pożar ciągnik
KP PSP Międzyrzecz
Autor Magdalena Więckowska - 8 Kwietnia 2021

Ciągnik w lesie stanął w płomieniach. Trzy jednostki straży pożarnej ruszyły na ratunek

Wedle relacji Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Międzyrzeczu w ogniu stanął tzw. forwarder, czyli ciągnik używany do zrywki drewna w lesie. Płomienie w błyskawicznym tempie zajęły całą maszynę.

Na miejsce zdarzenia zadysponowano trzy jednostki straży pożarnej z JRG Międzyrzecz oraz OSP Międzyrzecz-Obrzyce.

Pożar ciągnika w lesie

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło 1 kwietnia 2021 roku w Nadleśnictwie Trzciel w pobliżu miejscowości Policko w gminie Pszczew na terenie województwa lubuskiego. Płomienie zajęły ciągnik o nazwie forwarder.

Polska wersja nazwy forwarder to ciągnik nasiębierny. Jest on używany po ścięciu drewna - służy do zabierania pozyskanego materiału do miejsca jego składowania. Maszyna jest wyposażona w żuraw, który umożliwia zbieranie i układanie drewna na naczepie.

Jak podają służby na stronie internetowej KP PSP w Międzyrzeczu, do zapłonu doszło w godzinach popołudniowych. Osoby obecne na miejscu w momencie powstania ognia starały się ugasić pożar przy pomocy gaśnic proszkowych. Niestety, wszelkie starania zdały się na nic.

Adam z Adam z "Rolnik szuka żony" odwiedził Gienka i Andrzeja z "Rolnicy. Podlasie" w Lany PoniedziałekCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

W momencie, gdy strażacy zjawili się na miejscu, ogień trawił już całą maszynę. Na palący się pojazd podano pianę ciężką, a w dalszej kolejności wodę.

Do palącej się maszyny przyjechał również pracownik Lasów Państwowych, by okoliczny teren poddać obserwacji. Jak się jednak okazało, 80-letni las sosnowy nie doznał żadnego uszczerbku wskutek pożaru maszyny.

Niebezpieczne pożary w lasach

Sytuacja, do której doszło w Nadleśnictwie Trzciel mogła zakończyć się o wiele gorzej - niekontrolowany wybuch ognia w lesie stanowi ogromne zagrożenie. Strażacy nie podali przyczyn, dla których ciągnik nasiębierny zajął się ogniem. Niewykluczone, że przyczyną zdarzenia mogło być zwarcie instalacji elektrycznej.

GUS podał, że w 2019 roku w lasach i niezalesionych terenach naturalnych miały miejsce aż 9653 pożary, czyli o 768 więcej niż w roku poprzedzającym.

Warto podkreślić, że 4047 ze wszystkich pożarów w 2019 roku było spowodowanych celowym podpaleniem. 2622 niekontrolowane wybuchy ognia miały swe źródło w nieostrożności osób dorosłych, a 233 zdarzenia powstały wskutek wady urządzeń technicznych lub ich korzystaniu z nich w nieprawidłowy sposób.

Najmniejszy udział w pożarach miały względy pogodowe (116 przypadków), nieostrożność osób niepełnoletnich (61) oraz wady pojazdów transportowych lub ich nieprawidłowa eksploatacja (25).

GUS wskazał, iż pozostałe pożary, zostały wywołane w jeszcze inny sposób (693) lub ich przyczyna nie została ustalona (1911).

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: gov.pl/web/kppsp-miedzyrzecz, teraz-srodowisko.pl

Następny artykuł