RolnikInfo.pl

unsplash.com / fot. Markus Winkler

Dramat na rynku nawozów. Problem dotyczy zwłaszcza jednego regionu

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Nie jest tajemnicą, że nawozy stosowane do produkcji rolnej w ostatnim czasie kosztują o wiele więcej niż w niedalekiej przeszłości. Kolejnym strapieniem rolników jest obecnie bardzo niewielka dostępność produktów do nawożenia, co jest niezwykle niepokojącą sytuacją dla producentów żywności roślinnej.

Na palący problem zwróciła uwagę Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego, która wskazała, że rolnicy z okolicy mają poważne trudności z zakupieniem nawozów niezbędnych do pracy na polach.

Rolnicy mają trudności z kupieniem nawozów

By uzyskać odpowiednie plony, rolnicy muszą stosować nawozy - warto dodać, że wskutek nowych wymogów unijnych lista tych specyfików jest w ostatnim czasie nieco krótsza.

Nie jest to jednak największe strapienie gospodarzy, którzy produkują żywność roślinną. Okazuje się bowiem, że poza coraz wyższymi cenami zaczynają się oni zmagać z ograniczoną dostępnością nawozów azotowych i wieloskładnikowych.

W sprawie wypowiedziała się Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego, która wystosowała list do prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza.

Łódzka Izba Rolnicza przekazała, iż docierają do niej coraz częstsze informacje o tym, że rolnicy nie mają możliwości kupienia nawozów azotowych i wieloskładnikowych, co wywołuje niemały niepokój. Zarząd Izby poprosił Wiktora Szmulewicza o interwencję w tej kwestii.

Szczegóły sprawy

Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wskazał również na podstawowy problem, z jakim mierzą się rolnicy: ceny kupowanych przez nich nawozów.

Jak przekazano w liście do Wiktora Szmulewicza, tona fosforanu amonu w 2020 roku kosztowała 1800 złotych, podczas gdy obecnie za tę samą ilość trzeba zapłacić 2900 złotych.

Warto dodać, że Polska jest dużym producentem nawozów rolniczych - dziwi zatem sytuacja, w której rolnicy nie mogą znaleźć potrzebnych produktów.

List do prezesa KRIR został wystosowany przez zarząd Łódzkiej Izby Rolniczej 16 lipca 2021 roku. Dotychczas Wiktor Szmulewicz nie zabrał stanowiska w omawianej sprawie.

Poniżej przedstawiamy list Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego do prezesa KRIR:

undefined

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

  • "Pana postać nic nie wnosi". Odpowiedź Macieja z "Rolnicy. Podlasie" zrównała hejtera z ziemią

  • "Nie mogę powiedzieć szczegółów, bo ich nie znam". Macierewicz na spotkaniu z rolnikami

  • "Wnioskuję o zarządzeniu całkowitego odstrzału dzików". Izba rolnicza interweniuje ws. ASF

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: izbarolnicza.lodz.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Uprawy

GUS: nowe dane dotyczące produkcji warzyw gruntowych w Polsce
Czytaj więcej >

Uprawy

Najnowsze prognozy plonów kukurydzy. Polscy rolnicy mają powody do radości
Czytaj więcej >

Uprawy

Zbadano 2477 gmin. Gdzie zagrożenie suszą rolniczą jest największe?
Czytaj więcej >

Uprawy

WIORiN: przeprowadzono badania pozostałości pestycydów w płodach rolnych
Czytaj więcej >

Uprawy

Nielegalna plantacja na polu. W akcji policyjny dron
Czytaj więcej >

Uprawy

Kampania cukrownicza ruszyła. Obiecujące prognozy ws. produkcji cukru
Czytaj więcej >
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]