Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Maszyny > Duże zmiany dotyczące rejestracji pojazdów. Dla zapominalskich będą srogie kary
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 09.01.2024 22:29

Duże zmiany dotyczące rejestracji pojazdów. Dla zapominalskich będą srogie kary

ciągnik
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Pierwszego stycznia 2024 roku odchodzą w niepamięć przepisy dotyczące obowiązkowego zgłaszania nabycia pojazdu. Kierowcom postawiono nowe warunki. Albo zarejestrują pojazd albo czekać ich będzie kara finansowa. Sprawdziliśmy, czy przepis odnosi się także do ciągników rolniczych. 
 

Koniec z oszustami komunikacyjnymi

Jak każdy nowy rok, także ten przynosi nowelizacje w przepisach. Tym razem pod lupę wzięto wszystkich nabywców pojazdów. Dotychczasowe przepisy dotyczące sposobu zgłaszania kupna lub sprzedaży czterech kółek przestały się sprawdzać. Zawiadomienie o zakupie pojazdu nie będzie już respektowane. Od stycznia każdy nowy właściciel auta będzie musiał odwiedzić wydział komunikacji i zarejestrować pojazd. Jeśli z jakichś powodów nie zrobi tego w ciągu 30 dni od dnia nabycia pojazdu, będzie zmuszony zapłacić karę. Skąd takie zmiany w prawie? Jak przekazuje Ministerstwo Cyfryzacji przepisy, które obowiązywały od 2020 roku zostały zmienione, by ograniczyć zjawiska oszustw . Znane są przypadki zgłoszeń, kiedy obce osoby wykorzystując dane osobowe pokrzywdzonych ludzi, zawierają na ich dane umowy kupna auta.

Syn Andrzeja Leppera zabrał głos ws. Kamińskiego i Wąsika. "Winnych należy skazać"

Nowelizacja nie ominie rolników

Dzisiaj już chyba nikt nie wyobraża sobie pracy w gospodarstwie, bez pomocy ciągników. Są niezbędne do ciężkich prac polowych, zwłaszcza w ogromnych gospodarstwach. Sprawdziliśmy jak zmiany w prawie wpłyną na rolników. Zgodnie z najnowszymi przepisami prawa o ruchu drogowym, wszystkie pojazdy łącznie z traktorami trzeba zarejestrować w odpowiednim wydziale komunikacji urzędu, w którym rejestruje się pojazdy np. w starostwie powiatowym czy urzędzie miasta.  Nabywca ciągnika powinien mieć ze sobą komplet niezbędnych do rejestracji dokumentów. Termin rejestracji jak w przypadku samochodów to maksymalnie 30 dni od daty zakupu, natomiast dla przedsiębiorców okres ten wydłuża się do 90 dni. Jeśli nabywca nie zdąży w tym terminie zarejestrować ciągnika, będzie mu groziła wysoka kara pieniężna.

Srogie kary dla zapominalskich

Od każdego właściciela pojazdu ( w tym ciągnika rolniczego), za niedotrzymanie terminu rejestracji będzie egzekwowana odpowiednia kwota pieniężna:

1. Dla dotychczasowego właściciela pojazdu, który nie zawiadomił starosty o zbyciu pojazdu grozi kara w wysokości od 250 do 1000 zł
2.  Właściciel, który przez 30 dni nie złożył wniosku o rejestrację, otrzyma karę pieniężną w kwocie od 500 do 1000 zł
3.  Nabywca, który nie zarejestruje pojazdu w terminie 180 dni, otrzyma karę do zapłaty w wysokości do 1000 zł