Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Niezbędny zabieg pomidorów. Rób tak systematycznie, a plony będą ogromne
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 29.05.2024 11:53

Niezbędny zabieg pomidorów. Rób tak systematycznie, a plony będą ogromne

krzak pomidora
fot. materiały własne

Uprawiając pomidory, dbamy nie tylko o pozbywanie się chwastów i podlewanie krzaków, lecz również o prawidłową pielęgnację. W tym celu stosujemy zabiegi usuwania liści oraz pędów bocznych. Tzw. "wilki", czyli młode pionowe pędy, które rosną w szybkim tempie i osłabiają roślinę, powinniśmy regularnie wyłamywać. Krzaki pomidorów odwdzięczą się dużymi i licznymi owocami.
 

Czym są "wilki" na krzaku pomidora?

Decydując się na uprawę swoich pomidorów powinniśmy ustalić, ile chcemy na krzaku mieć pędów. Roślinę tę bowiem możemy prowadzić na jeden, dwa lub nawet na trzy pędy.

Jednakże czym więcej ich zostawiamy, tym mniejsze będą potem plony. Roślina zamiast inwestować całą swoją energię w rozwój owoców, skupi się na utrzymywaniu bocznych pędów, potocznie zwanych "wilkami". Do tego nie można dopuścić.

Wyrastające "wilki" pobierają dużo składników pokarmowych, jednocześnie zabierając ją pędom owoconośnym. Pędy boczne rozrastają się w zastraszającym tempie, co prowadzi do nadmiernego rozkrzewienia się krzaka i zmniejszenia dopływu światła, potrzebnego dojrzewającym owocom. 

Te zasady pomogą zwiększyć zbiory ziemniaków. Dzięki tym metodom będą rosły jak szalone

Jak usuwać wilki na krzaku pomidora

Prowadzenie krzaka pomidora na więcej niż trzy pędy może osłabić znacząco roślinę, w takim wypadku dodatkowe pędy, które zawiązują się tuż nad liśćmi, trzeba usunąć. Dzikie pędy usuwa się systematycznie, najlepiej przez cały okres wzrostu i plonowania pomidorów. Wilki najlepiej jest po prostu wyłamać lub uszczknąć palcami u nasady. 

ZOBACZ:https://rolnikinfo.pl/obrywanie-lisci-pomidorow-tak-przyspieszysz-dojrzewanie-owocu-na-krzaku-is-wac-090524

Robimy to w miarę możliwości, kiedy tylko pojawi się mały odrost. Obrywanie młodych wilków jest korzystniejsze dla rośliny, na której rany pozostają wówczas malutkie. Nie powinno się używać do tego zabiegu narzędzi, gdyż obcinanie może spowodować gnicie pozostałości zalążka.

IMG_20240523_165625.jpg
Tutaj już są zdecydowanie za długie wilki, wszystkie usuwam ręcznie. fot. Iwona Stachurska

Te odmiany nie wymagają usuwania wilków

Większość odmian pomidorów uprawianych pod osłonami rośnie bardzo wysoko, dlatego najlepiej prowadzić je na jednym, głównym pędzie i regularnie usuwać wilki. Istnieją jednak takie odmiany pomidora, które z natury tworzą dużo pędów bocznych i mocno się rozkrzewiają.

Do takich odmian zalicza się pomidory gruntowe, krzaczaste i samokończące (polecane do uprawy w pojemnikach). Wśród nich są odmiany takie jak: pomidor koktajlowy "Kapturek" i "Maskotka"; pomidor karłowy "Babinicz", "Maliniak" oraz "Chrobry F1". 

Te odmiany dorastają do maksymalnie 1 m wysokości, natomiast przestają rosnąć, gdy owoce pojawią się na górnych pędach. Wilków się nie usuwa, ale w razie potrzeby można prześwietlić je poprzez usunięcie części liści.