MRiRW: 30 proc. żywności marnuje się w łańcuchu dostaw
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podnosi temat powszechnego problemu marnowania żywności w Polsce. Nowe dane wskazują, że w Polsce aż 30 procent żywności zostaje zmarnowane w łańcuchu dostaw. Resort podkreśla konieczność zmiany mentalności społeczeństwa i ustanowienia walki z marnowaniem żywności jako nowego trendu.
Wprowadzenie nowego trendu. Marnowanie żywności jest passe
20 września 2023 roku w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbywa się druga konferencja naukowa poświęcona tematyce przeciwdziałania marnowaniu żywności. Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Robert Telus, podkreślił w trakcie spotkania znaczenie zmiany mentalności społeczeństwa i uczynienia walki z marnowaniem żywności nowym trendem.
– Niemarnowanie żywności to sprawa, o której powinniśmy mówić i coś, na co powinniśmy naciskać producentów żywności i konsumentów – powiedział Robert Telus.
Według danych przywołanych przez szefa resortu rolnictwa, w całym łańcuchu dostaw marnuje się 30 proc. żywności.
– Najwięcej żywności marnuje się u konsumentów, w naszych domach – dodał minister.
Potrzebna zmiana mentalności
Minister Robert Telus podkreślił, że istnieją różne powody, dla których walka z marnotrawieniem żywności jest tak istotna. Wśród nich wymienił aspekty moralne, etyczne, ekonomiczne i ekologiczne. Marnowanie żywności to nie tylko straty finansowe, ale także problem ekologiczny, związany z odpadami i emisją gazów cieplarnianych.
Zdaniem ministra Telusa, kluczowym aspektem walki z marnowaniem żywności jest zmiana mentalności ludzi. Konieczne jest stworzenie nowego trendu, który sprawi, że dbanie o jedzenie stanie się modne.
Kampania przeciwko marnowaniu jedzenia
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi kampanię informacyjno-edukacyjną “4P” skierowaną do konsumentów, której celem jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności.
Zasada 4P to kluczowy element walki z marnowaniem żywności. Obejmuje ona planowanie zakupów, przetwarzanie, przechowywanie oraz dzielenie się jedzeniem. Dzięki tym krokom można skutecznie ograniczyć straty i dbać o zasoby żywności, jednocześnie przyczyniając się do zmniejszenia wpływu na środowisko oraz wsparcia tych, którzy potrzebują posiłków. To prosta, ale skuteczna strategia, którą każdy może wdrożyć w swoim codziennym życiu.
źródło: MRiRW