RolnikInfo.pl
kombajn bizon

Rolnik Info - materiały własne

Kombajn Bizon: ile waży, ile spala, jak działa, dlaczego nie jest już produkowany?

27 Września 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Choć intensywny rozwój technologiczny ma ogromny wpływ na każdą dziedzinę działalności człowieka, nie oznacza to wcale, że nieco starsze maszyny nie są w stanie sprostać współczesnym wymaganiom swoich użytkowników. Doskonałym przykładem na poparcie powyższej tezy jest kultowy kombajn Bizon, który - pomimo dostępności nowoczesnych maszyn - nadal jest często wybierany przez rolników na głównego pomocnika podczas żniw.

Jaka jest masa kombajnu Bizon? Na jakiej zasadzie działa jego mechanizm? Jakie są jego podstawowe wady i zalety? Odpowiedzi na pytania można znaleźć w naszym tekście.

Kombajn Bizon - legenda wśród polskich kombajnów

Postawmy sprawę jasno - współcześnie nie sposób wyobrazić sobie żniw bez wykorzystania specjalistycznych maszyn rolniczych, wśród których prym wiodą niezastąpione kombajny. Obecnie wielu rolników może pochwalić się maszynami wartymi przynajmniej setki tysięcy złotych - są one wyposażone w nowoczesny mechanizm koszący zboże, czujniki ruchu, komfortową kabinę i klimatyzację.

Czy w obecnych czasach rolnicy z własnej woli decydują się na żniwa z wykorzystaniem kultowego Bizona? Okazuje się, że tak - Bizon cieszy się bowiem renomą maszyny niezawodnej, łatwej i taniej w naprawie, a także efektywnie koszącej zboże.

Jak powstał kombajn Bizon?

Bizon jest kombajnem polskiej produkcji - jego projekt powstał z myślą o zbiorze zbóż, rzepaku, kukurydzy, słonecznika i wielu innych roślin nasiennych. Warto dodać, że kombajny tego typu były produkowane w latach 1970–2004 przez Fabrykę Maszyn Żniwnych w Płocku.

Wyprodukowano wiele modeli kultowego Bizona - różniły się one m.in. szerokością zespołu żniwnego, rozmiarem zespołu młócącego, a także pojemnością zbiornika na ziarno i mocą silnika napędowego.

Jak działa kombajn Bizon?

Pomimo tego, że obecnie na rynku dostępne są rozmaite modele kombajnów, to zasada ich działania nie różni się od sposobu funkcjonowania poczciwych Bizonów. Nagarniacz (tzw. motowidły) ma za zadanie pochylanie roślin w kierunku kombajnu, by mogła je skosić mechaniczna kosa. Kłosy trafiają do ślimaka, a później do wnętrza maszyny. To właśnie tam zboże jest czyszczone i młócone.

pestycydy

WIORiN: przeprowadzono badania pozostałości pestycydów w płodach rolnych

CZYTAJ DALEJ

Ile waży kombajn Bizon?

Masa kombajnu Bizon wynosi - w zależności od modelu - od 7 do 11,5 tony. Wyprodukowano wiele modeli Bizonów, ulepszonych o wiele przydatnych funkcji: gąsienice, workownik, hydrostatyczny napęd nagarniacza, czy wytrząsacze klawiszowe. Jako ciekawostkę można dodać fakt, że w polskiej fabryce kombajnów powstał również Bizon przystosowany do zbioru ryżu.

Zależnie od modelu dane techniczne kultowych Bizonów będą się nieco różnić - model Z056 posiada silnik wysokoprężny SW-400, którego moc wynosi 73,5 kW. W przypadku modelu Z057 silnik został zmieniony na typ wysokoprężny SW400/R3, posiadający sześć cylindrów, o mocy 73,6 kW.

Bizony Gigant, czyli większe maszyny o modelach Z060 i Z083 udoskonalono o silnik wysokoprężny o mocy 162 kW.

Ile paliwa spala kombajn Bizon?

Ile paliwa spala Bizon? O jednoznaczne określenie tutaj trudno, choć przyznać trzeba, że Bizony należą do maszyn o dość dużym poziomie spalania. Całkowita wartość przerobionego paliwa zależy tutaj od rodzaju młóconej rośliny, jej wilgotności, a także wilgotności gleby. W przypadku Bizona Z056 możemy szacować, że maszyna spala od 10 do 20 litrów na hektar.

Starsze Bizony nie dysponują zamkniętą kabiną dla kierowcy, a jedynie daszkiem chroniącym od słońca. Warto dodać, że niektóre modele wymagają pracy dwóch osób w tym samym czasie. Późniejsze modele (np. Bizon Z058) posiadają wyciszoną kabinę, wyposażoną w system filtrowania powietrza i komputer informujący kierowcę o istotnych parametrach podczas koszenia zboża.

Na polskiej wsi widok starego, poczciwego Bizona nie należy do rzadkości - rolnicy wybierają go nie tylko ze względu na bardziej przystępną cenę wobec zachodnich odpowiedników, ale też na łatwość obsługi, dostępność części i możliwość szybkiej naprawy bez potrzeby oddawania maszyny do serwisu.

Dlaczego w Polsce nie produkuje się już kombajnów Bizon?

Dlaczego w Polsce nie produkuje się już kolejnych Bizonów, skoro cieszą się one tak dużą estymą wśród rolników? Wszystko zmieniło się w 2004 roku, kiedy Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Bizon nie spełniał wymogów wspólnotowych dotyczących konstrukcji, poziomu hałasu i drgań i emisji spalin.

Era produkcji Bizonów - podobnie jak ciągników marki Ursus - przeszła do historii. Niestety, zmiany technologiczne nie mają litości nawet (a może przede wszystkim?) dla legend motoryzacji w rolnictwie. Warto jednak mieć nadzieję, że przyszłości powstaną kolejne maszyny sygnowane polskim logo, które podbiją serca producentów żywności na długie lata.

Czy masz wiedzę na poziomie szkoły podstawowej? Tylko 2,3% osób odpowiada poprawnie na wszystkie pytania

Pytanie 1 z 7

Pod wpływem intensywnie rozmnażających się glonów, woda w jeziorze przybiera barwę siną, brązową, zieloną. Zjawisko to nazywamy:

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Zbadano 2477 gmin. Gdzie zagrożenie suszą rolniczą jest największe?

  • Senior pojechał Ursusem na pole. Doszło do tragedii

  • Francja: potwierdzono zakażenie rzadkim wariantem wirusa świńskiej grypy u człowieka

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

ciągnik

Maszyny

Traktorzysta holował samochód. Do akcji wkroczyła policja

Czytaj więcej >
wypadek rolnik

Maszyny

Wypadek podczas zrywania orzechów. Mężczyzna spadł na kosiarkę konną

Czytaj więcej >
traktory

Maszyny

Wysoki popyt na traktory nie ulega zmianie. Podsumowanie wrześniowych statystyk

Czytaj więcej >
ciągnik

Maszyny

Zderzenie dwóch ciągników na drodze. Rolnicy byli nietrzeźwi

Czytaj więcej >
agritech

Maszyny

Sektor agritech rośnie w siłę. Rolnicy coraz częściej sięgają po drony i roboty

Czytaj więcej >
traktor lokomotywa

Maszyny

Lubelszczyzna: traktorzysta wjechał pod pociąg

Czytaj więcej >