Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > "Policja sprowokowała zamieszki". Agrounia i wojna o polską wieś
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:41

"Policja sprowokowała zamieszki". Agrounia i wojna o polską wieś

agrounia
Facebook / Agrounia

We wsi Srock nieopodal Piotrkowa Trybunalskiego kończy się właśnie legalny protest rolników, którzy chcą spotkać się z premierem i rozmawiać na temat dramatycznej sytuacji produkcji trzody chlewnej w Polsce. Niestety, podczas zgromadzenia doszło m.in. do użycia gazu łzawiącego przez policję wobec rolników, w tym lidera Agrounii - Michała Kołodziejczaka.

Na oficjalnym profilu Agrounii na Facebooku możemy przeczytać krótki opis zaistniałej sytuacji:

- Michał Kołodziejczak wychodzi, żeby uspokoić sytuację z podniesionymi rękami. Policjant bez ostrzeżenia psika gazem prosto w oczy.

Srock: rolnicy, policjanci i gaz łzawiący

Demonstracja rolników rozpoczęła się 20 lipca 2021 roku o godzinie 8:00 w Srocku w powiecie piotrkowskim na terenie województwa łódzkiego z inicjatywy ruchu rolniczego - Agrounii.

Do godziny 16:00 tego samego dnia zaplanowano celowe spowalnianie i blokowanie ruchu za pomocą traktorów na drodze krajowej numer 12, 91 i S9.

Pomimo tego, że zgromadzenie było zarejestrowane - a tym samym od samego początku miało legalny charakter - obecni na miejscu rolnicy relacjonowali, iż nastawienie funkcjonariuszy policji nie było wobec nich neutralne, co utrudniało przebieg protestu.

Jak można zobaczyć z relacji na facebookowym profilu Agrounii, wobec lidera ruchu został użyty gaz łzawiący w momencie, gdy z podniesionymi rękami chciał uspokoić sytuację między rolnikami a funkcjonariuszami.

Lider Agrounii krytycznie o policji

Obecnym na miejscu dziennikarzom Polsat News Michał Kołodziejczak wyznał, że policja - pomimo legalności zgromadzenia - nie miała wobec nich neutralnego nastawienia, a rolnicy nie mogli bez skrępowania manifestować swojego niezadowolenia. Między służbami a demonstrantami dochodziło m.in. do utarczek słownych.

Poza użyciem gazu łzawiącego z relacji świadków wiadomo, że policja blokowała przejazd ciągników stając samochodem na środku drogi.

Jak twierdzi lider Agrounii Michał Kołodziejczak, to policja sprowokowała zamieszki.

Przypomnijmy: Agrounia, reprezentując polskich rolników, zorganizowała kolejny strajk mający zwrócić uwagę polityków klasy rządzącej na nierozwiązany problem afrykańskiego pomoru świń.

Pomimo apeli i próśb o spotkanie z premierem, Mateusz Morawiecki systematycznie unika rolników. Producenci wieprzowiny apelują o podjęcie zdecydowanych kroków w kierunku walki z ASF i zaprzestania prewencyjnego uboju zdrowych zwierząt.

>
>
>

fotografie i wideo: Aneta Wasilewska

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Facebook / Agrounia, Polsat News