Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Uprawa ogórków w gruncie. Wszystko, co musisz o nich wiedzieć
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 04.05.2024 14:00

Uprawa ogórków w gruncie. Wszystko, co musisz o nich wiedzieć

ogórki gruntowe
fot. ilustracyjne Pixabay/artellliii72

W maju możemy zabrać się intensywnie za wysiew do gruntu nasion warzyw ciepłolubnych. Do takich należą właśnie ogórki gruntowe. Uprawia się je głównie dla rozmaitych przetworów, ale z powodzeniem można je jeść na surowo. Wysiew nasion należy zacząć od wyboru najdogodniejszego dla nich miejsca. Jak przygotować się do uprawy ogórków gruntowych, aby plony były obfite? Podpowiadamy.

Wysiew ogórków gruntowych. Kluczowa jest odpowiednia ziemia

Marzy nam się uprawa własnych ogórków gruntowych dla późniejszych przetworów, ale nie bardzo wiemy jak się za to zabrać? Pierwszym istotnych aspektem jest termin wysiewu. 

Ziemia powinna być wystarczająco ciepła, a przymrozki nie będą się już pojawiać. Optymalny zasiew przypada już od połowy maja. W cieplejszych rejonach kraju siać możemy nawet do lipca, jednak plony mogą nie być już tak okazałe. Ogórki najlepiej wschodzą przy temperaturze gleby sięgającej minimum 12°C.

Zanim rozpoczniemy zasiew, glebę należy dobrze spulchnić i wzbogacić w organiczne materiały typu obornik lub kompost. Ogórki gruntowe lubią gleby luźne, przepuszczalne i zasobne w próchnicę. Odczyn pH gleby powinien być obojętny i wynosić między 6,0 a 7,0. 

Chcesz ubić kurę z własnego gospodarstwa? Musisz o tym wiedzieć, przepisy mówią jasno

Wysiew ogórków do gruntu. Jakie ogórki wybrać?

Od dawna wiadomo, że ogórki z własnej uprawy są najlepsze i najzdrowsze. Jednak wybór odpowiednich nasion jest równie istotny, co miejsce pod ich zasiew. 

Ogrodnicy, jak i amatorzy upraw tych warzyw, powinni zwrócić uwagę na rodzaje nasion. Pod zasiew najlepszym wyborem będą te ogórki, które są odporne na choroby o podłożu grzybiczym. To pozwoli uniknąć późniejszych problemów z plonem.

Kolejnym aspektem, który należy rozważyć przy wyborze nasion ogórka jest ich przeznaczenie. Ze względu na różnorodność odmian możemy wybrać idealne do kiszenia lub na korniszony. Każda odmiana ma swój charakterystyczny smak czy strukturę.

Odmiany ogórków gruntowych

Ogórki gruntowe można sklasyfikować pod kątem ich późniejszego przeznaczenia. Na rynku nasion znajdują się odmiany ogórków idealne do kiszenia, konserwowania, na korniszony lub do bezpośredniego spożycia.

Jeśli decydujemy na zakup nasion, warto zwrócić uwagę na oznaczenie partii. Najlepsze ale i najdroższe odmiany są oznaczone jako F1. Ta partia nasion odporna jest na szkodniki, przymrozki i choroby grzybowe.

Odmiany ogórków najlepsze do kiszenia:

  • Śremski F1
  • Borus F1
  • Cezar F1

Odmiany ogórków najlepszych na korniszony:

  • Hela F1
  • Szeryf F1
  • Cezar F1

Wśród odmian możemy wyróżnić jeszcze takie, które będą idealne do wszelkich przetworów:

  • Parys F1
  • Polan F1
  • Izyd F1
  • Lider F1

Uprawa ogórków. O tym należy pamiętać

  1. Nasiona należy siać na głębokość około 1-2 cm w rozstawie od 40-60 cm między roślinami. Zachować trzeba odstęp minimum 1-1,5 m między rzędami. Zapewni to doskonały dostęp światła i cyrkulację powietrza;
  2. Posiej ogórki w sąsiedztwie warzyw strączkowych. Unikaj sąsiedztwa pomidorów, ziemniaków czy rzodkiewki;
  3. Unikaj siania ogórków na tym samym polu co warzywa z rodziny psiankowatych i dyniowatych;
  4. Warto zastosować zabieg ściółkowania, który podwyższy temperaturę gleby ale i zapobiegnie nadmiernej utracie wody i składników pokarmowych;
  5. Pilnować należy odpowiedniego nawodnienia ogórków, zwłaszcza w okresie suszy. Pamiętaj jednak o tym, że zbyt dużo wilgoci prowadzi do chorób grzybowych ogórków;
  6. Zbiór ogórków rozpoczyna się zwykle od połowy lipca. Dobrze jest je regularnie zrywać, by stymulować roślinę do dalszego kwitnienia.