RolnikInfo.pl
agrounia

Twitter/Agrounia

Dubienka: jedyna szkoła w okolicy miała być zamknięta. Agrounia przyłączyła się do protestów

1 Września 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

We wtorek 31 sierpnia 2021 roku we wsi Dubienka miała miejsce rozpaczliwa walka o los szkoły. Starosta chełmski z ramienia PSL Piotr Deniszczuk zadecydował o zlikwidowaniu liceum mundurowego - informacja dotarła do młodzieży i ich rodziców zaledwie tydzień przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Na miejscu pojawił się społeczny Rzecznik Praw Obywatelskich Piotr Ikonowicz, a także lider Agrounii Michał Kołodziejczak. Po okupowaniu budynku starostwa protestujący usłyszeli, że 1 września szkoła będzie jednak funkcjonować w normalnym trybie.

Szkoła we wsi Dubienka i walka o to, by nie być wykluczonym

Historia, która rozegrała się w Dubience jest nie tylko opowieścią o braku wyobraźni polityków, ale też o ogromnej woli walki mieszkańców, którzy nie pozwolili odebrać sobie podstawowych praw obywatelskich.

We wtorek 31 sierpnia 2021 roku we wsi Dubienka (powiat chełmski, województwo lubelskie) miał miejsce protest przeciwko zamknięciu liceum mundurowego.

Decyzję o tym, by nie otwierać klasy pierwszej, podjął starosta chełmski z ramienia PSL Piotr Deniszczuk. Informację o tym przekazano zaledwie tydzień przed rozpoczęciem roku szkolnego.

kaczyński pis

Kaczyński o PiS: "Jedyna partia, która troskę o wieś wyraża w czynach"

CZYTAJ DALEJ

Warto podkreślić, że likwidacja szkoły dla nowych uczniów oznaczałaby dojazdy do innej placówki oddalonej o 30 kilometrów.

By wyrazić swój sprzeciw wobec samowolnych decyzji starosty chełmskiego, do Dubienki przyjechał m.in. lider Agrounii Michał Kołodziejczak i społeczny Rzecznik Praw Obywatelskich Piotr Ikonowicz.

Finał protestu w starostwie

Michał Kołodziejczak podkreślał, że likwidacja szkoły w Dubience jest sygnałem poświadczającym coraz częstsze opinie, iż na wsi ludzie nie mają przyszłości i dalszych perspektyw rozwoju.

By wyrazić swój sprzeciw wobec decyzji starosty chełmskiego Piotra Deniszczuka, młodzież i działacze zdecydowali się na pokojową okupację starostwa w Chełmie.

Gdy strajkujący wykonali telefon do nieobecnego na miejscu starosty, ten odpowiedział, iż nie ma czasu na pajacowanie. Gdy jedna z dziewcząt zapytała go, gdzie ma pójść następnego dnia na zajęcia lekcyjne, Piotr Deniszczuk odparł, iż są miejsca w innych szkołach.

Do budynku starostwa nie wpuszczano dziennikarzy; w pewnym momencie w obiekcie pojawili się funkcjonariusze policji.

Pomimo ogromnego napięcia i emocji, jakie przepełniały młodzież i działaczy społecznych, sprawa została zakończona w pomyślny sposób: zdecydowano o otwarciu klas pierwszych w szkole mundurowej w Dubience.

Piotr Ikonowicz na temat dalszego losu szkoły poinformował:

- Wojewoda powiedział, że starosta, likwidując pierwszą klasę i odwołując panią dyrektor, przekroczył prawo. Wojewoda w trybie nadzoru unieważni tę decyzję.Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:
  • Kaczyński o PiS: "Jedyna partia, która troskę o wieś wyraża w czynach"

  • W wielu lasach próżno szukać kurek. Najtrudniejsza sytuacja od 40 lat

  • Sprzedaż grzybów w świetle prawa. Przypominamy podstawowe zasady

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: Agrounia - informacja prasowa, Twitter

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wieprzowina

Wiadomości

Czechy: polskie mięso nafaszerowane antybiotykiem. 60-krotne przekroczenie norm

Czytaj więcej >
agrounia kołodziejczak nawozy

Wiadomości

Agrounia będzie blokować zakłady nawozowe. Akcja rusza 11 października

Czytaj więcej >
polski ład kaczyński

Wiadomości

Ogłoszono siedem propozycji dla rolników w ramach Polskiego Ładu

Czytaj więcej >
premier mateusz morawiecki

Wiadomości

Wzrosty cen energii. Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos na spotkaniu państw UE

Czytaj więcej >
fermy norek

Wiadomości

Wyniki śledztwa ws. ferm norek. Padły poważne oskarżenia

Czytaj więcej >
owoce warzywa

Wiadomości

Plastikowe opakowania warzyw i owoców odejdą do lamusa? Jest interpelacja poselska

Czytaj więcej >