RolnikInfo.pl
mięso

pixabay.com

"Mięso" z roślin podbija rynek w Polsce. Roczny wzrost sprzedaży sięgnął już 107%

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Wegetarianizm i weganizm na dobre rozgościły się w świadomości konsumentów, a na sklepowych półkach pojawiają się kolejne alternatywy tradycyjnego nabiału i mięsa. Produkty roślinne stają się coraz bardziej popularne - "mięso" z roślin gości już w co dziesiątym gospodarstwie domowym.

Badania GfK ukazują, że w skali roku do listopada 2020 sprzedaż roślinnych alternatyw nabiału odnotowała 44-procentowy wzrost w sensie wartościowym, a także 50-procentowy wzrost w aspekcie ilościowym. Roślinne zamienniki mięsa prezentują odpowiednio wartości wzrostowe rzędu 138% oraz 107%.

Mięso bez zwierzęcia

Dane dotyczące popularyzacji produktów pochodzenia roślinnego przedstawił GfK Polonia. Mimo to zmiany widać gołym okiem - na sklepowych półkach pojawia się coraz więcej roślinnych alternatyw tradycyjnych produktów pochodzenia zwierzęcego.

Na trend weganizmu reagują również duże firmy - podczas ostatniej wideokonferencji prasowej SM Mlekpol stwierdził, iż zauważa zmianę nawyków żywieniowych konsumentów, przez co w planach jest wprowadzenie mleka roślinnego do portfolio firmy. 

Tak jak w mięso na bazie roślin zaopatruje się już co dziesiąte gospodarstwo domowe w Polsce, wegański nabiał wybiera aż 30% z nich. Dlaczego mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem zainteresowania produktami roślinnymi? 

Jak podaje "Rzeczpospolita", niebagatelny wpływ na refleksję wobec własnych nawyków żywieniowych i ich zmianę wywarła pandemia koronawirusa.

Czy jednak zmieniające się upodobania konsumentów są w stanie stać się realną konkurencją dla tradycyjnego mięsa i nabiału pochodzenia zwierzęcego? 

Dynamiczne zmiany na rynku

Grzegorz Mech, manager w Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia powiedział dla "Rzeczpospolitej", odwołując się do najświeższych danych:

- W stosunku do tego okresu roku 2019 liczba nabywców roślinnego mięsa wzrosła (...) ponad dwukrotnie.

Choć liczba osób zainteresowanych roślinnymi alternatywami mięsa i nabiału rośnie, to trudno prognozować, by w najbliższych latach producenci drobiu, wołowiny czy wieprzowiny odczuli to na własnej skórze, a ich produkty przestały być popularne w polskich sklepach. 

Kto zazwyczaj decyduje się na przekształcanie swojej diety z pomocą roślinnych alternatyw? Dane GfK ukazują, iż są to osoby młode - w wieku do 29 lat, które nie mają dzieci. Ponadto grupa ta posiada dochody przewyższającą średnią krajową.

Co ciekawe, osoby te mieszkają głównie na wsiach - są to jednak mieszkańcy napływowi, sytuujący się ze swoimi gospodarstwami domowymi na obrzeżach aglomeracji. Choć - technicznie rzecz biorąc - mieszkają na wsi, to ich życie jest związane na co dzień z miastem. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: agropolska.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

agrounia

"Tam tak samo pracują ludzie". Agrounia skrytykowana za akcje w supermarketach

Czytaj więcej >
grzyby

W wielu lasach próżno szukać kurek. Najtrudniejsza sytuacja od 40 lat

Czytaj więcej >
wielka brytania mleko

Wielka Brytania: rolnicy wylewają dziesiątki tysięcy litrów mleka. Powód jest jeden

Czytaj więcej >
miód

Niekorzystne prognozy dla pszczelarzy. Ilość miodu może niepokoić

Czytaj więcej >