Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > GUS: mężczyźni z miast żyją dłużej niż mężczyźni na wsi
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 30.07.2023 15:00

GUS: mężczyźni z miast żyją dłużej niż mężczyźni na wsi

mężczyźni w bryczce
unsplash.com

Według najnowszych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS), długość życia w Polsce systematycznie wzrasta. Jednak różnice w długości życia między mężczyznami zamieszkującymi miasta a tymi mieszkającymi na wsi pozostają nadal widoczne.

GUS: Polacy żyją coraz dłużej

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podzielił się w ostatnim czasie wynikami raportu zatytułowanego "Trwanie życia w 2022 roku". Na jego podstawie ukazano m.in. różnice długości życia między kobietami a mężczyznami w Polsce, mieszkańcami miast i wsi, a także między mieszkańcami poszczególnych województw. Dobrą wiadomością wyłaniającą się z raportu GUS jest fakt, że długość życia Polaków systematycznie rośnie. W 2022 r. przeciętny mężczyzna w Polsce żył 73,4 lat, a kobieta 81,1 lat. Porównując do roku 2021, nastąpił wzrost o 1,6 roku dla mężczyzn i o 1,4 roku dla kobiet. Jest to o wiele wyższy wzrost w porównaniu do danych z 1990 r., gdy przeciętny mężczyzna żył o 7,2 roku krócej, a kobieta o 5,9 roku krócej.

Na polskiej wsi żyje się krócej niż w miastach

Kolejne ciekawe wyniki ukazują się przy porównaniu długości życia mężczyzn żyjących w miastach i na wsiach. GUS podaje, że mężczyźni zamieszkujący miasta mają średnio dłuższe życie niż mężczyźni mieszkający na wsi. Czy różnica jest znaczna? Według danych z 2022 r., przeciętny mężczyzna w mieście żył 73,7 roku, podczas gdy na wsi jego średnia długość życia wynosiła 73 lata. Dla kobiet sytuacja była podobna – kobiety w miastach żyły przeciętnie 81 lat, a na wsi 81,1 roku.

Polska w europejskim kontekście

Polska w porównaniu do innych krajów europejskich plasuje się na średnim poziomie, jeśli chodzi o długość życia. Przeciętna długość życia mężczyzn w Polsce zajmuje 25 miejsce na 34 kraje uwzględnione w analizie Eurostatu. Mężczyźni w Polsce żyją dłużej niż ich koledzy z krajów bałkańskich, kraji karpackich oraz krajów bałtyckich. Podobnie wygląda sytuacja dla kobiet - Polska plasuje się na 24 miejscu, wyprzedzając wymienione kraje oraz Albanię.

Należy zaznaczyć, że dane Eurostatu wykazują duże zróżnicowanie długości życia między różnymi krajami europejskimi. Najdłuższe trwanie życia mężczyzn obserwuje się w Szwajcarii, Islandii i Norwegii, natomiast najkrótsze w Bułgarii i na Łotwie. W przypadku kobiet, najdłużej żyją Hiszpanki, a najkrócej kobiety z Bułgarii i Macedonii Północnej.

Raport GUS wskazuje, że choć długość życia ogólnie rośnie, to wciąż istnieją wyraźne różnice między miastem a wsią. Istnieje więc potrzeba dalszych badań i działań mających na celu zredukowanie tych różnic i poprawę jakości życia w różnych regionach kraju.



źródło: GUS