Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > 21 wsi i 750 gospodarstw zniknie. Wszystko z powodu budowy CPK
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 06.04.2021 02:00

21 wsi i 750 gospodarstw zniknie. Wszystko z powodu budowy CPK

cpk
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Port Lotniczy Solidarność ma być usytuowany na obszarze trzech gmin w trzech powiatach. Jest to duży problem dla rolników, którzy nie wiedzą, czy za swoje grunty otrzymają godziwą zapłatę od Państwa. 

Centralny Port Komunikacyjny i znikające wsie

Na stronie internetowej Centralnego Portu Komunikacyjnego możemy przeczytać, że inwestycja powstanie 37 kilometrów na zachód od stolicy Polski i będzie łączyła transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Na pierwszym etapie lotnisko ma obsługiwać 45 milionów pasażerów rocznie.

Dla porównania: jedno z największych lotnisk w Europie i na świecie, Heathrow położone w Wielkiej Brytanii, w czasach przedpandemicznych obsługiwało około 70 milionów pasażerów w ciągu roku.

Wielka inwestycja wymaga wielkich gruntów. Problem w tym, że rolnicy, którzy żyją i pracują na terenie gminy Teresin, Baranów i Wiskitki będą musieli pozostawić swoje gospodarstwa i wyprowadzić się gdzie indziej. Wielu z nich specjalizuje się w uprawie konkretnych gatunków roślin, a przeprowadzka i praca na innej ziemi oznacza dla nich prawdziwą katastrofę. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-5]

Tadeusz Szymańczak, członek Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych w rozmowie z Tygodnikiem Rolniczym powiedział, że z powodu budowy CPK zniknie 21 wsi, 750 gospodarstw rolnych i 200 firm. Jest to wielka strata dla rolników, bowiem na tych terenach posiadają oni gleby klasy dobrej i bardzo dobrej.

Rolnicy cały czas żyją w wielkiej niepewności - wiedzą, że wkrótce będą musieli porzucić swoje dotychczasowe miejsce zamieszkania, jednakże nie mają żadnej gwarancji uzyskania godziwej zapłaty za wywłaszczone przez Państwo grunty.

Dalsze szczegóły sprawy

W mediach co jakiś czas pojawiają się informacje, jakoby rolnicy mieli otrzymać rynkowe ceny za swoje grunty. Oznaczałoby to, że właściciele mogliby liczyć na kwoty rzędy od 5 do 8 złotych za metr kwadratowy.

Są to fundusze, które nie dają żadnych możliwości przeniesienia gospodarstwa w inne miejsce i rozpoczęcia swojego życia na nowo. Jeśli rolnicy rzeczywiście otrzymają ceny rynkowe za swoje ziemie, dla wielu z nich będzie to równoznaczne z przymusem zlikwidowania działalności rolniczej.

Osoby zamieszkujące tereny, które mają być przeznaczone pod budowę CPK skarżą się, że przeprowadzane konsultacje społeczne ich nie satysfakcjonują. Głównym powodem jest brak dostatecznej porcji informacji na temat procesu wywłaszczeń.

Wiadomo jednak, że zgodnie z art. 52 ust. 1 (tzw. specustawy), mieszkańcy będą mieli tylko 120 dni na wydanie nieruchomości od momentu otrzymania decyzji o lokalizacji inwestycji. Jak utrzymują, jest to zdecydowanie za krótki czas na przeniesienie całego gospodarstwa rolnego. 

Gospodarze wskazują, że za metr kwadratowy gruntów powinni otrzymać 100 złotych. Wiceprezes Mazowieckiej Izby Rolniczej Witold Konarski w rozmowie z Tygodnikiem Rolniczym stwierdza gorzko, że najprawdopodobniej nie będzie szans na uzyskanie takiej ceny od Państwa.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: cpk.pl, tygodnik-rolniczy.pl