Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > KRIR: Czy będą rekompensaty za embargo?
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:41

KRIR: Czy będą rekompensaty za embargo?

Felix Mittermeier/pxhere.com
Felix Mittermeier/pxhere.com

- Czy będą rekompensaty za embargo? - takie pytanie w zostało skierowane przez Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczej do Janusza Wojciechowskiego unijnego komisarza ds. rolnictwa.

Sprawa dotyczy nałożenia embarga na Białoruś przez ministrów spraw zagranicznych. Jednym z elementów embarga ma być wprowadzenie całkowitego zakazu importu soli potasowej i nawozów potasowych. Sankcje, zdaniem ministrów, mają uderzyć w spółki państwowe, jakie wnoszą znaczny wkład w finansowanie reżimu na Białorusi.

Trudności w zaopatrzeniu, znaczne podwyżki

Jak podkreśla Zarząd KRIR, Białoruś jest nie tylko jednym z największych na świecie producentów potasu, ale i najbliższym sąsiadem Polski, co sprawia, że import z Białorusi jest głównym źródłem nawozów potasowych dla polskich rolników.

Krajowa Rada Izb Rolniczych stoi na stanowisku, że "odcięcie głównego źródła zaopatrzenia" odbije się na polskich rolnikach, przynosząc zarówno trudności w zaopatrzeniu, jak i znaczne podwyżki cen.

- Spodziewane skutki działań politycznych budzą niepokój rolników, którzy muszą zapewnić właściwe i zrównoważone nawożenie, aby wyprodukować żywność - wskazuje KRIR.

Co z rekompensatami dla rolników?

W związku z powyższym Krajowa Rada Izb Rolniczych skierowała do Janusza Wojciechowskiego dwa kluczowe pytania. W pierwszym KRIR próbuje dowiedzieć się, czy Wojciechowski zleci przeprowadzenie oceny wpływu wprowadzenia embarga na ceny nawozów w UE, ze szczególnym uwzględnieniem Polski.

Drugie pytanie odnosi się do przepisów dotyczących rekompensat dla rolników, dzięki którym możliwy będzie zakup droższych nawozów.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Krajowa Rada Izb Rolniczych