RolnikInfo.pl
żywność

unsplash.com / fot. Iñigo De la Maza

Kraj pochodzenia żywności ma znaczenie dla 76% Europejczyków. Najnowsze badania CuTE

14 Marca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Zwyczaje konsumentów są bardzo dynamicznym i interesującym zjawiskiem dla badaczy. Badanie CuTE dotyczące zwyczajów żywieniowych obywateli Europy w roku 2020 zostało przedstawione przez firmę FruitVegetablesEUROPE. Wynika z niego, że aż 76% Europejczyków za ważny wyznacznik uznaje pochodzenie kupowanej żywności.

Mimo tego, że pochodzenie produktu staje się coraz bardziej znaczącą wartością dla konsumentów, to w badaniu najczęściej wskazywanymi czynnikami były: jakość produktu, jego cena oraz sezonowość.

Konsumenci wobec żywności

CuTE (ang. Cultivating the Taste of Europe, pol. Kultywowanie Smaku Europy) jest działaniem promocyjnym z ramienia Unii Europejskiej. Jego celem jest informowanie europejskich konsumentów o właściwościach i zaletach owoców i warzyw uprawianych na świeżym powietrzu i w szklarniach, pod ścisłą kontrolą i zgodnie ze standardami europejskiego modelu produkcji.

CuTE prowadzi również badania dotyczące nastrojów i zwyczajów konsumenckich obywateli krajów Unii Europejskiej. Pierwsza ankieta wśród Europejczyków została przeprowadzona w 2019 roku, a obecne wyniki monitorują nastroje mieszkańców UE z 2020 roku.

Wyniki zostały przedstawione przez firmę FruitVegetablesEUROPE w specjalnym raporcie, który umożliwia ujęcie aktualnych trendów konsumpcyjnych na Starym Kontynencie. 

Z badań CuTE wynika, iż wartości, którymi kierują się kupujący przy doborze produktów spożywczych, nie zmieniły się w znaczny sposób od 2019 roku. Zarówno w poprzednim, jak i bieżącym badaniu najważniejsze dla konsumentów okazały się czynniki takie jak: jakość produktu (dla 57% respondentów), cena (38% osób) oraz sezonowość (dla 33% ankietowanych).

Coraz większy patriotyzm żywieniowy?

W badaniu pojawiło się więcej ciekawych parametrów, które uzyskały nieco inne wartości w porównaniu do danych z poprzedniego roku. Wedle badania w 2020 roku Europejczycy zjedli więcej owoców i warzyw niż w 2019 roku.

Warto jednak dodać, że obywatele Europy spożywają więcej owoców niż warzyw. Zgodnie z wynikami badania aż 62% ankietowanych deklaruje, że codziennie je owoce, podczas gdy 57% przyznaje się co codziennego jedzenia warzyw. W ubiegłorocznym zestawieniu było to kolejno 57% i 49% osób.

Jak na tle badania wypadł tzw. patriotyzm konsumpcyjny? Pochodzenie produktów spożywczych było czwartym z kolei (po jakości, cenie i sezonowości) czynnikiem, którym kierowali się konsumenci przy zakupach.

Wyniki wskazują, że ten czynnik był ważny ze względu na chęć wspierania lokalnych producentów (gotowość taką zadeklarowało 32% respondentów) i zaufanie do metod produkcyjnych w Europie (co potwierdziło 21% osób).

Pochodzenie produktu w przypadku odpowiedzi ankietowanych nie zawsze oznaczało wierność lokalnym czy krajowym producentom. Sam fakt, że żywność pochodzi z Europy, jest ważne przy zakupach dla 76% osób. W 2019 roku wartość ta wyniosła 73%.

Badanie zostało przeprowadzone przez CuTE po raz pierwszy w 2019 roku na grupie tysiąca osób z Hiszpanii, Grecji, Polski, Francji i Niemiec. Podobną grupę kontrolną zapytano o zdanie w edycji z 2020 roku. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: fruitandvegetableseurope.eu, warzywa.pl

Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

strajk medyków agrounia

Wiadomości

Agrounia strajkuje z medykami. Policja znalazła niepokojący ładunek w busie

Czytaj więcej >
imgw pogoda

Wiadomości

Nadchodzi zmiana pogody. IMGW wydał alerty pierwszego stopnia

Czytaj więcej >
premier morawiecki

Wiadomości

Forum w Karpaczu: premier Morawiecki zdradził, z czego cieszą się rolnicy w Polsce

Czytaj więcej >
myśliwy

Wiadomości

Myśliwy, który postrzelił chłopca, stanął przed sądem. Złożył wyjaśnienia

Czytaj więcej >
agrounia

Wiadomości

Z Agrounią protestować będzie druga grupa zawodowa. Strajk rusza 11.09

Czytaj więcej >
polowania

Wiadomości

W części kraju tymczasowo zakazano polowań. Wszystko przez nowe rozporządzenie

Czytaj więcej >