KRIR: Czy będą rekompensaty za embargo?
- Czy będą rekompensaty za embargo? - takie pytanie w zostało skierowane przez Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczej do Janusza Wojciechowskiego unijnego komisarza ds. rolnictwa.
Sprawa dotyczy nałożenia embarga na Białoruś przez ministrów spraw zagranicznych. Jednym z elementów embarga ma być wprowadzenie całkowitego zakazu importu soli potasowej i nawozów potasowych. Sankcje, zdaniem ministrów, mają uderzyć w spółki państwowe, jakie wnoszą znaczny wkład w finansowanie reżimu na Białorusi.
Trudności w zaopatrzeniu, znaczne podwyżki
Jak podkreśla Zarząd KRIR, Białoruś jest nie tylko jednym z największych na świecie producentów potasu, ale i najbliższym sąsiadem Polski, co sprawia, że import z Białorusi jest głównym źródłem nawozów potasowych dla polskich rolników.
Krajowa Rada Izb Rolniczych stoi na stanowisku, że "odcięcie głównego źródła zaopatrzenia" odbije się na polskich rolnikach, przynosząc zarówno trudności w zaopatrzeniu, jak i znaczne podwyżki cen.
- Spodziewane skutki działań politycznych budzą niepokój rolników, którzy muszą zapewnić właściwe i zrównoważone nawożenie, aby wyprodukować żywność - wskazuje KRIR.
Co z rekompensatami dla rolników?
W związku z powyższym Krajowa Rada Izb Rolniczych skierowała do Janusza Wojciechowskiego dwa kluczowe pytania. W pierwszym KRIR próbuje dowiedzieć się, czy Wojciechowski zleci przeprowadzenie oceny wpływu wprowadzenia embarga na ceny nawozów w UE, ze szczególnym uwzględnieniem Polski.
Drugie pytanie odnosi się do przepisów dotyczących rekompensat dla rolników, dzięki którym możliwy będzie zakup droższych nawozów.
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
"Rolnicy. Podlasie": Gienek trafił do szpitala. Przerwano nagrania
Apel do resortu rolnictwa. Potrzeba urealnienia stawek dopłat do paliwa rolniczego
Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: Krajowa Rada Izb Rolniczych