RolnikInfo.pl
janusz wojciechowski

OLIVIER HOSLET/AFP/East News

"Ogromny problem nie tylko w Polsce". Komisarz ds. rolnictwa o wykluczeniu komunikacyjnym

14 Marca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Czesław Wojciechowski zabrał głos w kwestii tzw. wykluczenia komunikacyjnego, które jest niepokojącym zjawiskiem na polskiej wsi. We wpisie na Twitterze zapewnił, że minimalizowanie tego problemu będzie "jednym z priorytetów polityki UE wobec wsi".

Janusz Czesław Wojciechowski odpowiedział tym samym na wpis innej internautki, która wskazała, że nawet w mniejszych miejscowościach istnieją osoby, które nie mogą dotrzeć do pracy ze względu na słabą komunikację międzymiastową. 

Janusz Wojciechowski o wykluczeniu komunikacyjnym

Choć sam termin wykluczenie komunikacyjne może na pierwszy rzut oka (i ucha) nie brzmieć do końca znajomo, to - niestety - z tym problemem zetknęła się prawdopodobnie chociaż raz ogromna części mieszkańców Polski. O co tak naprawdę chodzi?

Wykluczenie komunikacyjne jest zjawiskiem społecznym, w którym ludzie nie mają możliwości korzystania z transportu publicznego. Sytuacje takie wynikają m.in. z likwidacji linii autobusowych czy kolejowych. Ich efekty są ogromne - przyczyniają się nie tylko do pogłębiania stopy bezrobocia, ale również poczucia wyobcowania społecznego, braku dostępu do edukacji czy służby zdrowia.

Wykluczenie komunikacyjne dotyczy jednak nie tylko samego braku dostępu do pojazdów, którymi można podróżować - zjawisko ma miejsce również wtedy, gdy mieszkańcy danego obszaru nie mają możliwości korzystania z chodników, ścieżek rowerowych lub kupienia biletów. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Znam osoby z małych miejscowości, które mają problem z podjęciem pracy, bo np. nie mają czym do niej dojechać na 6 rano. Z kolei osoby starsze często nie mają czym dojechać do lekarza. Jeśli przez wieś jedzie "ogórek", to osoba z problemami ortopedycznymi często nie wsiądzie - napisała na Twitterze prawniczka Angelika Kimbort. 

Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Czesław Wojciechowski odpowiedział: 

Bardzo trafnie opisała Pani obraz wykluczenia komunikacyjnego wsi i skutki tego wykluczenia. Też znam takie miejscowości i takich ludzi. Ogromny problem i nie tylko w Polsce ale w całej Europie. Dlatego walka z tym wykluczeniem będzie jednym z priorytetów polityki UE wobec wsi.

Wstydliwy problem współczesnej Polski

Choć wykluczenie transportowe jest jednym z wielu problemów, które są obecne nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, to trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że jest to wyjątkowo wstydliwa kwestia.

Trudno bowiem czuć satysfakcję z rozwoju miast i gospodarki, podczas gdy miliony osób w tym samym kraju są praktycznie odcięte od świata zewnętrznego ze względu na brak połączeń transportowych.

W Polsce problem tego typu wykluczenia dotyka 13,8 miliona Polaków, na co wskazuje praca z 2018 roku zatytułowana Publiczny transport zbiorowy w Polsce. Studium upadku autorstwa Macieja Dulaka i Bartosza Jakubowskiego.

Niestety, przywrócenie sieci połączeń autobusowych i kolejowych, które systematycznie zanikały od lat 60. XX wieku, nie jest prostą (i szybką) sprawą. Miejmy nadzieję, że deklaracje komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego okażą się prorocze, a wykluczenie komunikacyjne stanie się wkrótce wspomnieniem przeszłości.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Twitter / @Janusz Czesław Wojciechowski

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wieprzowina

Wiadomości

Czechy: polskie mięso nafaszerowane antybiotykiem. 60-krotne przekroczenie norm

Czytaj więcej >
agrounia kołodziejczak nawozy

Wiadomości

Agrounia będzie blokować zakłady nawozowe. Akcja rusza 11 października

Czytaj więcej >
polski ład kaczyński

Wiadomości

Ogłoszono siedem propozycji dla rolników w ramach Polskiego Ładu

Czytaj więcej >
premier mateusz morawiecki

Wiadomości

Wzrosty cen energii. Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos na spotkaniu państw UE

Czytaj więcej >
fermy norek

Wiadomości

Wyniki śledztwa ws. ferm norek. Padły poważne oskarżenia

Czytaj więcej >
owoce warzywa

Wiadomości

Plastikowe opakowania warzyw i owoców odejdą do lamusa? Jest interpelacja poselska

Czytaj więcej >