Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > KRIR apeluje do MRiRW o indeksację emerytur. Wszystkiemu winna inflacja
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:42

KRIR apeluje do MRiRW o indeksację emerytur. Wszystkiemu winna inflacja

emerytury
Marek BAZAK/East News

W jednym z najnowszych komunikatów na swojej oficjalnej stronie internetowej Krajowa Rada Izb Rolniczych poinformowała, że zwróciła się do szefa resortu rolnictwa o uzgodnienie z Radą Ministrów pomysłu indeksacji rolniczych emerytur. Propozycja ta związana jest z rosnącą inflacją, która w minionych miesiącach oscyluje wokół 5%.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie zabrało jeszcze głosu na temat propozycji KRIR.

Czy emerytury rolników będą indeksowane?

Krajowa Rada Izb Rolniczych chce zmian w wysokości emerytur rolniczych - powodem jest rosnąca inflacja. W praktyce seniorzy mierzą się z coraz wyższymi kosztami życia przy niezmienionej kwocie miesięcznych świadczeń.

Indeksacja jest systemem, w który wysokość emerytur, płac lub cen produktów wiąże się z wybranym wskaźnikiem ekonomicznym i jest według niego regulowana - w tym przypadku jest to inflacja rzędu około 5%.

Jeśli inflacja systematycznie wzrasta i pozostaje na podobnym poziomie, może się okazać, że również emerytury rolników będą wymagały proporcjonalnej podwyżki.

Jak zauważył zarząd KRIR, rosnące ceny utrzymania są bezpośrednim źródłem ubożenia mieszkańców wsi i obniżania poziomu ich życia.

Oczekiwanie na reakcję rządu i MRiRW

By emerytury rolnicze zostały poddane indeksacji proporcjonalnie do rosnącej inflacji, zarząd KRIR zwrócił się z prośbą do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o uzgodnienie tej kwestii z Radą Ministrów.

Warto pamiętać, że w marcu 2021 roku została przeprowadzona waloryzacja emerytur o 4,24%. W praktyce oznacza to, że rolnicza emerytura podstawowa od 1 marca br. wynosi 1013,63 złote.

Suma ta jest zbyt niska, by móc się za nią utrzymać, toteż wedle obowiązujących przepisów prawnych podwyższono ją do poziomu najniższej emerytury pracowniczej w wysokości 1250,88 złotych.

Krajowa Rada Izb Rolniczych nadal oczekuje odpowiedzi z decyzją ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: krir.pl