Grzywny - od 10 kwietnia
Christine Giles / Design Pics/East News
Autor Aneta Wasilewska - 5 Kwietnia 2021

Od 10 kwietnia obowiązywać będą nowe grzywny. Kary m.in. dla posiadaczy psów

26 marca bieżącego roku w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z dnia 18 marca 2021 r.zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń. Zgodnie z zawartą w rozporządzeniu informacją, nowe przepisy wchodzą w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia, czyli od 10 kwietnia bieżącego roku. Zmiany dotkną między innymi posiadaczy psów. 

Pierwszą z wprowadzonych grzywny będzie można otrzymać za:

Niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia.

W tym przypadku grzywna może wynieść od 50 do 250 zł.

Obrazy RolnikINFO"Rolnicy. Podlasie": Emilka pochwaliła się ciążowym brzuszkiemCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Nawet i 500 zł grzywny

Kolejną grzywę posiadacz psa w wysokości 500 zł, będzie można otrzymać za:

Niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka.

Zgodnie z przepisami, kara finansowa może zostać nałożona nie tylko na prawnych właścicieli psów, ale i na osoby, które opiekują się nimi.

Mandaty mogą zostać nałożone także w przypadku, gdy właściciel psa nie zabezpieczy odpowiednio swojej posesji, czyli w sytuacjach, gdy pies będzie mógł bez nadzoru właściciela swobodnie wyjść. Dotyczy to zarówno dziurawych płotów, jak i nieogrodzonych gospodarstw. Warto pamiętać, że opiekunowie nie mogą, zgodnie z obowiązującą ustawą, trzymać psów w swoich gospodarstwach na uwięzi.

Art. 9. 2 Ustawa o ochronie zwierząt
Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała, lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m

Jakie jeszcze grzywny przewidziano w rozporządzeniu?

Rozporządzenie, które wjedzie w życie 10 kwietnia bieżącego roku, powinno zainteresować nie tylko posiadaczy czworonogów. Zgodnie z zapisami od 100 do 250 zł grzywny może otrzymać osoba, która nie wykona obowiązku utrzymania czystości porządku w obrębie nieruchomości lub niestosowanie się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy w celu zabezpieczenia należytego stanu sanitarnego i zwalczania chorób zakaźnych.

Taka sama grzywna, w wysokości od 100 do 250 zł, może zostać nałożona przewoźnikowi za niezagwarantowanie podróżnym odpowiednich warunków higieny, środka transportu we właściwym stanie sanitarnym.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Sejm.gov, Bezprawnik

Następny artykuł