RolnikInfo.pl
agrounia

Twitter/Agrounia

Dubienka: jedyna szkoła w okolicy miała być zamknięta. Agrounia przyłączyła się do protestów

1 Września 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

We wtorek 31 sierpnia 2021 roku we wsi Dubienka miała miejsce rozpaczliwa walka o los szkoły. Starosta chełmski z ramienia PSL Piotr Deniszczuk zadecydował o zlikwidowaniu liceum mundurowego - informacja dotarła do młodzieży i ich rodziców zaledwie tydzień przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Na miejscu pojawił się społeczny Rzecznik Praw Obywatelskich Piotr Ikonowicz, a także lider Agrounii Michał Kołodziejczak. Po okupowaniu budynku starostwa protestujący usłyszeli, że 1 września szkoła będzie jednak funkcjonować w normalnym trybie.

Szkoła we wsi Dubienka i walka o to, by nie być wykluczonym

Historia, która rozegrała się w Dubience jest nie tylko opowieścią o braku wyobraźni polityków, ale też o ogromnej woli walki mieszkańców, którzy nie pozwolili odebrać sobie podstawowych praw obywatelskich.

We wtorek 31 sierpnia 2021 roku we wsi Dubienka (powiat chełmski, województwo lubelskie) miał miejsce protest przeciwko zamknięciu liceum mundurowego.

Decyzję o tym, by nie otwierać klasy pierwszej, podjął starosta chełmski z ramienia PSL Piotr Deniszczuk. Informację o tym przekazano zaledwie tydzień przed rozpoczęciem roku szkolnego.

kaczyński pis

Kaczyński o PiS: "Jedyna partia, która troskę o wieś wyraża w czynach"

CZYTAJ DALEJ

Warto podkreślić, że likwidacja szkoły dla nowych uczniów oznaczałaby dojazdy do innej placówki oddalonej o 30 kilometrów.

By wyrazić swój sprzeciw wobec samowolnych decyzji starosty chełmskiego, do Dubienki przyjechał m.in. lider Agrounii Michał Kołodziejczak i społeczny Rzecznik Praw Obywatelskich Piotr Ikonowicz.

Finał protestu w starostwie

Michał Kołodziejczak podkreślał, że likwidacja szkoły w Dubience jest sygnałem poświadczającym coraz częstsze opinie, iż na wsi ludzie nie mają przyszłości i dalszych perspektyw rozwoju.

By wyrazić swój sprzeciw wobec decyzji starosty chełmskiego Piotra Deniszczuka, młodzież i działacze zdecydowali się na pokojową okupację starostwa w Chełmie.

Gdy strajkujący wykonali telefon do nieobecnego na miejscu starosty, ten odpowiedział, iż nie ma czasu na pajacowanie. Gdy jedna z dziewcząt zapytała go, gdzie ma pójść następnego dnia na zajęcia lekcyjne, Piotr Deniszczuk odparł, iż są miejsca w innych szkołach.

Do budynku starostwa nie wpuszczano dziennikarzy; w pewnym momencie w obiekcie pojawili się funkcjonariusze policji.

Pomimo ogromnego napięcia i emocji, jakie przepełniały młodzież i działaczy społecznych, sprawa została zakończona w pomyślny sposób: zdecydowano o otwarciu klas pierwszych w szkole mundurowej w Dubience.

Piotr Ikonowicz na temat dalszego losu szkoły poinformował:

- Wojewoda powiedział, że starosta, likwidując pierwszą klasę i odwołując panią dyrektor, przekroczył prawo. Wojewoda w trybie nadzoru unieważni tę decyzję.Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:
  • Kaczyński o PiS: "Jedyna partia, która troskę o wieś wyraża w czynach"

  • W wielu lasach próżno szukać kurek. Najtrudniejsza sytuacja od 40 lat

  • Sprzedaż grzybów w świetle prawa. Przypominamy podstawowe zasady

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: Agrounia - informacja prasowa, Twitter

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

kołodziejczak agrounia

Wiadomości

Kołodziejczak zajął stanowisko w sprawie wniosku PSL. Nie kryje dezaprobaty

Czytaj więcej >
grzyby

Wiadomości

Wykręcać czy odcinać? Wybitny specjalista dementuje popularne mity o grzybach

Czytaj więcej >
kontrole

Wiadomości

Wzmożona liczba kontroli w gospodarstwach. Wszystko przez skargi i donosy na rolników

Czytaj więcej >
ustawa

Wiadomości

Rekompensaty ws. stanu wyjątkowego. Rząd podjął decyzję

Czytaj więcej >
piątka dla zwierząt

Wiadomości

Sylwia Spurek zaproponowała nową "piątkę dla zwierząt". Burza komentarzy w sieci

Czytaj więcej >
sejm

Wiadomości

17.09 Sejm zajmie się nową ustawą. Rolnicy będą lepiej chronieni w handlu żywnością

Czytaj więcej >