Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Maszyny > Kombajn zbożowy: ile kosztuje, jak działa, jaki wybrać, ile waży, jakie trzeba mieć uprawnienia?
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 20.06.2022 02:02

Kombajn zbożowy: ile kosztuje, jak działa, jaki wybrać, ile waży, jakie trzeba mieć uprawnienia?

kombajn zbożowy
unsplash.com / fot. J. Koblitz

Kombajn zbożowy to maszyna, bez której współczesny zbiór roślin uprawnych jest praktycznie niemożliwy. Poza oczywistymi zaletami posiadania kombajnu i korzystania z wszelkich udogodnień, maszyny tego typu wymagają również odpowiedniej wiedzy. Przed zakupem własnego kombajnu należy rozważyć nie tylko jego cenę, ale również parametry techniczne i mechanizm działania.

Niebagatelne znaczenie dla kompetentnego użytkownika kombajnu ma również świadomość dotycząca obowiązujących przepisów prawa drogowego.

Kombajn zbożowy - nieodłączny towarzysz współczesnych żniw

Żniwa - niezależnie od czasu historycznego - miały i mają dla rolników ogromne znaczenie. Są zwieńczeniem trudu całego roku, a także symbolicznym świętem życia i płodności. W XIX wieku w Polsce zbiór roślin uprawnych przeprowadzano z wykorzystaniem sierpów - parały się tym zwyczajowo kobiety zwane żniwiarkami. Na przełomie XIX i XX wieku polscy rolnicy zaczęli coraz częściej korzystać z kos, które po pewnym czasie wyparły z użycia sierpy.

Proces zbioru roślin uprawnych miał w przeszłości wiele etapów, które trwały o wiele dłużej, niż ma to miejsce obecnie. W polskim klimacie żniwa trwają tradycyjnie od połowy czerwca do połowy sierpnia. Dzieli się je na tzw. żniwa małe (kiedy to kosi się jęczmień ozimy i rzepak) i żniwa duże (wtedy następuje czas zbioru pozostałych gatunków zbóż).

Choć nowoczesne kombajny całkowicie zrewolucjonizowały współczesny przebieg żniw, to niezmienny pozostaje jeden fakt: czas zbioru plonów jest intensywnym i stresującym czasem, który wymaga ogromnych nakładów pracy i niezawodnych narzędzi.

Kto wynalazł pierwszy kombajn zbożowy?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że pierwsze, proste kombajny mechaniczne powstały już w XIX wieku. Patrick Bell w Szkocji zaprojektował w 1826 roku maszynę, która - na zasadzie nożyc - była w stanie ciąć rośliny uprawne. Co ciekawe, jego kombajn był zaprzęgnięty w konie. Kombajny podobnego typu, ciągnięte przez muły lub woły, powstawały w podobnym czasie również w Australii i Stanach Zjednoczonych. Największe maszyny były zaprzęgnięte nawet w czterdzieści zwierząt. Siła zwierzęcych mięśni została później zastąpiona energią pary wodnej, a następnie - energią elektryczną.

Czym jest kombajn zbożowy i jaka jest zasada jego działania? Co robi kombajn zbożowy?

Kombajn zbożowy jest tak naprawdę kombinacją kilku maszyn (m.in. kosiarek i młocarni), które w przeszłości wykorzystywano do koszenia, młócenia i transportu zboża.

Mechanizm działania kombajnu zbożowego jest doskonale widoczny na poniższej ilustracji:

>

Rośliny trafiają najpierw do nagarniacza (1), później do podzespołu tnącego (2), a następnie do podajnika ślimakowo-palcowego (3). Skoszony materiał przechodzi przez przenośnik pochyły (4), a chwytacz kamieni (5) oczyszcza go z niepożądanych elementów zebranych przez kombajn w trakcie pracy. Rośliny są następnie młócone w specjalnym bębnie (6), a zboże trafia na klepisko (7), wytrząsacze (8) i podsiewacz (9). Inne elementy widoczne na ilustracji to: wentylator wialni (10), sito górne (11), sito dolne (12), przenośnik kłosowy (13), kłosy do ponownego omłotu (14), przenośnik zbożowy (15), zbiornik siana (16), rozdrabniacz słomy (17), pomost operatora (18), silnik (19), przenośnik wyładowujący (20), odrzutnik słomy (21).

Ile kosztuje kombajn zbożowy?

Nie trzeba być zawodowym rolnikiem, by zdawać sobie sprawę, że zakup specjalistycznych maszyn do gospodarstwa jest niemałym wydatkiem. Jakiś czas temu za nowy kombajn zbożowy płaciło się około 350 tysięcy złotych brutto. Obecnie cena ta wzrosła do około 400 tysięcy złotych brutto i wiele wskazuje na to, że nie będzie maleć. Mowa tutaj o najniższych możliwych cenach - górna granica wartości kombajnów wynosi nawet dwa miliony złotych.

Warto nadmienić, że za około 350 tysięcy złotych można kupić kombajn z wyższej półki, lecz używany (zazwyczaj siedmio- lub ośmioletni). W tym przypadku należy jednak liczyć się z ryzykiem wystąpienia awarii, za które rolnik będzie musiał zapłacić (nierzadko kilkanaście tysięcy złotych) z własnej kieszeni.

Jaki kombajn wybrać do gospodarstwa? Jaki kombajn kupić na 10 ha?

To, na jaką markę i jaki model powinien zdecydować się rolnik, zależy od jego budżetu, powierzchni upraw rolnych i oczekiwań, jakie ma wobec sprzętu. Przed kupnem kombajnu zbożowego należy przede wszystkim przeanalizować parametry, które pozwolą wybrać maszynę o wysokiej wydajności, niskich stratach ziarna, relatywnie niewielkich kosztach eksploatacji i optymalnej jakości zbieranego materiału.