RolnikInfo.pl
kombajn zbożowy

unsplash.com / fot. J. Koblitz

Kombajn zbożowy: ile kosztuje, jak działa, jaki wybrać, ile waży, jakie trzeba mieć uprawnienia?

28 Września 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Kombajn zbożowy to maszyna, bez której współczesny zbiór roślin uprawnych jest praktycznie niemożliwy. Poza oczywistymi zaletami posiadania kombajnu i korzystania z wszelkich udogodnień, maszyny tego typu wymagają również odpowiedniej wiedzy. Przed zakupem własnego kombajnu należy rozważyć nie tylko jego cenę, ale również parametry techniczne i mechanizm działania.

Niebagatelne znaczenie dla kompetentnego użytkownika kombajnu ma również świadomość dotycząca obowiązujących przepisów prawa drogowego.

Kombajn zbożowy - nieodłączny towarzysz współczesnych żniw

Żniwa - niezależnie od czasu historycznego - miały i mają dla rolników ogromne znaczenie. Są zwieńczeniem trudu całego roku, a także symbolicznym świętem życia i płodności. W XIX wieku w Polsce zbiór roślin uprawnych przeprowadzano z wykorzystaniem sierpów - parały się tym zwyczajowo kobiety zwane żniwiarkami. Na przełomie XIX i XX wieku polscy rolnicy zaczęli coraz częściej korzystać z kos, które po pewnym czasie wyparły z użycia sierpy.

Proces zbioru roślin uprawnych miał w przeszłości wiele etapów, które trwały o wiele dłużej, niż ma to miejsce obecnie. W polskim klimacie żniwa trwają tradycyjnie od połowy czerwca do połowy sierpnia. Dzieli się je na tzw. żniwa małe (kiedy to kosi się jęczmień ozimy i rzepak) i żniwa duże (wtedy następuje czas zbioru pozostałych gatunków zbóż).

Choć nowoczesne kombajny całkowicie zrewolucjonizowały współczesny przebieg żniw, to niezmienny pozostaje jeden fakt: czas zbioru plonów jest intensywnym i stresującym czasem, który wymaga ogromnych nakładów pracy i niezawodnych narzędzi.

Kto wynalazł pierwszy kombajn zbożowy?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że pierwsze, proste kombajny mechaniczne powstały już w XIX wieku. Patrick Bell w Szkocji zaprojektował w 1826 roku maszynę, która - na zasadzie nożyc - była w stanie ciąć rośliny uprawne. Co ciekawe, jego kombajn był zaprzęgnięty w konie. Kombajny podobnego typu, ciągnięte przez muły lub woły, powstawały w podobnym czasie również w Australii i Stanach Zjednoczonych. Największe maszyny były zaprzęgnięte nawet w czterdzieści zwierząt. Siła zwierzęcych mięśni została później zastąpiona energią pary wodnej, a następnie - energią elektryczną.

Czym jest kombajn zbożowy i jaka jest zasada jego działania? Co robi kombajn zbożowy?

Kombajn zbożowy jest tak naprawdę kombinacją kilku maszyn (m.in. kosiarek i młocarni), które w przeszłości wykorzystywano do koszenia, młócenia i transportu zboża.

Mechanizm działania kombajnu zbożowego jest doskonale widoczny na poniższej ilustracji:

Budowa kombajnu zbożowego

fot. Hans Wastlhuber & Tucvbif (commons.wikimedia.org, CC BY-SA 2,5)

Rośliny trafiają najpierw do nagarniacza (1), później do podzespołu tnącego (2), a następnie do podajnika ślimakowo-palcowego (3). Skoszony materiał przechodzi przez przenośnik pochyły (4), a chwytacz kamieni (5) oczyszcza go z niepożądanych elementów zebranych przez kombajn w trakcie pracy. Rośliny są następnie młócone w specjalnym bębnie (6), a zboże trafia na klepisko (7), wytrząsacze (8) i podsiewacz (9). Inne elementy widoczne na ilustracji to: wentylator wialni (10), sito górne (11), sito dolne (12), przenośnik kłosowy (13), kłosy do ponownego omłotu (14), przenośnik zbożowy (15), zbiornik siana (16), rozdrabniacz słomy (17), pomost operatora (18), silnik (19), przenośnik wyładowujący (20), odrzutnik słomy (21).

