Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Koniunktura w rolnictwie wzrosła. To jednak koniec dobrych wieści
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 09.09.2023 16:48

Koniunktura w rolnictwie wzrosła. To jednak koniec dobrych wieści

pieniądze
Iberion.pl

Po trzech kwartałach niepokojących spadków, polskie rolnictwo może wreszcie odetchnąć z ulgą. Dane warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej z III kwartału 2023 roku wskazują na pewną poprawę wskaźnika koniunktury rolnej (IRGAGR), ale czy to naprawdę dobre wieści? Oto krótka analiza sytuacji w sektorze rolniczym.

Wzrost wskaźnika koniunktury

W III kwartale bieżącego roku wartość wskaźnika koniunktury rolnej (IRGAGR) wykazała wzrost o 4,7 punktu procentowego w porównaniu z II kwartałem 2023 roku, osiągając poziom -21,6 pkt. To z pewnością dobra wiadomość, jednak nie można zapominać, że nadal jesteśmy poniżej poziomu z roku poprzedniego o dokładnie 4,7 pkt.

Poprawa nastrojów rolników

Wzrost wskaźnika IRGAGR wynika przede wszystkim z poprawy nastrojów ekonomicznych rolników. Wartość wskaźnika zaufania, będącego jedną z dwóch składowych IRGAGR, zwiększyła się o 8,6 pkt w ciągu jednego kwartału. W przypadku drugiej składowej opisywanego wskaźnika (wartość wskaźnika wyrównanych przychodów gospodarstw rolnych) również odnotowano wzrost o 2,8 pkt w porównaniu do II kwartału 2023 roku.

Efekt sezonowy i wyzwania ekonomiczne

Należy jednak pamiętać, że obecna poprawa koniunktury w rolnictwie jest efektem sezonowym, związanym z rocznym cyklem produkcji rolnej, opartym głównie na rytmie wegetacji. W porównaniu do lat poprzednich, obecna poprawa jest nawet słabsza niż przeciętnie; wynika to z mniejszego wzrostu przychodów gospodarstw rolnych w porównaniu do poprzednich lat. To efekt trwających niekorzystnych uwarunkowań ekonomicznych produkcji rolnej.

Choć sytuacja finansowa gospodarstw rolnych poprawiła się w III kwartale 2023 roku, zarówno w porównaniu z poprzednim kwartałem, jak i z III kwartałem 2022 roku, nie można jeszcze mówić o pełnym powrocie do optymizmu. Wartości sald prognostycznych wskazują na pewien powrót umiarkowanego zadowolenia wśród rolników, którzy spodziewają się dalszej poprawy koniunktury w sektorze rolniczym w IV kwartale tego roku. 

 



źródło: SGH Warszawa, farmer.pl

Tagi: Rolnictwo