Kiedy wykopać cebulę, by dobrze się przechowywała? Przegapisz termin, a zbiór pójdzie na straty
Wielkimi krokami zbliża się czas na wykopywanie cebuli z ziemi. Oczywiście zbiory uwarunkowane są różnymi terminami sadzenia lub wysiewu z nasion. Warto jednak wiedzieć, jak rozpoznać czy cebula już jest gotowa do zbioru oraz jak przechowywać ją, żeby była jak najdłużej idealna do spożycia. Jeśli zbyt późno wykopiesz cebulę, ta może się szybko popsuć.
Zbiór jest zależny od terminu wsadzenia lub wysiewu cebuli
Cebula zaraz po czosnku jest jednym z najchętniej uprawianych warzyw w naszym kraju. Gospodynie dodają ją do wielu potraw, przetworów lub wykorzystują ją do zrobienia naturalnego syropu. Można ją smażyć, gotować, piec lub nawet jeść na surowo. Małe warzywo, które daje wiele możliwości i walorów smakowych.
Cebulę kupujemy w nasionach do wysiewu lub jako dymkę, która jest chętniej wybierana. Zbiór cebuli w dużej mierze zależy od terminu jej sadzenia. Jeśli zdecydujemy się na sadzenie cebuli do gruntu jesienią, wówczas będzie gotowa do zbioru w czerwcu. Idealnym momentem na jesienne sadzenie cebuli jest wrzesień i październik.
Posadzenie dymki na wiosnę najlepiej przeprowadzić w okolicy kwietnia, wówczas zebrać można ją wraz z końcem lipca, aż do połowy sierpnia. Pełna dojrzałość cebuli jest jednak uwarunkowana sprzyjającymi warunkami pogodowymi. Zbyt późne wyrwanie cebuli, może sprawić, że ta będzie zgniła i już nie uda się jej odratować.
Szybko, zanim będzie za późno! Złóż wniosek o dopłaty do ugorowaniaSkąd mam wiedzieć, czy cebula nadaje się do wykopania?
Takie pytanie zadają często osoby młode i mniej doświadczone od swoich mam czy babć. Najprościej będzie obserwować szczypior, który cebula wypuszcza w czasie wegetacji. Zielony i twardy szczypior oznacza, że nie nadszedł jeszcze czas na jej wykopanie z ziemi.
Szczypior, który się łamie i zmienia barwę na żółtą, symbolizuje dojrzałość i gotowość cebuli do zbioru. Zbiory cebuli najlepiej wykonywać kiedy jest sucho. Jeśli wyrwiemy ją po kilku dniach obfitych deszczy, możemy być pewni, że cebula będzie gnić albo po wyciągnięciu jej z ziemi, albo jeszcze będąc w niej. Oczywiście taka cebula nie będzie się nadawać do dalszego przechowywania, dlatego warto zwrócić uwagę na odpowiedni czas jej wyrywania.
Jak najlepiej przechowywać cebulę?
Tuż po wykopaniu cebulę należy wysuszyć. To bardzo ważny proces, ponieważ dzięki niemy cebula nie będzie gnić podczas dłuższego przechowywania. Suszyć ją można na kilka sposobów. Jedni zostawiają ją w ogrodzie na grządkach, żeby na słońcu powoli schła. Inni przynoszą ją z pola i wiążą ze sobą szczypiory tak, żeby móc potem zawiesić pod dachem do wyschnięcia. Prawidłowe wysuszenie cebuli, może przedłużyć jej trwałość do spożycia o nawet 12 miesięcy!
Wybierając miejsce do przechowywania zbiorów cebuli, powinniśmy zwrócić uwagę, że to warzywo źle znosi wilgotne pomieszczenia. Cebula najlepiej przetrzymuje się w ciemnym, przewiewnym miejscu. Idealną temperaturą do przechowywania cebuli jest około 1 stopień C.
Zbiory cebuli można trzymać w jutowych workach, koszach z otworami wentylacyjnymi lub siatkach z naturalnego materiału. UWAGA! "Znajome" warzywa z ogrodu nie źle tolerują obecność cebuli w pobliżu, gdyż ta może przyspieszyć ich dojrzewanie.