RolnikInfo.pl
emerytury

Marek BAZAK/East News

KRIR apeluje do MRiRW o indeksację emerytur. Wszystkiemu winna inflacja

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

W jednym z najnowszych komunikatów na swojej oficjalnej stronie internetowej Krajowa Rada Izb Rolniczych poinformowała, że zwróciła się do szefa resortu rolnictwa o uzgodnienie z Radą Ministrów pomysłu indeksacji rolniczych emerytur. Propozycja ta związana jest z rosnącą inflacją, która w minionych miesiącach oscyluje wokół 5%.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie zabrało jeszcze głosu na temat propozycji KRIR.

Czy emerytury rolników będą indeksowane?

Krajowa Rada Izb Rolniczych chce zmian w wysokości emerytur rolniczych - powodem jest rosnąca inflacja. W praktyce seniorzy mierzą się z coraz wyższymi kosztami życia przy niezmienionej kwocie miesięcznych świadczeń.

Indeksacja jest systemem, w który wysokość emerytur, płac lub cen produktów wiąże się z wybranym wskaźnikiem ekonomicznym i jest według niego regulowana - w tym przypadku jest to inflacja rzędu około 5%.

Jeśli inflacja systematycznie wzrasta i pozostaje na podobnym poziomie, może się okazać, że również emerytury rolników będą wymagały proporcjonalnej podwyżki.

Jak zauważył zarząd KRIR, rosnące ceny utrzymania są bezpośrednim źródłem ubożenia mieszkańców wsi i obniżania poziomu ich życia.

Oczekiwanie na reakcję rządu i MRiRW

By emerytury rolnicze zostały poddane indeksacji proporcjonalnie do rosnącej inflacji, zarząd KRIR zwrócił się z prośbą do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o uzgodnienie tej kwestii z Radą Ministrów.

Warto pamiętać, że w marcu 2021 roku została przeprowadzona waloryzacja emerytur o 4,24%. W praktyce oznacza to, że rolnicza emerytura podstawowa od 1 marca br. wynosi 1013,63 złote.

Suma ta jest zbyt niska, by móc się za nią utrzymać, toteż wedle obowiązujących przepisów prawnych podwyższono ją do poziomu najniższej emerytury pracowniczej w wysokości 1250,88 złotych.

Krajowa Rada Izb Rolniczych nadal oczekuje odpowiedzi z decyzją ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • 93-latek pomylił biegi w ciągniku. Doszło do tragedii

  • Tragedia na wsi. Rolnik utopił się w gnojówce

  • Motocyklista wjechał pod heder. Niebezpieczne zdarzenie na Lubelszczyźnie

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: krir.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

krus

Część rolników będzie musiała przenieść się z KRUS do ZUS. Zmiana od 1 stycznia 2022 roku

Czytaj więcej >
sołtys

Czy sołtys ma pensję? Rozwiewamy wątpliwości

Czytaj więcej >
jakie podatki płacą rolnicy

Jakie podatki płacą rolnicy?

Czytaj więcej >
sołtys

Czy sołtys może być radnym w gminie? Odpowiadamy

Czytaj więcej >