Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Duży sukces Polski, jesteśmy wolni od tej choroby. Ministerstwo wydało komunikat
Marcelina Gancarz
Marcelina Gancarz 02.07.2025 09:43

Duży sukces Polski, jesteśmy wolni od tej choroby. Ministerstwo wydało komunikat

choroba ptaków
Fot. Maria Sbytova/Canva

Po ostatnich kryzysach w końcu przyszedł czas na dobre wiadomości. Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt uznała Polskę za kraj wolny od zaraźliwej choroby atakującej zwierzęta. O decyzji WOAH poinformowało właśnie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Odzyskanie tego statusu to jednak dopiero początek — teraz polskie rolnictwo będzie musiało walczyć o odbudowanie swojej pozycji na rynkach międzynarodowych. 

Dobre wiadomości dla polskiego rolnictwa

We wtorek 1 lipca resort rolnictwa podał do wiadomości publicznej informacje uzyskane od Głównego Lekarza Weterynarii. W komunikacie oficjalnie potwierdzono, że Polska odzyskała status kraju wolnego od jednej z najbardziej problematycznych i zaraźliwych chorób. Do tej pory wirus, który był zwalczany od 2024 roku, przyniósł ogromne straty wielu hodowcom. Przywrócenie dawnego statusu jest długo wyczekiwanym sygnałem dla dużego sektora gospodarki, który może otworzyć drogę do odbudowy eksportu oraz stabilizacji rynku. 

Choć sytuacja uległa poprawie, dalsze utrzymywanie rygorów sanitarno-weterynaryjnych pozostaje fundamentem skutecznej ochrony przed kolejnymi ogniskami choroby. Ponadto sama decyzja o uznaniu Polski za kraj wolny od groźnego wirusa to dopiero początek — teraz resort powinien podjąć szereg działań, aby wznowić kontakty z dawnymi partnerami handlowymi i znieść obowiązujące restrykcje i embargo na polskie towary. Czego należy oczekiwać w najbliższym czasie? 

drób
WOAH przywróciła Polsce status kraju wolnego od grypy ptaków, fot. Dejan_Dundjerski – Getty Images

ZOBACZ TEŻ: Komisja Europejska dogadała się z Ukrainą za plecami Polski. Rząd mówi o rozczarowaniu

Kolejna choroba dziesiątkuje stada. Wykryto pierwsze ogniska, doniesienia są alarmujące Rolnicy biją na alarm. Decyzje Unii mogą wstrząsnąć sektorem

WOAH przywróciła Polsce status kraju wolnego od grypy ptaków

Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (WOAH) 5 czerwca 2025 roku opublikowała deklarację, na mocy której przywraca Polsce utracony status. To przełomowy moment dla krajowego sektora drobiarskiego, który w ostatnich latach zmagał się z ograniczeniami eksportowymi oraz konsekwencjami wystąpienia ognisk choroby. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało właśnie ustalenia WOAH, a których wynika, że sytuacja epidemiologiczna, związana z wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI) została opanowana. 

Wysoce zjadliwa grypa ptaków (ang. Highly Pathogenic Avian Influenza) jest zakaźną chorobą, która dotyka zarówno ptactwo dzikie, jak i hodowlane. Wystąpienie ognisk tego wirusa wiąże się nie tylko z koniecznością utylizacji stad, ale też ze znacznymi ograniczeniami handlowymi. Po wykryciu przypadków choroby Polska podobnie jak inne kraje została zobowiązana do zgłoszenia sytuacji do WOAH i wdrożenia odpowiednich działań przeciwepizootycznych.

Polscy hodowcy zmagali się z wirusem od października 2024 roku. Po wielu miesiącach i wprowadzaniu kolejnych obostrzeń przyszedł czas na odbudowę pozycji polskiego sektora drobiarskiego na arenie międzynarodowej. Sama decyzja WOAH jest jednak dopiero początkiem walki o należne miejsce. 

Główny Lekarz Weterynarii podejmuje działania na rzecz zniesienia restrykcji nałożonych przez właściwe władze innych państw dotyczących handlu drobiem, mięsem drobiowym i produktami drobiowymi. Deklaracja Polski to wynik zakończenia procedur likwidacji ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, stwierdzonych na terytorium RP w okresie od 7 października 2024 r. do 2 maja 2025 r — czytamy w komunikacie MRiRW. 

Co oznacza odzyskanie statusu kraju wolnego HPAI dla polskiego drobiarstwa?

Po skutecznej likwidacji ostatniego ogniska HPAI i upływie wymaganego okresu od zakończenia procedur oczyszczania, dezynfekcji i braku nowych przypadków, Polska mogła ubiegać się o przywrócenie statusu kraju wolnego od choroby. Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt pozytywnie rozpatrzyła ten wniosek i opublikowała oficjalne potwierdzenie, kończące obecny okres ograniczeń zdrowotnych.

W tym momencie Główny Lekarz Weterynarii może rozpocząć działania mające na celu zniesienia wprowadzonych wcześniej ograniczeń w handlu międzynarodowym drobiem, pisklętami, jajami wylęgowymi oraz produktami drobiowymi. Proces ten obejmuje m.in. informowanie partnerów handlowych, aktualizację świadectw weterynaryjnych i negocjacje z państwami, które wprowadziły jednostronne embargo.

Polska od lat jest jednym z liderów produkcji drobiu w Unii Europejskiej, jednakże wystąpienie HPAI znacząco osłabiło tę pozycję i naraziło cały sektor na ogromne straty — możliwości handlowe zostały ograniczone, co przełożyło się na spadek rentowności całego łańcucha produkcji. 

Ponowne nawiązanie kontaktów z dawnymi partnerami oraz zniesienie jednostronnych restrykcji jest teraz kluczowe, jeśli chodzi o powrót na strategiczne rynki, charakteryzujące się dużym zapotrzebowaniem na drób, są to między innymi Chiny, RPA czy Arabia Saudyjska. Polski resort rolnictwa powinien teraz zrobić wszystko, aby kraj był postrzegany jako wiarygodnego dostawcy żywności o wysokich standardach jakości i bezpieczeństwa. Te działania powinny objąć również walkę z nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi produktów z Polski, które w ostatnich miesiącach pojawiały się w zagranicznych mediach. 

Mimo dobrych wiadomości, zarówno resort rolnictwa, jak i Inspekcja Weterynaryjna apelują do hodowców o utrzymanie wysokich standardów bioasekuracji. Zagrożenie HPAI wciąż istnieje i jest to problem, który po okresowych przerwach wraca, zwłaszcza podczas sezonów migracji dzikiego ptactwa, które przenosi wirus. Ścisłe przestrzeganie zasad higieny i zabezpieczenia ferm to klucz do utrzymania obecnego statusu.