Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > GUS bada rolnictwo. Trzoda chlewna pod lupą
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 17.06.2023 15:53

GUS bada rolnictwo. Trzoda chlewna pod lupą

świnia
unsplash.com

Do 14 sierpnia 2023 roku Główny Urząd Statystyczny (GUS) prowadzi dwa badania: Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego oraz Zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych. Udział w tych badaniach daje rolnikom i innym osobom zaangażowanym w produkcję żywności możliwość przyczynienia się do kompleksowej analizy i dalszego rozwoju sektora rolniczego w kraju.

Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego

GUS dokonuje kompleksowej analizy pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego w kraju. W ramach tego badania gromadzone są dane dotyczące liczby świń, zmian zachodzących w gospodarstwach rolnych w ciągu ostatnich 6 miesięcy, takie jak urodzenia, padnięcia, sprzedaż i ubój zwierząt. Ponadto szczegółowo monitorowana jest produkcja żywca wieprzowego oraz ceny zakupu i dzierżawy ziemi związanej z tą działalnością.

Badanie Zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych

W ramach szeroko zakrojonego Badania Zintegrowanych Statystyk dotyczących gospodarstw rolnych, GUS zbiera informacje na temat wielu istotnych aspektów rolnictwa. Obejmują one m.in. użytkowanie gruntów, powierzchnię zasiewów, nawadnianie, metody produkcji roślinnej, zużycie nawozów naturalnych, mineralnych i wapniowych, a także zabiegi środkami ochrony roślin. Ponadto badane są także czynniki takie jak posiadane ciągniki i maszyny rolnicze, działalność gospodarcza w gospodarstwie rolnym, struktura dochodów gospodarstwa domowego użytkownika gospodarstwa rolnego oraz pracujący i nakłady pracy w gospodarstwie.

Jak przekazać dane?

Osoby fizyczne, których gospodarstwa rolne zostały wylosowane do badania, mają możliwość przekazania danych na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest samodzielne wypełnienie formularza przez internet w dniach od 1 do 16 czerwca 2023 r. Wystarczy zalogować się na stronie https://badaniarolne2023.stat.gov.pl, korzystając z podanych danych uwierzytelniających. Alternatywnie, można również przekazać informacje podczas rozmowy z ankieterem w trakcie wywiadu telefonicznego lub kontaktu bezpośredniego w okresie od 19 czerwca do 14 sierpnia 2023 r.

Osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej mają takie same możliwości przekazania danych. Mogą wypełnić formularz samodzielnie przez internet lub udzielić informacji ankieterowi podczas wywiadu telefonicznego.

Ważne jest, że dane jednostkowe uzyskane od respondentów są chronione i dostęp do nich mają jedynie pracownicy statystyki publicznej. Informacje te są wykorzystywane jedynie do sporządzenia zestawień, opracowań i analiz. Udostępnianie danych odbiorcom i publikowanie ich możliwe jest dopiero po zagregowaniu danych jednostkowych, czyli pogrupowaniu ich według określonych kategorii, takich jak grupy społeczno-zawodowe czy przekroje terytorialne, przy jednoczesnym usunięciu cech identyfikacyjnych.