Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Liście ogórków żółkną? Patent ze środkiem aptecznym pomoże
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 08.06.2024 15:26

Liście ogórków żółkną? Patent ze środkiem aptecznym pomoże

zaraza ogórka
fot. materiały własne

Choć uprawa ogórków nie jest trudna ani wymagająca, to wciąż istnieje ryzyko, że z czasem zaczną się pojawiać problemy. Jednym z nich jest proces żółknięcia liści ogórka. To poważna sprawa, ponieważ zmiana koloru liści, a następnie ich brązowienie, może być spowodowane atakowaniem przez rożne choroby lub brakiem niezbędnych składników odżywczych. Możesz temu zaradzić. Pomocny może być tani środek z apteki, dzięki któremu unikniesz dalszych uszkodzeń ogórków. 

Czemu liście ogórka żółkną?

Żółknięcie liści ogórka może się pojawić na każdym etapie uprawy tych roślin. Przyczyn zmiany koloru liści na żółte może być kilka. Nie trzeba jednak panikować, a próbować ustalić co mogło doprowadzić do takiego zjawiska.

Ogrodnicy wymieniają najczęściej te przyczyny pojawiania się odmiennej barwy i plam na liściach:

  • Niedobór magnezu, azotu lub żelaza;
  • Mączniak prawdziwy lub rzekomy;
  • Antraknoza;
  • Ekstremalne temperatury;
  • Za mało wody;
  • Zbyt mało światła.

Warto zacząć wykluczać prozaiczne powody żółknięcia liści ogórków, zanim na dobre postawimy krzyżyk na uprawie. Jeśli jednak powodem są choroby ogórków, trzeba zacząć działać natychmiast. Pomóc może nadtlenek wodoru.
 

IMG_20240608_112048.jpg
fot. materiały własne
IMG_20240608_112100.jpg
fot. materiały własne
Wypadek przy dojeniu krów. Pracownik przygnieciony przez zwierzę

Nadtlenek wodoru - apteczne antidotum na żółknięcie liści ogórków

Kiedy już zauważysz, że liście zmieniają się z zielonego na żółty, to musisz wiedzieć, że jeśli nie zaczniesz szybko działać, wówczas cała roślina może obumrzeć. Żółknięcie bowiem zaczyna się od młodszych liści i szybko przenosi na pozostałe. Istnieje na to złoty środek. Wystarczy kupić w aptece nadtlenek wodoru, znaczy szerzej jako woda utleniona.

Nadtlenek wodoru wykazuje działania grzybobójcze, a jego skład przyczynia się do poprawy stanu gleby. Ogrodnicy polecają wodę utlenioną jako naturalny i tani nawóz nie tylko do ogórków. Można użyć jej do papryki, pomidorów i innych roślin uprawianych w ogrodnictwie. 

Ten apteczny środek zwiększa wzrost roślin, chroni przed atakowaniem chorób grzybiczych oraz poprawia odporność. Dzięki opryskowi i podlewaniu nadtlenkiem wodoru, korzenie będą wzmocnione a gleba natleniona. 
 

Przepis na oprysk z nadtlenku wodoru

Chyba nie mam bardziej podatnych roślin na choroby niż ogórki. Te z reguły atakowane są przez mączniaka rzekomego i prawdziwego oraz plamistość. Można jednak ochronić ogórki przed tymi patogenami, jednak należy trzymać się tych zasad.

Po pierwsze, usuń wszystkie zżółknięte liście i te z białym nalotem. To konieczne, aby choroba nie dosięgnęła pozostałych zdrowych liści. 

Po drugie, zdrowe liście opryskaj nadtlenkiem wodoru. Przygotuj roztwór 20 ml 3% nadtlenku wodoru oraz 1 litr wody. Wymieszaj składniki i wlej do opryskiwacza, a następnie rozprowadź po całej roślinie. Co istotne, możesz opryskać tą miksturą liście ogórków ale możesz też podlać tym roztworem podstawę roślin. 

Taki zabieg stosuj w celach profilaktycznych, przynajmniej raz w tygodniu. Uważaj jednak, by nie przesadzić z koncentracją wody utlenionej, gdyż zbyt silny oprysk może uszkodzić rośliny.