RolnikInfo.pl
cisza nocna

unsplash.com / fot. T. McCartney

Czy na wsi obowiązuje cisza nocna? Wyjaśniamy

12 Października 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Czy na wsi obowiązuje cisza nocna? Choć pytanie to zadaje sobie wiele osób, to jedynie niewielka liczba z nich wie, z jakimi podstawami prawnymi mamy do czynienia w przypadku problemów z zakłócaniem odpoczynku nocnego w najbliższym sąsiedztwie.

Faktem jest, że choć zakłócanie ciszy nocnej jest prawem zwyczajowym, to - niezależnie od miejsca zamieszkania - można ponieść konsekwencje uporczywego naruszania spokoju nocnego innych ludzi.

Czy na wsi obowiązuje cisza nocna?

Polskie prawo nie definiuje pojęcia ciszy nocnej - jest to tzw. prawo zwyczajowe, którego przestrzeganie umożliwia spokojne zamieszkiwanie ludzi na danym terenie. Brak bezpośrednich odniesień prawnych na temat ciszy nocnej nie jest jednak powodem, dla której potrzebę odpoczynku nocnego innych osób można lekceważyć.

Powszechnie przyjmuje się, że cisza nocna obowiązuje od godziny 22:00 do 6:00 - wtedy większość ludzi udaje się na nocny spoczynek i nie prowadzi aktywnego trybu życia. Według Światowej Organizacji Zdrowia natężenie dźwięków w nocy nie powinno przekraczać 50dB, co jest porównywalne do odgłosów rozmawiającego tłumu ludzi.

Co jednak w przypadku życia na wsi, zwłaszcza w okresie żniw, kiedy rolnicy muszą dokończyć hałaśliwe prace na polach po godzinie 22:00? Sprawa budzi wiele kontrowersji i sąsiedzkich sporów, a rolnicy twierdzą zgodnie, że cisza nocna na wsi w czasie zbiorów plonów nie powinna ich w ogóle obowiązywać.

kombajn bizon

Kombajn Bizon: ile waży, ile spala, jak działa, dlaczego nie jest już produkowany?

CZYTAJ DALEJ

Cisza nocna - co mówi prawo?

W kodeksie wykroczeń istnieje artykuł, którego odniesienie może być stosowane przy rozstrzyganiu sporów o naruszanie ciszy nocnej:

Art51 § 1Kto krzykiemhałasemalarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokójporządek publicznyspoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznympodlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Kluczowe jest tutaj określenie, czy sprawca hałasu dopuścił się wybryku - tj. czynności, która odbiega od przyjętego w danym miejscu, czasie i okolicznościach. Wybryk zatem będzie miał miejsce, gdy czyn sprawcy odbiega od przyjętych w danej sytuacji obowiązujących norm postępowania. Czy jednak można powiedzieć, że koszenie zboża w czasie żniw jest niezgodne z normami postępowania na wsi?

Sąd Najwyższy w wyroku z 22 maja 2019 roku (sygn. akt: IV KK 219/18) w sporze o hałasy pracy rolniczej w trakcie trwania zwyczajowej ciszy nocnej orzekł, że praca przy żniwach jest popełnionym przez rolnika wybrykiem.

Od pewnego czasu rolnicy domagają się konkretnych rozwiązań legislacyjnych, które pomogłyby im w wykonywaniu niezbędnych i pilnych prac w gospodarstwach bez ponoszenia konsekwencji prawnych. Przykładem może być tutaj Francja, gdzie w styczniu 2021 roku przyjęto ustawę o ochronie sensorycznego dziedzictwa wsi. W ten sposób rolnicy są chronieni przed sąsiedzkimi skargami za rozprzestrzenianie zapachów i hałasów będących pochodną działalności rolnej.

Cisza nocna - konkluzje

Choć w polskim prawie nadal brakuje przepisów, które mogłyby wziąć w ochronę rolników pracujących m.in. przy żniwach, to sytuacja producentów żywności nie musi być z góry skazana na porażkę.

Wielu sąsiadów rolników doskonale zdaje sobie sprawę z zasad współżycia społecznego na wsi i nie widzi powodu, by dzwonić na policję w czasie żniw.

Warto zatem mieć nadzieję, że w oczekiwaniu na odpowiednie przepisy, dzięki wzajemnemu wyrozumieniu i życzliwości rolnicy będą mogli bez dodatkowych problemów kontynuować produkcję żywności w swoich gospodarstwach.

Jesteś rolnikiem? Tylko prawdziwi znawcy odpowiedzą na wszystkie pytania

Pytanie 1 z 7

Jajko z zerem na początku kodu pochodzi od kury z chowu:

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Jaki kombajn do ziemniaków wybrać? Anna, Grimme, Bolko, samojezdny

  • Czy kombajnista musi mieć specjalne uprawnienia? Wyjaśniamy wątpliwości

  • Kombajn zbożowy: ile kosztuje, jak działa, jaki wybrać, ile waży, jakie trzeba mieć uprawnienia?

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: kb.pl, tygodnik-rolniczy.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

akcyza

Finanse i Prawo

Sejm przegłosował ustawę ws. większego zwrotu akcyzy dla rolników

Czytaj więcej >
tablice rejestracyjne

Finanse i Prawo

Czy tablice ciągników rejestracyjnych będą musiały być wymienione? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >
obrońcy zwierząt

Finanse i Prawo

W jakich sytuacjach obrońcy zwierząt mogą wejść do gospodarstwa? Prawo mówi jasno

Czytaj więcej >
mrirw zaliczki

Finanse i Prawo

MRiRW: 18 października rusza wypłata zaliczek płatności bezpośrednich

Czytaj więcej >
krus

Finanse i Prawo

Historyczne zmiany ws. KRUS. Jest już projekt ustawy

Czytaj więcej >
przyczepa

Finanse i Prawo

Czy na przyczepie rolniczej można przewozić pasażerów? Prawo mówi jasno

Czytaj więcej >