trzciel w pobliżu miejscowości Policko w gminie Pszczew na terenie województwa lubuskiego. Płomienie zajęły ciągnik o nazwie forwarder. 

Polska wersja nazwy forwarder to ciągnik nasiębierny. Jest on używany po ścięciu drewna - służy do zabierania pozyskanego materiału do miejsca jego składowania. Maszyna jest wyposażona w żuraw, który umożliwia zbieranie i układanie drewna na naczepie. 

Jak podają służby na stronie internetowej KP PSP w Międzyrzeczu, do zapłonu doszło w godzinach popołudniowych. Osoby obecne na miejscu w momencie powstania ognia starały się ugasić pożar przy pomocy gaśnic proszkowych. Niestety, wszelkie starania zdały się na nic.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-5]

W momencie, gdy strażacy zjawili się na miejscu, ogień trawił już całą maszynę. Na palący się pojazd podano pianę ciężką, a w dalszej kolejności wodę.

Do palącej się maszyny przyjechał również pracownik Lasów Państwowych, by okoliczny teren poddać obserwacji. Jak się jednak okazało, 80-letni las sosnowy nie doznał żadnego uszczerbku wskutek pożaru maszyny.

Niebezpieczne pożary w lasach

Sytuacja, do której doszło w Nadleśnictwie Trzciel mogła zakończyć się o wiele gorzej - niekontrolowany wybuch ognia w lesie stanowi ogromne zagrożenie. Strażacy nie podali przyczyn, dla których ciągnik nasiębierny zajął się ogniem. Niewykluczone, że przyczyną zdarzenia mogło być zwarcie instalacji elektrycznej. 

GUS podał, że w 2019 roku w lasach i niezalesionych terenach naturalnych miały miejsce aż 9653 pożary, czyli o 768 więcej niż w roku poprzedzającym.

Warto podkreślić, że 4047 ze wszystkich pożarów w 2019 roku było spowodowanych celowym podpaleniem. 2622 niekontrolowane wybuchy ognia miały swe źródło w nieostrożności osób dorosłych, a 233 zdarzenia powstały wskutek wady urządzeń technicznych lub ich korzystaniu z nich w nieprawidłowy sposób.

Najmniejszy udział w pożarach miały względy pogodowe (116 przypadków), nieostrożność osób niepełnoletnich (61) oraz wady pojazdów transportowych lub ich nieprawidłowa eksploatacja (25). 

GUS wskazał, iż pozostałe pożary, zostały wywołane w jeszcze inny sposób (693) lub ich przyczyna nie została ustalona (1911). 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: gov.pl/web/kppsp-miedzyrzecz, teraz-srodowisko.pl

Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

traktor motocykl

Maszyny

Motocyklista wjechał w jadący traktor. Doszło do tragedii

Czytaj więcej >
traktor

Maszyny

Optymistycznie na rynku nowych ciągników. Duży wzrost sprzedaży

Czytaj więcej >
traktor

Maszyny

Sportowe auto zderzyło się z ciągnikiem. Ucierpiało m.in. dziecko

Czytaj więcej >
siewnik

Maszyny

Wypadek podczas prac polowych: rolnik włożył rękę do pracującego siewnika

Czytaj więcej >
śmigłowiec lrp

Maszyny

Czterolatka za kierownicą maszyny rolniczej. Przejechała dwuletnią siostrę

Czytaj więcej >
traktor

Maszyny

Rolnik wyszedł z ciągnika. Został przejechany przez własny pojazd

Czytaj więcej >