Ile kosztuje kombajn zbożowy?

Nie trzeba być zawodowym rolnikiem, by zdawać sobie sprawę, że zakup specjalistycznych maszyn do gospodarstwa jest niemałym wydatkiem. Jakiś czas temu za nowy kombajn zbożowy płaciło się około 350 tysięcy złotych brutto. Obecnie cena ta wzrosła do około 400 tysięcy złotych brutto i wiele wskazuje na to, że nie będzie maleć. Mowa tutaj o najniższych możliwych cenach - górna granica wartości kombajnów wynosi nawet dwa miliony złotych.

Warto nadmienić, że za około 350 tysięcy złotych można kupić kombajn z wyższej półki, lecz używany (zazwyczaj siedmio- lub ośmioletni). W tym przypadku należy jednak liczyć się z ryzykiem wystąpienia awarii, za które rolnik będzie musiał zapłacić (nierzadko kilkanaście tysięcy złotych) z własnej kieszeni.

Jaki kombajn wybrać do gospodarstwa? Jaki kombajn kupić na 10 ha?

To, na jaką markę i jaki model powinien zdecydować się rolnik, zależy od jego budżetu, powierzchni upraw rolnych i oczekiwań, jakie ma wobec sprzętu. Przed kupnem kombajnu zbożowego należy przede wszystkim przeanalizować parametry, które pozwolą wybrać maszynę o wysokiej wydajności, niskich stratach ziarna, relatywnie niewielkich kosztach eksploatacji i optymalnej jakości zbieranego materiału.

Jaki kombajn zbożowy kupić na grunty do 50 hektarów?

Niektórzy rolnicy twierdzą, że inwestycja we własną maszynę jest nieopłacalna w sytuacji, gdy posiadamy mniej niż 70 hektarów do skoszenia w trakcie żniw. Inni producenci żywności wskazują, że dysponowanie kombajnem nie uzależnia ich od terminów wynajmu cudzych maszyn i pozwala wykorzystać najlepszy czas do zbioru żniw.

Do stosunkowo niewielkich gospodarstw (do 50 hektarów gruntów) poleca się praktycznie każdy model kultowego, polskiego Bizona, a także kombajny: John Deere 1055, Deutz Fahr 2680, Massey Fergusson 530L, Rostselmash Nova 330 i Claas Mercator 75. Wymienione maszyny posiadają hedery, których szerokość wynosi od 3 do 4 metrów szerokości.

Ile waży kombajn zbożowy?

Pytając o masę własną kombajnu, niełatwo jest znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Czy moglibyśmy w jednej wartości liczbowej określić, ile waży (jakikolwiek) samochód osobowy? Kombajny mogą być niewielkie, lecz istnieją takie, które cechują się imponującymi rozmiarami, a zamiast kół mają system gąsienicowy. Szacuje się, że masa własna kombajnów zbożowych waha się od około 5 do 12 ton. Do tego dochodzi jeszcze masa przyrządu żniwnego (ok. 1-2 tony).

Jaki jest największy kombajn zbożowy na świecie?

Największym kombajnem zbożowym na świecie jest CR10.90 marki New Holland. Jego moc wynosi 653 KM, a maszyna w ciągu godziny jest w stanie zebrać 797,656 ton pszenicy. Ilość uszkodzonego ziarna wynosi jedynie 0,2%. Zestaw żniwny ma szerokość - bagatela! - 12,5 metra i zbiornik ziarna o pojemności 14 500 litrów.

Jakie uprawnienia są potrzebne, by prowadzić kombajn zbożowy? Kto może prowadzić kombajn zbożowy?

