RolnikInfo.pl
prawo jazdy na traktor

unsplash.com / fot. R. Fath

Jakie prawo jazdy jest wymagane na traktor?

20 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

We współczesnym gospodarstwie rolnym nie sposób wyobrazić sobie pracy bez wykorzystania ciągnika. Jakimi uprawnieniami trzeba dysponować, by w bezpieczny i zgodny z prawem sposób poruszać się nie tylko na polach, ale też po drogach publicznych? Czy kierowców ciągników obowiązują jakieś dodatkowe przepisy związane z jazdą w ruchu drogowym?

Odpowiedzi na te wszystkie pytania są kluczowe dla każdego rolnika - wszelkie przydatne informacje przedstawiamy w poniższym tekście.

Jakie prawo jazdy na traktor?

Ciągnik rolniczy (lub traktor) jest pojazdem wolnobieżnym, bez którego praca we współczesnym gospodarstwie rolnym jest trudna do wyobrażenia. Maszyna tego typu sprawdza się zarówno w przypadku, gdy rolnik zajmuje się hodowlą zwierząt, jak i produkcją roślinną. Choć przez większość czasu traktory użytkowane są na terenie prywatnych gospodarstw i na polach, nie oznacza to, że kierowanie tak masywną maszyną jest możliwe bez specjalnych uprawnień.

By móc kierować ciągnikiem rolniczym, potrzebne jest prawo jazdy T lub B. Czym różnią się obydwie kategorie i jaki mają wpływ na pracę rolnika?

Prawo jazdy kategorii T a jazda traktorem

Prawo jazdy kategorii T umożliwia kierowanie traktorami i innymi pojazdami wolnobieżnymi (kombajnami, sadzarkami, kosiarkami samojezdnymi, a także szeregiem maszyn leśnych, budowlanych i transportowych). Dokument uprawnia daną osobę do kierowania zespołem pojazdów, który składa się z ciągnika rolniczego z przyczepami lub pojazdu wolnobieżnego z przyczepami. Jako ciekawostkę można dodać fakt, że właściciel prawa jazdy kategorii T jest także uprawniony do korzystania z czterokołowców lekkich i motorowerów.

Prawo jazdy kategorii T może okazać się szczególnie przydatne w przypadku młodzieży, która chciałaby pomagać swoim rodzicom w gospodarstwie - za pisemną zgodą opiekuna prawnego o dokument ten może starać się osoba, która ukończyła 16 lat.

Prawo jazdy kategorii B - czy uprawnia do kierowania traktorem?

Drugim wariantem, który dopuszcza do kierowania ciągnikiem rolniczym, jest posiadanie prawa jazdy kategorii B. Uprawnia ono do kierowania samochodem osobowym lub autem z dołączoną do niego przyczepą lekką (do 750 kg). Właściciel prawa jazdy kategorii B może wsiąść za kierownicę ciągnika, lecz - w porównaniu do uprzednio omawianej kategorii prawa jazdy - do pojazdu może jedynie dołączyć przyczepę lekką, co rodzi pewne ograniczenia w organizacji pracy. Może istnieć zatem problem w sytuacji, gdy potrzeba będzie przewieźć ładunek na kilku dużych przyczepach - prawo jazdy kategorii B nie przewiduje bowiem możliwości kierowania takim zestawem pojazdów.

Jazda traktorem - warto pamiętać

Poruszanie się traktorem wymaga stałej uważności ze strony kierowcy, a także pamiętania o podstawowych zasadach dotyczących kierowania pojazdem wolnobieżnym w ruchu drogowym.

Zgodnie z obowiązującym prawem kierowca ciągnika nie ma prawa wjechać swoim pojazdem na drogi ekspresowe i autostrady. Przed wjazdem na nie można zawsze zauważyć odpowiedni znak drogowy informujący o ograniczeniach.

Na drodze publicznej osoba poruszająca się traktorem nie może rozwijać prędkości większej niż 30km/h - nawet w momencie, gdy możliwości techniczne pojazdu pozwalają na szybszą jazdę. Jadąc drogą publiczną, traktorzysta powinien również pamiętać o umożliwieniu innym kierowcom łatwego wyprzedzania poprzez zjechanie na prawą część swojego pasa jezdni.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Jaki kombajn do ziemniaków wybrać? Anna, Grimme, Bolko, samojezdny

  • Czy kombajnista musi mieć specjalne uprawnienia? Wyjaśniamy wątpliwości

  • Kombajn zbożowy: ile kosztuje, jak działa, jaki wybrać, ile waży, jakie trzeba mieć uprawnienia?

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: info-car.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

zestaw

16-latek kierował traktorem z przyczepami. Doszło do dramatu, ucierpiał 8-latek

Czytaj więcej >
wypadek ciągnik

Rozpędzonym autem wjechał w traktor. Jest jedna ofiara śmiertelna

Czytaj więcej >
kombajn ziemniaki

Jaki kombajn do ziemniaków wybrać? Anna, Grimme, Bolko, samojezdny

Czytaj więcej >
wypadek

Zderzenie ciągnika z samochodem osobowym. Traktor rozpadł się na kawałki

Czytaj więcej >