Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > List ministra Czesława Siekierskiego. Czy to uspokoi rolników?
Aneta Modrzejewska
Aneta Modrzejewska 20.02.2024 22:14

List ministra Czesława Siekierskiego. Czy to uspokoi rolników?

Strajk rolników polska
Piotr Molecki, East News

20 lutego 2024 roku zapisze się w historii jako dzień masywnych protestów rolniczych w całej Polsce. Ponad 200 miejsc strajków oraz szacowane blisko 40 000 ciągników na drogach to wyraz niezadowolenia rolników. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi skierował do rolników list. 

Strajk rolników na trwać aż do spełnienia postulatów protestujących

Strajk rolników nie zwalnia i będzie w dalszym ciągu obejmował w różnym zakresie nasz kraj. Na 22 lutego planowana jest całkowita blokada granicy z Ukrainą oraz dróg dojazdowych do niej. Na 27 lutego planowany jest “strajk gwiaździsty” w Warszawie, który ma zjednoczyć rolników z całego kraju na drogach dojazdowych do Warszawy. Czy tak zakończy się strajk? Rolnicy informują, że strajk zakończy się, kiedy ich postulaty zostaną przyjęte do realizacji, nie chcą opierać się tylko na kolejnych obietnicach bez pokrycia.

 

Bojkotują Olej Kujawski. Jest oświadczenie producenta

Premier Donald Tusk o strajkujących rolnikach

Temat strajków rolników w Polsce oraz całej Europie podnoszony jest na rozmowach dyplomatycznych różnego szczebla. Nie inaczej było podczas spotkania premiera Donalda Tuska z premierem Królestwa Szwecji Ulfem Kristerssonem. 


Polska i Szwecja będą wspólnie pracowały nad kształtem takiej polityki UE, która będzie chronić nasze kraje przed nieuczciwą konkurencją - mówił Donald Tusk w odniesieniu do sytuacji rolnictwa.

Na wcześniejszym spotkaniu z Premierem Finlandii premier powiedział natomiast:


Jesteśmy naprawdę wzorowymi przykładami jak pomagać Ukrainie w czasie wojny i zdajemy sobie sprawę, że wojna nie może stać się powodem drastycznych strat jakie ponosi dzisiaj polskie rolnictwo.

Takie stanowisko rodzi nadzieję, na rozwiązanie kryzysu rolniczego jaki mamy w Polsce od ubiegłego roku, a szczególnie sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej. Na 20 lutego przed posiedzeniem Rady Ministrów premier wezwał do siebie ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego, wiceministra i jednocześnie prezesa PSL Władysława Kosiniaka -Kamysza oraz ministra finansów i wicepremiera Krzysztofa Gawkowskiego. 
 

List ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego do rolników

W liście do rolników minister Siekierski zapewnił, że rolnicy strajkują w słusznej sprawie, bo związanej z zapewnieniem bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce. Przypomniał, że resort który objął w grudniu od początku prowadzi rozmowy z rolnikami. Na bazie tych rozmów powstała lista postulatów przedstawianych przez rolników i są nimi:

  • konieczność uproszczenia i ograniczenia nieracjonalnych wymogów Zielonego Ładu,
  • ograniczenie nadmiernego napływu towarów rolno -spożywczych z Ukrainy, 
  • poprawa opłacalności produkcji rolnej.

Minister pochwalił się, iż na podstawie składanych w Komisji Europejskiej postulatów udało się doprowadzić do wycofania ograniczenia o 50% stosowanych środków ochrony roślin. Doprowadzono do uproszczenia zasady ugorowania 4 % gruntów ornych, wprowadzając zamiast tego dodatkową możliwość uprawy roślin motylkowatych i międzyplonów. Ministerstwo wnioskuje do KE o zniesienie obowiązku ugorowania (ale nie padła w liście deklaracja czy całkowicie, czy na jakiś czas).
Minister napisał w drugiej części listu:


Uregulowanie handlu rolnego z Ukrainą jest jednym z priorytetów resortu rolnictwa. Podtrzymany został krajowy zakaz importu do Polski zbóż, rzepaku i słonecznika oraz niektórych produktów przetwórstwa, tj. mąki pszennej, śrut, otrębów i makuchów. Jednocześnie dążymy do wypracowania porozumienia dwustronnego z Ukrainą, które rozszerzałoby  zakres ochrony rynku o inne wrażliwe produkty, takie jak m.in. cukier, drób, jaja, owoce miękkie, miód, sok jabłkowy, oleje.

Minister przypomniał, że Polska eksportuje swoje produkty do Ukrainy, w tym produkty rolno-spożywcze i całkowite zamknięcie granicy polsko ukraińskiej będzie skutkowało stratami również dla naszego kraju. 
W dalszej części Czesław Siekierski wskazały, że w marcu planowane jest uruchomienie pomocy dla producentów kukurydzy oraz wypłata pomocy suszowej. Wznowiona zostanie linia kredytów płynnościowych. Dalsza pomoc finansową dla rolników została przedstawiona rządowi i oczekuje na decyzję.

Minister zaprosił rolników do dalszych rozmów z ministerstwem rolnictwa i poprosił o jak najmniejszą uciążliwości strajków dla społeczeństwa.