Wiele osób twierdzi, że do prowadzenia kombajnu rolniczego niezbędne są specjalne kursy. Warto podkreślić, że dodatkowe szkolenie z obsługi opisywanej maszyny rolniczej nie jest obowiązkowe, lecz z pewnością znacznie pogłębia wiedzę z zakresu prawidłowego użytkowania pojazdu.

By wsiąść za kierownicę kombajnu zbożowego, dana osoba musie skończyć przynajmniej szesnaście lat. Niepełnoletni kierowca jest wtedy zobowiązany do wyrobienia prawa jazdy kategorii T, które umożliwia również prowadzenie innych pojazdów wolnobieżnych z przyczepą.

Gdy aspirujący kierowca kombajnu rolniczego ma ukończone osiemnaście lat, nie musi zdawać egzaminu na prawo jazdy kategorii T - wystarczy, że będzie dysponować prawem jazdy kategorii B. Nie należy zapominać, że zgodnie z przepisami kombajn może być kierowany również przez osoby posiadające prawo jazdy kategorii C1, C, D1 lub D.

Ile kosztują uprawnienia na kombajn zbożowy?

To, ile kosztują uprawnienia na kierowanie kombajnem zbożowym, zależy od ceny kursu i wyrobienia prawa jazdy kategorii B i kategorii T. W pierwszym przypadku ceny oscylują w granicach 2000 złotych, a drugim - od 1200 do 1700 złotych.

Kurs obsługi kombajnu zbożowego kosztuje - w zależności od regionu - od 300 do 900 złotych. Kończy się on testem, a kursant uzyskuje bezterminowe zaświadczenie o odbyciu specjalistycznego szkolenia. Warto mieć na uwadze, że tego typu kurs może być potrzebny do kupienia policy OC lub naprawy kombajnu, który jest nadal objęty gwarancją.

Jak sprawdzić czy uprawnienia na kombajn zbożowy są aktualne?

Jak już wspomniano - kursy na prowadzenie kombajnu zbożowego wydawane są bezterminowo. Najważniejsza jest tutaj jednak ważność prawa jazdy kategorii B lub T - informacja o dacie wygaśnięcia uprawnień znajduje się na odwrocie posiadanego dokumentu.

Bezpieczeństwo podczas pracy zawsze na pierwszym miejscu

Choć współczesne maszyny spełniają rozmaite wymogi bezpieczeństwa i oferują szeroki wybór najróżniejszych udogodnień, to nie wolno zapominać, że podczas nieuważnej lub niewłaściwej obsługi nawet najdoskonalszy pojazd może stanowić ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Czy masz wiedzę na poziomie szkoły podstawowej? Tylko 2,3% osób odpowiada poprawnie na wszystkie pytania

Pytanie 1 z 7

Pod wpływem intensywnie rozmnażających się glonów, woda w jeziorze przybiera barwę siną, brązową, zieloną. Zjawisko to nazywamy:

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Kombajn Bizon: ile waży, ile spala, jak działa, dlaczego nie jest już produkowany?

  • Jazda kombajnem z hederem na drodze publicznej. Jak wysoki będzie mandat?

  • Czy kombajnista musi mieć specjalne uprawnienia? Wyjaśniamy wątpliwości

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

ciągnik

Maszyny

Traktorzysta holował samochód. Do akcji wkroczyła policja

Czytaj więcej >
wypadek rolnik

Maszyny

Wypadek podczas zrywania orzechów. Mężczyzna spadł na kosiarkę konną

Czytaj więcej >
traktory

Maszyny

Wysoki popyt na traktory nie ulega zmianie. Podsumowanie wrześniowych statystyk

Czytaj więcej >
ciągnik

Maszyny

Zderzenie dwóch ciągników na drodze. Rolnicy byli nietrzeźwi

Czytaj więcej >
agritech

Maszyny

Sektor agritech rośnie w siłę. Rolnicy coraz częściej sięgają po drony i roboty

Czytaj więcej >
traktor lokomotywa

Maszyny

Lubelszczyzna: traktorzysta wjechał pod pociąg

Czytaj więcej >