Kombajn Bizon: ile waży, ile spala, jak działa, dlaczego nie jest już produkowany?
Choć intensywny rozwój technologiczny ma ogromny wpływ na każdą dziedzinę działalności człowieka, nie oznacza to wcale, że nieco starsze maszyny nie są w stanie sprostać współczesnym wymaganiom swoich użytkowników. Doskonałym przykładem na poparcie powyższej tezy jest kultowy kombajn Bizon, który - pomimo dostępności nowoczesnych maszyn - nadal jest często wybierany przez rolników na głównego pomocnika podczas żniw.
Jaka jest masa kombajnu Bizon? Na jakiej zasadzie działa jego mechanizm? Jakie są jego podstawowe wady i zalety? Odpowiedzi na pytania można znaleźć w naszym tekście.
Kombajn Bizon - legenda wśród polskich kombajnów
Postawmy sprawę jasno - współcześnie nie sposób wyobrazić sobie żniw bez wykorzystania specjalistycznych maszyn rolniczych, wśród których prym wiodą niezastąpione kombajny. Obecnie wielu rolników może pochwalić się maszynami wartymi przynajmniej setki tysięcy złotych - są one wyposażone w nowoczesny mechanizm koszący zboże, czujniki ruchu, komfortową kabinę i klimatyzację.
Czy w obecnych czasach rolnicy z własnej woli decydują się na żniwa z wykorzystaniem kultowego Bizona? Okazuje się, że tak - Bizon cieszy się bowiem renomą maszyny niezawodnej, łatwej i taniej w naprawie, a także efektywnie koszącej zboże.
Jak powstał kombajn Bizon?
Bizon jest kombajnem polskiej produkcji - jego projekt powstał z myślą o zbiorze zbóż, rzepaku, kukurydzy, słonecznika i wielu innych roślin nasiennych. Warto dodać, że kombajny tego typu były produkowane w latach 1970–2004 przez Fabrykę Maszyn Żniwnych w Płocku.
Wyprodukowano wiele modeli kultowego Bizona - różniły się one m.in. szerokością zespołu żniwnego, rozmiarem zespołu młócącego, a także pojemnością zbiornika na ziarno i mocą silnika napędowego.
Jak działa kombajn Bizon?
Pomimo tego, że obecnie na rynku dostępne są rozmaite modele kombajnów, to zasada ich działania nie różni się od sposobu funkcjonowania poczciwych Bizonów. Nagarniacz (tzw. motowidły) ma za zadanie pochylanie roślin w kierunku kombajnu, by mogła je skosić mechaniczna kosa. Kłosy trafiają do ślimaka, a później do wnętrza maszyny. To właśnie tam zboże jest czyszczone i młócone.
Ile waży kombajn Bizon?
Masa kombajnu Bizon wynosi - w zależności od modelu - od 7 do 11,5 tony. Wyprodukowano wiele modeli Bizonów, ulepszonych o wiele przydatnych funkcji: gąsienice, workownik, hydrostatyczny napęd nagarniacza, czy wytrząsacze klawiszowe. Jako ciekawostkę można dodać fakt, że w polskiej fabryce kombajnów powstał również Bizon przystosowany do zbioru ryżu.
Zależnie od modelu dane techniczne kultowych Bizonów będą się nieco różnić - model Z056 posiada silnik wysokoprężny SW-400, którego moc wynosi 73,5 kW. W przypadku modelu Z057 silnik został zmieniony na typ wysokoprężny SW400/R3, posiadający sześć cylindrów, o mocy 73,6 kW.
Bizony Gigant, czyli większe maszyny o modelach Z060 i Z083 udoskonalono o silnik wysokoprężny o mocy 162 kW.
Ile paliwa spala kombajn Bizon?
Ile paliwa spala Bizon? O jednoznaczne określenie tutaj trudno, choć przyznać trzeba, że Bizony należą do maszyn o dość dużym poziomie spalania. Całkowita wartość przerobionego paliwa zależy tutaj od rodzaju młóconej rośliny, jej wilgotności, a także wilgotności gleby. W przypadku Bizona Z056 możemy szacować, że maszyna spala od 10 do 20 litrów na hektar.
Starsze Bizony nie dysponują zamkniętą kabiną dla kierowcy, a jedynie daszkiem chroniącym od słońca. Warto dodać, że niektóre modele wymagają pracy dwóch osób w tym samym czasie. Późniejsze modele (np. Bizon Z058) posiadają wyciszoną kabinę, wyposażoną w system filtrowania powietrza i komputer informujący kierowcę o istotnych parametrach podczas koszenia zboża.
Na polskiej wsi widok starego, poczciwego Bizona nie należy do rzadkości - rolnicy wybierają go nie tylko ze względu na bardziej przystępną cenę wobec zachodnich odpowiedników, ale też na łatwość obsługi, dostępność części i możliwość szybkiej naprawy bez potrzeby oddawania maszyny do serwisu.