Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Do części rolników trafiło 59,65 mln zł w ramach dopłat
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 25.07.2023 20:00

Do części rolników trafiło 59,65 mln zł w ramach dopłat

pieniądze
Iberion.pl

Już 59,65 mln złotych w ramach dopłat bezpośrednich wpłynęło na konta 33,7 tysiąca pszczelarzy w Polsce. Pokaźne zainteresowanie tym wsparciem przerosło wstępne oczekiwania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ponieważ na złożenie wniosków zdecydowało się aż 43,6 tysiąca pszczelarzy. Wypłata środków na konta pszczelarzy jest w toku. W związku z przekroczeniem pierwotnego budżetu w wysokości 60 mln zł, pulę środków na ten cel zwiększono do 80 mln zł.

Rekordowe zainteresowanie pszczelarzy

Wsparcie de minimis w rolnictwie dla pszczelarzy cieszy się w tym roku ogromnym zainteresowaniem. W tym roku, 43,6 tysiąca hodowców pszczół zgłosiło swoje wnioski o dofinansowanie. Aby otrzymać pomoc, hodowcy muszą spełnić podstawowy warunek: prowadzić działalność nadzorowaną i być wpisani do rejestru Powiatowego Lekarza Weterynarii oraz ewidencji producentów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jak informuje ARiMR, najwięcej wniosków złożono na Lubelszczyźnie (5 tys.), w Małopolsce (4,6 tys.) i na Podkarpaciu (4,3 tys.).

Zwiększony budżet wsparcia

Ze względu na ogromne zainteresowanie dopłatami, budżet w wysokości 60 mln zł został szybko wyczerpany. W odpowiedzi na potrzeby rolników, pula środków została zwiększona do 80 mln zł, co pozwoli na wsparcie wszystkich, którzy spełniają wymagane warunki. Obecna stawka wsparcia wynosi 50 zł do każdej rodziny pszczelej, która przetrwała zimę.

Wypłata wsparcia dla pszczelarzy trwa

Dotychczas na konta 33,7 tysiąca pszczelarzy wpłynęło 59,65 mln zł. Warto podkreślić, że w poprzednich latach stawka dopłat była niższa i wynosiła 20 zł. Z kolei budżet wynosił łącznie 35,5 mln zł. W 2022 roku pomoc otrzymało 27,7 tysiąca hodowców pszczół, a rok wcześniej 23 tysiące. W sumie ARiMR wypłaciła na ten cel 43 mln zł. Obecnie, w 2023 roku, rolnicy ubiegają się o ponad 77 mln zł, a już prawie 60 mln zł trafiło do 33,7 tysiąca pszczelarzy.