RolnikInfo.pl
mięso

reuters.com

Hiszpania: zjedzono "steki" z drukarki 3D. Zaskoczył jeden szczegół

2 Lipca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

29 czerwca 2021 roku odbyło się międzynarodowe wydarzenie handlowe w Barcelonie - Mobile World Congress - podczas którego hiszpański start-up Novameat zaprezentował "steki" wyprodukowane z materiałów roślinnych za pomocą drukarki 3D.

Roślinny wyrób, mający naśladować mięso, był degustowany przez przybyłych na miejsce gości. Jeden z nich wyraził się na temat "steku" następująco:

- Nie dawał on odczucia smaku tradycyjnego steku, ale byłem pozytywnie zaskoczony, ponieważ nie oczekiwałem, że jego tekstura będzie tak dobra.

Roślinna alternatywa mięsa prosto z drukarki 3D

Choć wielu rolników, widząc nowości z pogranicza przemysłu spożywczego i najnowszych technologii, z politowaniem kręci głowami, to nie da się zaprzeczyć, że roślinne alternatywy mięsa stają się coraz bardziej popularnym wyborem coraz większej liczby konsumentów na całym świecie.

29 czerwca 2021 roku w Barcelonie odbyły się targi Mobile World Congress, podczas których otworzony w 2018 roku start-up zaprezentował nietypowy produkt spożywczy: roślinne "steki" tworzone za pomocą drukarki 3D.

byczek

Podał cenę za byczka. "Za darmo to by wszyscy chcieli"

CZYTAJ DALEJ

Na stoisku firmy Novameat przybyli goście mogli spróbować wyrobu, m.in. w formie smażonej i na szaszłyku. Warto dodać, że opinie na temat roślinnych "steków" były pozytywne. Członek zarządu firmy, Alexander Campos, w rozmowie z dziennikarzami Reuters powiedział:

- Chodzi o zastąpienie mięsa zwierząt czymś, co jest lepsze dla planety, dla nas i dla samych zwierząt.

Opinie o roślinnych "stekach"

Firma Novameat zapowiada, że technologia drukowania roślinnych produktów imitujących mięso może zostać wprowadzona do masowej produkcji nawet w przyszłym roku.

Jak się okazuje, produkt oferowany przez hiszpański start-up mógłby być produkowany przez drukarki 3D w ilości do 500 kilogramów na godzinę.

Produkty roślinne, które mają naśladować mięso, stają się coraz częstszym wyborem konsumentów. Choć wegańskie produkty nie są jeszcze tak popularne jak tradycyjne wyroby mięsne, to wiele firm mięsnych dostrzega nowy trend na rynku i stara się go wykorzystać w jak najlepszy sposób.

Przykładem - również na naszym polskim podwórku - mogą być oferty bezmięsnych kiełbas i szynek pojawiających się w ofertach firm, które dotychczas zajmowały się sprzedażą tylko tradycyjnych wyrobów mięsnych.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: reuters.com, Twitter / @reuters

Podobne artykuły

Jakub Kaminski/East News

Biznes

Koniec wykorzystywania luki prawnej? PiS szykuje zmiany

Czytaj więcej >
brytyjski rolnik

Biznes

Brytyjski rolnik bogaci się w zaskakujący sposób. Wszystko dzięki krowom

Czytaj więcej >
bill gates

Biznes

Bill Gates zainwestował w rolnictwo. Ziemniaki sprzedaje firmie McDonald's

Czytaj więcej >
biedronka - kapusta

Biznes

"Mimo gradobicia, jest pełnowartościowa". Biedronka odkupi kapustę od rolników

Czytaj więcej >
truskawki

Biznes

Od 17 zł/h przy zbiorze truskawek. Skąpstwo rolników czy jedyna rozsądna opcja?

Czytaj więcej >
projekt ustawy

Biznes

Projekt ustawy przyjęty. Ogromne zmiany dla tysięcy rolników

Czytaj więcej >